Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od kwietnia nowe przepisy ws. dofinansowań

01.04.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna

1 kwietnia br. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dofinansowania do zatrudnienia osób z niepełnosprawnością, które zostały przyjęte ustawą okołobudżetową zatwierdzoną jesienią ubiegłego roku.

Zmiany polegają na wprowadzeniu takich samych kwot do dofinansowania do zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością na rynkach pracy otwartym i chronionym. I tak od 1 kwietnia br. dofinansowanie wynosi:

- dla pracownika z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności– 1800 zł,
- dla pracownika z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności– 1125 zł,
- dla pracownika z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności – 450 zł
- pracownicy ze schorzeniami specjalnymi – 600 zł

Od 1 kwietnia dofinansowanie przestaje także zależeć od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu roku poprzedniego; będzie zatem utrzymywać się w tych określonych kwotach.

Korzyści dla budżetu

Według ministra Jarosława Dudy, pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, zmiana ta nie przyniesie załamania na rynku pracy (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). Nie zgadzają się z tym przedstawiciele pracodawców osób z niepełnosprawnością. Według Jana Zająca, prezesa Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), zmiany te nie rozwiązują faktycznych problemów rynku pracy osób niepełnosprawnych, czyli nie pomagają pracodawcom ani nie wpływają na zwiększenie zatrudnienia pracowników z orzeczeniem.

– Zmiana, która wchodzi w życie 1 kwietnia, warunkowana była tylko i wyłącznie zasobnością budżetu, a nie rzeczywistymi potrzebami rynku pracy osób niepełnosprawnych – twierdzi prezes POPON.

Sami zatrudnieni w zakładach pracy chronionej (zpchr), posiadający orzeczenia, dostawali sygnały od swoich pracodawców, że w związku z nowymi regulacjami szykują się m.in. zwolnienia lub zmiany umów na umowy zlecenia. – Jeszcze negocjuję kontrakty, ale być może będę musiał zwolnić ok. 200 osób – mówił Edward Kuczer, prezes opolskiej firmy Gwarant. Istnieje także obawa, że nastąpi fala zmian orzeczeń ze stopnia lekkiego na umiarkowany ze względu na wyższe dofinansowanie.

Będzie spadek zatrudnienia?

Poseł Sławomir Piechota zwrócił uwagę na istotę zmian. – Nie interesuje nas, gdzie osoba jest zatrudniona: czy na otwartym rynku pracy, czy w zpchr. Chodzi o to, by ludzie pracowali tam, gdzie znajdują zatrudnienie – podkreśla.

Z kolei Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan, podkreśla, że problemem w nowych przepisach było zbyt krótkie vacatio legis, czyli zaledwie trzymiesięczny okres przejściowy, w którym pracodawcy mieli przygotować się do wchodzących dziś przepisów. – Tak naprawdę dofinansowania do płac osób z niepełnosprawnością zrównano w dół, a nie w górę – zaznacza.

Zmiany w przepisach zostały także negatywnie ocenione w raporcie Biura Analiz Sejmowych, który przewiduje, że mogą one wpłynąć na spadek zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • KONTROLE DO ZPECHÓW
    pablo
    06.04.2014, 10:59
    Ja tam się cieszę bo jeszcze 3 miesiące temu żebrałem po 5 miesięcznym stażu pracodawcę o to rzeby mnie zostawiła bo starałem się jak mogłem najlepiej bo zależało mi na pracy jak każdemu prawdziwemu ON który nie ma grupy na odciski "on wtedy szyderczo że go nie stać itp." a dla mnie to parodja bo mając ZETPECH miałby tylko mnie ze znacznym stpniem niepełnosprawności .Ale los dał sytuacja się odwróciła znalazłem dobra prace w swoim zawodzie za godne pieniądze .A mój dawny szef obudził się i dzwonił z propozycją pracy "hhha ciekawe czemu - bo myśle że głupio wygląda i blado jego ZETPECH "rodzinna skarbonka w którym nie ma ni żywej duszy z widoczną niepełnosprawnością " co do obowiązków nikt nikomu nie da 1dnej złotówki za darmo I JAK NIE WIADOMO O CO CHODZI CHODZI O KASE . poz wszystkich prawdziwych ON którzy mają szczęście żyć w tym dziwnym KRAJU
    odpowiedz na komentarz
  • Ela
    05.04.2014, 21:38
    Co by było gdyby? Ale jest tak, że część niepełnosprawnych będzie dla kosztowna. a pracodawców zaczną zwalniać. Pracy na wolnym rynku szukać, może jak ma się łupież. Zdrowi nie mają pracy, a niepełnosprawnego nie zatrudnią.
    odpowiedz na komentarz
  • zmiany dofinansowania niepełnosprawnych
    bingostar
    05.04.2014, 14:34
    W mojej firmie pracodawca zwalnia wszystkich z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, bo jak twierdzi nie będzie prowadził działalności po kosztach, więc będzie zatrudniał emerytów. W innej firmie pracodawca kazał załatwia takim pracownikom tzw. wzmocnienie o schorzenie specjalne zaznaczając, że w przypadku braku tego - zostaną zwolnieni, bo podobnie jak wyżej w nowych warunkach jego działalnośc przestaje byc dla niego opłacalna. W praktyce z ofert pracy znikają ogłoszenia o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, co dotyczy zwłaszcza pracowników ochrony.
    odpowiedz na komentarz
  • Nie ma sprawiedliwości w tym kraju (polsce)
    sandokan
    05.04.2014, 11:23
    Jeśli ma być dofinansowanie do ON to niech jego sposób będzie prosty i czytelny. Dlaczego pracodawca "zarabia" na ON , a ON zatrudniający się sam na tym traci? I w jednym , i w drugim przypadku musi wykonać tą samą pracę , a nawet zatrudniając się sam - ma większe obciążenie . Właśnie ta różnica w "dotacji" do stanowiska pracy powoduje że bogacą się NASZYM kosztem wszelkiej maści "kombinatorzy". Pracujący ON - i tak musi wykonać co jemu karzą , albo wynocha - a kasa zostaje i na to miejsce przyjdzie kto inny. Ale o tym co piszę przecież wszyscy wiedzą.
    odpowiedz na komentarz
  • Ubolewanie pracodawców
    szarka
    03.04.2014, 21:02
    Najbardziej krew mnie zalewa gdy słysze komentarze pt. Niepełnosprawni pójdą na bruk bo rząd obciął dofinasowanie! to co ? czyli nagle ten pracownik sie nie nadaje bo niema już za niego kasy :(
    odpowiedz na komentarz
  • Bardzo dobre zmiany
    Tommi
    03.04.2014, 20:15
    od 5 lat pracuje w korporacji i dzieki zmianie przepisow bede mial poczucie wiekszej gwarancji zatrudnienia. Moja poprzednia praca z salon samochodowy zpchr o jakas porazka za dostosowanie mojego miejsca pracy (czyli nic) prezes kupil komputer swojej coreczce, zatrudnienie cukrzyka - nowa lodowka do mieszkania prezesa.
    odpowiedz na komentarz
  • dofinansowania
    niepełnosprawny
    03.04.2014, 17:34
    Jest jeszcze lepszy sposób na odciążenie budżetu. Zamiast tuczyć właścicieli ZPChrów zwolnić osoby niepełnosprawne z obowiązku płacenia ZUSu. Niepotrzebne będą dofinansowania a co za tym idzie i PFRON oraz związane z jego działalnością koszty. Pracodawca dostaje 1125zł a dofinansowanie dla niepełnosprawnego prowadzącego własną działalność gospodarczą 371zł!!!
    odpowiedz na komentarz
  • Za małe zmiany.
    Agent
    01.04.2014, 14:42
    I bardzo dobrze że następują powoli zmiany. W końcu trochę urwie się zakładom pracy chronionej które mają dobry biznes z dotacji. Zmiany powinny pójść jeszcze w innym kierunku ale na to pewnie nikt z polityków się nie odważy. Moja propozycja od dawna jest taka żeby żaden zakład nie dostawał ani grosza dofinansowania. Wystarczy prosty mechanizm. Płaca minimalna dla osoby z grupą to np. 30% do 50% płacy minimalnej. I to byłby koszt zakładu. Pozostała kwota 50%-70% płacy minimalnej wypłacana z funduszu na konto osoby niepełnosprawnej. Podsumowując. Osoba niepełnosprawna miała by nadal minimum minimalne wynagrodzenie. Część od pracodawcy część od funduszu. W końcu skończyły by się kombinacje pracodawców. I proszę nie pisać że przez to pracownik niepełnosprawny miałby więcej obowiązków. Obecnie w większości w każdych zpch ma tyle samo obowiązków co osoba pełnosprawana jak nie więcej.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas