Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: „jak mogę wyegzekwować lekarskie sugestie w pracy?”

16.06.2021
Autor: Anita Siemaszko, fot. pixabay.com
Źródło: Integracja 2/2021
kobieta przyczepia kartkę samoprzylepną do laptopa

Jestem osobą niewidomą (stopień umiarkowany) i lekarz uznał, że przy moim stanie zdrowia powinienem pracować zdalnie. Otrzymałem stosowne zaświadczenie, o które wcale nie prosiłem, lekarz sam uznał, że praca zdalna byłaby dla mnie najbardziej wskazana. Gdy jednak zaniosłem zalecenie do naszej kadrowej, to powiedziała, że dla jednego pracownika nie będzie firma zmieniała zasad. Lubię swoją pracę, pracuję sam, ludzi widzę jak na lekarstwo, i to nawet lepiej, abym nie tracił czasu na dojazdy. Jak mogę wyegzekwować lekarskie sugestie? Antek K.

 

Anita SiemaszkoOdpowiada prawnik Integracji, Anita Siemaszko:

Nie wspomina Pan, czy Pańska wizyta odbyła się u lekarza medycyny pracy. Zadaniem lekarza medycyny pracy jest określenie, czy pracownik może wykonywać pracę na określonym stanowisku. Kodeks pracy określa, kiedy jesteśmy zobowiązani do wizyty u lekarza medycyny pracy. Taka wizyta musi się odbyć w określonych przypadkach:

  • przed rozpoczęciem pracy u nowego pracodawcy,
  • po zmianie stanowiska lub zakresu pracy na danym stanowisku (także w obrębie jednej firmy),
  • przed upływem ważności poprzedniego zaświadczenia o zdolności do pracy – wizyta okresowa.

Okresowe badania pracownik odbywa co 1–5 lat. W przypadku kiedy przebywamy na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni i wracamy do pracy na swoje lub inne stanowisko, także należy udać się do lekarza medycyny.

Zależy do jakiego lekarza pójdziemy

Pracodawca bądź pracownik, którzy nie zgadzają się z wydanym orzeczeniem, mogą wystąpić do wojewódzkiego lekarza o ponowne przeprowadzenie badania lekarskiego. Orzeczenie wydane w wyniku powtórnego sprawdzenia stanu zdrowia pracownika jest ostateczne. Zaświadczenia lekarskie wskazują na brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku bądź na istnienie takich przeciwwskazań.

Orzeczenie lekarskie, w którym lekarz stwierdzi szkodliwy wpływ pracy na zdrowie pracownika, zobowiązuje pracodawcę do przeniesienia pracownika (w terminie wskazanym w tym orzeczeniu) do innej pracy, która nie będzie szkodziła jego zdrowiu. W przypadku kiedy pracodawca nie wykona zalecenia lekarza, pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Pracodawcę wiąże orzeczenie lekarza medycyny pracy, w Pana przypadku najprawdopodobniej (bo nic Pan w swoim liście na ten temat nie wspomina) mamy do czynienia z zaleceniem lekarza, który się Panem opiekuje. Rodzinnym? Wówczas, szczególnie jeśli lekarz wyraził to jako swoją opinię, zalecenie nie będzie wiążące dla pracodawcy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Zagadka na dziś
    Korzeń
    18.06.2021, 16:29
    To nie problem, gorzej jak lekarz napisze co ci dolega a orzecznik zus stwierdza że lekarz się myli. Tutaj powinna zajrzeć prokuratura i zając się tymi pseudo-orzecznikami
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas