Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Powroty” – poznaj historię alternatywną

10.04.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: inf. własna

Ułani defilujący w cieniu Kremla, Stalin ukrywający się na Kamczatce przed polskimi wojskami i pociąg „Marszałek Piłsudski” wywożący naszych rodaków z syberyjskich łagrów. Takie wizje roztacza przed czytelnikami duet Adam Pietrasiewicz i Wojciech Bogaczyk w książce „Powroty”. Adam Pietrasiewicz jest na co dzień audytorem technicznym w realizowanym przez Integrację i PFRON projekcie „Dostępne strony”.

Książka reprezentuje znany i popularny gatunek historii alternatywnych. Jest to twórczość z pogranicza fantastyki i publicystyki historycznej. Najbardziej znaną pozycją tego rodzaju jest „Człowiek z wysokiego zamku” Philipa K. Dicka, czyli powieść o podbitej przez Niemców i Japończyków Ameryce. W Polsce w tym nurcie tworzy m.in. Marcin Wolski. Jest to gatunek trudny, gdyż wymaga od pisarza zarówno talentu pisarskiego, jak i niemałej wiedzy historycznej. Duetowi Pietrasiewicz-Bogaczyk nie brakuje ani jednego, ani drugiego.
 
Z Hitlerem na Moskwę?
 
Bohaterem wydanej przez Narodowe Centrum Kultury w serii „Zwrotnice czasu. Historie alternatywne” powieści jest Piotr Zarzeczański, mężczyzna żyjący we współczesnej Polsce, który otrzymuje od przybysza z Iraku tajemniczą lampę o potężnej sile. Przedmiot ten, zamiast spełniającego życzenia Dżina, skrywał moc przenoszenia w czasie. Piotr postanawia przy jej pomocy skorygować historię Polski. Decyduje się przenieść się do 1939 roku i przekazać marszałkowi Rydzowi-Śmigłemu informacje o podpisaniu paktu Ribbentrop–Mołotow oraz planowanym rozbiorze Polski.
 
Okładka ksiazki
 
Doprowadza tym samym całkowitej zmiany historii naszego kraju. Po powrocie do swoich czasów odkrywa, jak wielkiego spustoszenia dokonał, zmieniając bieg historii. By nie zdradzać fabuły, powiedzmy tylko, że książka jest swego rodzaju polemiką z modną ostatnimi laty teorią, że Polska powinna wejść w sojusz z III Rzeszą. Jej zwolennicy głoszą, że uniknęlibyśmy wtedy zarówno okupacji hitlerowskiej, jak i komunizmu, stając się przy tym jednym z europejskich mocarstw. Obaj autorzy, dokonując analizy faktów historycznych, udowadniają, że będącą sojusznikiem Hitlera Polskę spotkałby los o wiele gorszy, niż ten, który przypadł jej w udziale w naszej wersji historii.
 
Bardzo przyjemna podróż w czasie
 
Książka jest napisana tak, by dogodzić zarówno miłośnikom fantastyki naukowej, amatorom historii, jak i ludziom, którzy zwyczajnie lubią kontakt z dobrze napisaną literaturą popularną. Mamy tu zarówno wartką, pełną zwrotów akcję, która dosłownie nie pozwala oderwać się od czytania, ciekawe postacie – zarówno historyczne, jak i fikcyjne, ale też refleksję na temat historii. Jest to warte podkreślenia o tyle, że dobre powieści, których fabuła rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, zdarzają się niezwykle rzadko. Ich autorzy często lekceważą fakty lub interpretują je w oderwaniu od rzeczywistości, co sprawia, że tego rodzaju utwory to w najlepszym razie zaledwie dobrze sklecone czytadła.
 
W przypadku „Powrotów” obaj autorzy naprawdę postarali się, by snuta przez nich opowieść była nie tylko wciągająca, ale i nie odbiegała od realiów historycznych. Widać ogromną pracę włożoną w analizę źródeł. Pozwoliło to autorom uniknąć pomieszania wyrwanych z kontekstu faktów historycznych z wybujałą fantazją pisarską. Dzięki temu czytelnik ma wrażenie spójności i z łatwością daje się wciągnąć w losy głównego bohatera. Autorzy w interesujący sposób podeszli też do paradoksów i wątpliwości związanych z ideą podróży w czasie. Wszystko więc, co Piotr Zarzeczański robi w przeszłości, ma ogromny wpływ na jego teraźniejszość. Dzięki konsekwentnemu trzymaniu się tej zasady nie ma w „Powrotach” nieścisłości fabularnych i paradoksów logicznych, które są częstą wadą książek i filmów o podróżach w czasie.
 
Duetowi Pietrasiewicz-Bogaczyk udała się nie lada sztuka. Tworząc w trudnej materii, jaką są historie alternatywne, stworzyli powieść, którą nie tylko świetnie się czyta, ale która też na długo zostaje w pamięci i może stanowić niezły pretekst do dyskusji na temat polityki i historii. Zaletą jest też otwarte i zaskakujące zakończenie – pozwala mieć nadzieję na drugą część, którą miejmy nadzieję znajdziemy za jakiś czas na księgarnianych półkach.

Książkę kupić można na stronie internetowej wydawcy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas