Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami staje w obronie reformy orzecznictwa

25.06.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
Źródło: www.pfon.org
ręka trzyma długopis i wypełnia ankietę zaznaczając po prawej jej okienka

Brak uzgodnienia ze środowiskiem lekarskim, nieścisłości w rozumieniu ICF, a także likwidowanie modelu orzekania wyposażonego w mechanizm kontroli sądowej – to zarzuty jakie pod adresem planowanej przez rząd reformy orzecznictwa przedstawiła Naczelna Izba Lekarska. Na ich oświadczenie odpowiedziało Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami (PFON). 

Jak zapowiedział Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych ustawa wprowadzająca reformę orzecznictwa ma wejść w tryb legislacyjny na przełomie września i października, a proces jej wdrażania może rozpocząć się już na przełomie grudnia i stycznia. 

Nowy system ma być oparty na międzynarodowej klasyfikacji ICF.

Swoje krytyczne stanowisko do rządowych planów przedstawiła m.in. Naczelna Izba Lekarska. Jej przedstawiciele skrytykowali pomysł wprowadzenia klasyfikacji ICF w zaproponowanej przez stronę rządową formie. Lekarze twierdzą też, że obecny system ma wiele pozytywnych cech, których nie powinno się likwidować. Stanowisko umieszczone na stronie Izby spotkało się z negatywną reakcją ze strony przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnościami. 

Stanowisko sprzeczne z Konwencją 

W swoim liście skierowanym do prof. dr. hab. med. Andrzeja Matyi przedstawiciele PFON zwrócili uwagę, że stanowisko Izby w sprawie reformy orzecznictwa  podważa postulaty zgłaszane od lat przez środowisko osób z niepełnosprawnościami oraz aktualną wiedzę na temat niepełnosprawności. Ponadto jest niezgodne z rekomendacjami przedstawionymi Polsce 21 września 2018 r. przez Komitet ONZ ds. Osób z Niepełnosprawnościami. 

- Komitet jednoznacznie stwierdził, że jednym z największych problemów dotyczących sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce jest brak jednolitego systemu orzekania o niepełnosprawności. Zauważył jednocześnie, że dużym błędem jest używanie w obecnych systemach orzeczniczych takich terminów jak „niezdolność do pracy” i „niezdolność do samodzielnej egzystencji” – czytamy w liście PFON. 

Obecne orzecznictwo nie jest jednolite

Przedstawiciele Forum nie zgadzają się też z tezą, że obecny system orzecznictwa jest jednolity i odpowiednio wystandaryzowany. 

- Po pierwsze, obecnie mamy do czynienia z systemami orzecznictwa do różnych celów. Po drugie, istniejące w nich definicje (wzajemnie sprzeczne) są niejednoznaczne, przestarzałe i stygmatyzujące, np. „niezdolność do pracy” – czytamy w piśmie wystosowanym przez Forum. 

ICF to nie badanie dysfunkcji 

Niezgodę budzi też teza Izby dotycząca orzecznictwa Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania Niepełnosprawności i Zdrowia (ICF). Lekarze z Izby twierdzą, że orzekanie według ICF musi być oparte na definiowaniu dysfunkcji. 

- Teza ta jest wprost niezgodna z intencjami autorów klasyfikacji, wyrażonymi we wstępie do niej: „Osoby nie mogą być redukowane i charakteryzowane jedynie przez ich uszkodzenia (impairments), ograniczenia aktywności i uczestnictwa. Dlatego też wskazane jest używanie pozytywnych, a przynajmniej neutralnych, określeń związanych z niepełnosprawnością. Trzeba przy tym zauważyć, że system orzekania oparty na ICF, określający potrzeby wsparcia danej osoby, a nie jej dysfunkcje, wprowadzono np. w Wielkiej Brytanii” – czytamy w skierowanym do prof. Matyi liście. 

W związku z tymi kontrowersjami PFON zwraca się o zmianę stanowiska Izby, a także proponuje zorganizowanie spotkania na ten bardzo ważny temat. 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Moje zdanie jest jedno
  Waldemar
  08.07.2021, 20:22
  Moje zdanie na temat zmian jest jedno... zawężyć liczbę niepełnosprawnych i wsparcie skierować do jak najmniejszej liczby beneficjentów najciężej chorych. Podkreśla to wyraźnie Pan Wdówik. Zmiany które proponije PFON i Rząd to zmiany kosmetyczne w nazwach które nic nie zmienią i nie poprawią losu ciężko niepełnosprawnych. Co da zmiany z niezdolny do samodzielnej egzystencji lub niezdolny do pracy na zdolny inaczej lub pełnosprawny inaczej. Co da zmiana wymagający wsparcia pełnego... To wszystko to zmiany w nazewnictwie i nic więcej. Nowe orzecznictwo ma określać wyłącznie jedno- do czego niepełnosprawnego zmusić aby wykonywał pracę jeśli chce godnie żyć.
  odpowiedz na komentarz
 • Mam swoje zdanie
  Keraj
  29.06.2021, 11:09
  Ponad sześć lat temu kiedy pis marzył o wladzy mówili - otrzymacie pomoc czyli o ON i RON. Na obiecankach się skończyło kiedy przejeli władze. Zadbali o swoje cztery litery, a nas maja w samym środku tych liter. Miały być uz napisane ustawy i tylko dajcie nam głosy, czyli władze. Po ptotescie, a wlasciwie po wyborach wszystko ucichło. Nawet kaczafi mówił dajcie nam czas..... Zamiast coś zrobic zajeli się dzielwniem stanowisk oczywiscie dla swoich. Dalismy im czas , to juz sześć lat czekania. I teraz tak myślę - co dalej? Przyjmijmy, że w kraju jest milion osób niepelnosprawnych. Wchodzi nowe prawo o orzekaniu i co? Ten milion rusza po dokumenty, staje w kolejkach do lekarzy, nie rzadko do specjalistow i prosi o wypelnienie dokumentacji. Po tem ustawia się w kolejce do orzeczników? To w naszej sytuacji nie realne. I ci ktorzy podejmują takie decyzje to wiedzą. Skąd pieniądze na to gigantyczną operacje? A prawo nabyte? Dla posiadajacych orzeczenie? Każda orzeczony ON dostał decyzję administracyjną o stanie niepełnosprawności. Kto zna prawo wie jak trudno tę dycyzje podważyć lub anulować. Takie kroki podejmowano okłamując ON o potrzebie nowego orzeczenia przy staraniach się o kartę parkingową. Ilu oszukanu zaniżając w ten podstepny sposób, zaniżając nie jako przy okazji stopień? Kochani pislamiaci obiecują bzdury! Jezeli wejdzie kiedyś reforma to będzie dotyczyć tylko nowo komisjonowanych, lub tych ktorzy mają ją czasowo i się termin jej obowiazywania skończył. Na nasze szczęście ta cala pseudo dobra zmiana chyli się ku upadkowi. Jak na razie zajeci są zagarniecia jak najwiekszej ilosci szmalu dla siebie oczywiscie . Rady nadzorcze i lukratywne stanowiska - to ich priorytet! .A kto mądry i cwany uciekł do Brukseli i jeździ fiatem punto za kasę podatnika. Ten rząd nie zrobi już nic dobrego dla naszego srodowiska ON i RON. Więc dyskusje na ten temat uważam za zbedne bicie piany i kolejne drażnienie srodowiska ON i RON. Przypomnę minęło sześć lat.......
  odpowiedz na komentarz
 • Hańba
  Dynia
  28.06.2021, 13:06
  Jestem w szoku, że ta organizacja, rzekomo walcząca o niepełnosprawnych tak mocno nam bruździ. Co to ma znaczyć pozbawienie mechanizmu kontroli sądowej? Poruszam się na wózku i jestem słabowidząca a o orzeczenie musiałam walczyć w sądzie. Biegli sądowi pukali się w głowę co ci orzecznicy ze mną wyrabiają. To teraz już nie będzie można się odwoływać? Skoro ZUS potrafi uzdrowić osobę na wózku to co dopiero mówić o osobach po których nie widać niepełnosprawności? Moja walka w sądzie trwała aż 4 lata bo zarówno ZUS jak i PCPR wszystko przeciągali. Straszne! Co wy wyprawiacie w tym PFONie?! Co z chorobami rzadkimi które nie są ujęte w żadnej klasyfikacji? Oj będzie masowe uzdrawianie skoro teraz nawet mnie próbowali uzdrowić. Będzie mnóstwo osób faktycznie niepełnosprawnych na wózkach, które nie będą miały orzeczenia bo tak chce orzecznik. I sąd tu już nic nie pomoże. Fajnie... To już chyba tylko że branie pod sklepem zostanie. Co wy wyprawiacie?! Nie życzę sobie aby ktoś wypowiadał się w moim imieniu bez mojej zgody i na moją niekorzyść!
  odpowiedz na komentarz
 • Niech urzędnik odpowiada za swoje decyzje.
  Janek.
  28.06.2021, 11:47
  Wystarczy żeby urzędnicy,w tym orzecznicy, postępowali zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ustanowionymi przez najwyższe organy w tym kraju,a nie wydawali decyzje według własnego uznania od ponad 30 lat nie odpowiadają za swoje decyzje i nic z tym rządzący nie robią żeby to zmienić.
  odpowiedz na komentarz
 • Paradoks
  Speak
  28.06.2021, 09:27
  Izba lekarska chce dobrze dla niepełnosprawnych, a organizacje pozarządowe działają na ich szkodę
  odpowiedz na komentarz
 • Michał
  MK
  28.06.2021, 09:02
  Wygląda na to, że Rząd chce wprowadzić zmiany na szybko i bez prawdziwych konsultacji. Październik - upublicznienie ustawy, a od nowego roku - wejście w życie. Nad reformą orzecznictwa można i trzeba debatować, ale tryb wprowadzania zmian narzucony przez Rząd jest skandaliczny! Z jednej strony debatowanie nad ustawą bez upublicznionego projektu jest pozbawione sensu, a z drugiej takie postępowanie Rządu budzi obawy i reakcję społeczną. Zastanawiam się, czy aby Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami nie jest upolitycznione, skoro popiera zmiany ustawowe, z szczegółami których opinia publiczna nie miała możliwości się zapoznać.
  odpowiedz na komentarz
 • o jej
  Adaś
  27.06.2021, 16:32
  Kiedyś pracowałem w ochronie ..koledzy po swojej pracy dopiero szli do pracy układanie płytek remonty łazienek malowanie sam zastanawiałem się jaki lekarz daje grupę inwalidzką takim ludziom..
  odpowiedz na komentarz
 • Skoro bez możliwości odwołania do sądu, to PORAŻKA
  Mistrz
  26.06.2021, 06:14
  Instytucje będą uzdrawiać masowo osoby niepełnosprawne ruszające się, bo nie każdą niepełnosprawność widać. Chore plany i oby to nie weszło. Naczelna Izba Lekarska ma rację.
  odpowiedz na komentarz
 • likwidowanie modelu orzekania wyposażonego w mechanizm kontroli sądowej
  Klara
  25.06.2021, 18:05
  I to jest ok...? Droga Redakcjo tu trzeba nagłaśniać, nie uspokajać. Prawo do sądowego odwołania jest PODSTAWĄ praw ON, a pozbawienie tego instrumentu jest większą dyskryminacją id obecnego systemu!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas