Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak wycofać zgodę na pracę przez 8 godzin?

03.08.2021
Autor: I.

W tym roku 6 lipca kończę 56 lat. Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym. W firmie, w której obecnie pracuję w tym roku w kwietniu minęło 7 lat, jestem zatrudniona na umowę o pracę i pełen etat. Problem polega na tym, że zostałam w tej firmie zatrudniona po odbytym stażu, ale pracodawca przy zatrudnieniu zaznaczył, że muszę podpisać zgodę na 8 godzin, bo inaczej nie ma dla mnie etatu. Nadmienię tu, że lekarz medycyny pracy, to jest ojciec mojej pracodawczyni. Wówczas bardzo zależało mi na pracy więc podpisałam taką zgodę. Niestety przez te kilka lat stan mojego zdrowia się pogorszył, orzeczenie otrzymałam na czas nieokreślony. W związku z tym chciałabym pracować zgodnie z ustawą po 7 godzin. I teraz nie wiem, jak mam się wycofać z tej zgody, która de facto była podpisana ponad 7 lat temu? Czy mogę po prostu zgłosić pracodawcy, że chciałabym pracować po 7 godzin zgodnie z ustawą? Czy muszę mieć zgodę od lekarza medycyny pracy? 

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 15. 1. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.

  • 2. Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
  • 3. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Natomiast zgodnie z art. 16. w/w ustawy

  • 1. Przepisów art. 15 nie stosuje się:
  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
  • 2. Koszty badań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, ponosi pracodawca.

Ustawodawca nie wprowadził wprost zasady (sposobu) powrotu do skróconej normy czasu pracy w sytuacji kiedy pracownik zmieni zdanie. Niemniej jednak powinna być możliwość wycofania zgody z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby nie zakłócić bieżącej organizacji pracy.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas