Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Egzoszkielet efektywniej rehabilituje osoby ze stwardnieniem rozsianym

28.06.2021
Autor: Paweł Nowosad, fot. pexels.com
Źródło: sciencedaily.com
fragment egzoszkieletu na plecach kobiety

Terapia z wykorzystaniem egzoszkieletu, jak wynika z najnowszego badania, polepsza sprawność ruchową, funkcje poznawcze i działa korzystnie na połączenia mózgowe u osób ze stwardnieniem rozsianym (SM).

To pionierskie badanie z wykorzystaniem egzoszkieletu. Uczestniczyło w nim 10 osób ze stwardnieniem rozsianym z nasilonymi objawami neurologicznymi. Zostało przeprowadzone przez ekspertów z Kessler Foundation w USA (od nazwiska chirurga Henry'ego H. Kesslera, który zakładał pierwsze ośrodki rehabilitacyjne w kraju).

Naukowcy chcieli porównać progres u pacjentów po czterech tygodniach rehabilitacji z wykorzystaniem egzoszkieletu (REAER) i u pacjentów po czterech tygodniach zwykłej rehabilitacji. Zwrócili oni uwagę szczególnie na to, jaki wpływ ma rehabilitacja na sprawność ruchową, funkcje poznawcze oraz połączenia mózgowe u osób z SM. Okazało się, że u osób rehabilitowanych egzoszkieletem nastąpiła znacząca poprawa.

„Uzbrojeni” w egzoszkielet

Poprzednie badania sugerowały, że rehabilitacja poprzez ćwiczenia fizyczne łagodzi objawy choroby. Nawet krótkotrwała terapia tego rodzaju, według niektórych badań, mogłaby poprawić funkcje ruchowe i poznawcze. Czas zweryfikował te doniesienia: trening na bieżni czy chód nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Ponadto, w czasie ćwiczeń nie ma bezpośredniego kontaktu między pacjentem a terapeutą, czyli kluczowego elementu rehabilitacji.

Terapia z wykorzystaniem egzoszkieletu to nowa metoda, pierwotnie wykorzystywana przez amerykańskich żołnierzy do przenoszenia ciężkich przedmiotów na długich dystansach. „Uzbrojone” w egzoszkielet osoby mogą poruszać się po ziemi w pionie i, co ważne, we współpracy z terapeutą.

Ten rewolucyjny wynalazek jako jedno z najlepszych urządzeń rehabilitacyjnych, które dotychczas powstały – wzmacnia siłę mięśni. Choć waży ok. 23 kg, nie jest obciążeniem dla pacjenta.

Dr Kessler, autor 7 książek o problemach ludzi z niepełnosprawnościami, zrobił wiele, by ich rehabilitacja była dobra i skuteczna. Terapia egzoszkieletem z pewnością spełnia takie wymogi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas