Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Urlop bezpłatny bez pisemnej zgody pracownika

03.08.2021
Autor: P.

W marcu zeszłego roku po chorobie onkologicznej krtani orzecznik ZUS wydał orzeczenie o czasowej, trwającej rok, niezdolności do pracy, orzeczenie to przekazałem pracodawcy. Pod koniec trwania tego orzeczenia nastąpiły powikłania po usunięciu krtani i musiałem zostać w szpitalu, według orzeczenia lekarskiego niezdolność do pracy przypadała na dzień 28 luty natomiast zwolnienia lekarskie zostały mi wystawione z dniem 1 marca, dzień po wyjściu ze szpitala i trwa do dnia dzisiejszego. Po upływie czterech miesięcy, ubiegając się o zasiłek chorobowy, dopiero z decyzji ZUS, którą dostałem drogą elektroniczną, dowiedziałem się, że od początku marca zeszłego roku przebywam na urlopie bezpłatnym, o którym nie zostałem poinformowany ani przez pracodawcę, ani również jego księgową; w związku z tą sytuacją ZUS odmówił mi wypłaty zasiłku chorobowego oraz nie mam uprawnień do świadczeń zdrowotnych. Czy pracodawca miał prawo na podstawie tylko orzeczenia udzielić mi urlopu bezpłatnego bez pisemnej zgody?

Szanowny Panie,

Ogólna zasada wynikająca z art. 174 § 1 Kodeksu pracy brzmi, iż na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu bezpłatnego.

Pracodawca nie może więc z własnej inicjatywy, z uwagi na swoje potrzeby, udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego. Udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego – niezgodnie z art. 174 § 1 – z inicjatywy zakładu pracy i bez pisemnego wniosku o udzielenie mu takiego urlopu – jest w świetle prawa bezskuteczne (patrz Kodeks pracy. Komentarz red. prof. dr hab. Wojciech Muszalski, dr hab. Krzysztof Walczak, 2021, Legalis).

Uważam jednak, że w Pana sprawie trzeba szczegółowo zapoznać się z dokumentacją, aby dokładnie prześledzić, jak sprawa rozwijała się od początku. Znaczenie mogą mieć w sprawie szczegóły. Zalecam kontakt z prawnikiem np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl) celem oceny sytuacji.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas