Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka wytchnieniowa i usługi asystenckie będą realizowane od 1 stycznia?

02.07.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay.com
rozłożony kalendarz książkowy

Usługi asystenckie i opieka wytchnieniowa to rozwiązania kluczowe dla niezależnego życia osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Problemem jest jednak to, że wciąż zdecydowana większość samorządów ich nie realizuje. Oprócz tego ze względu na terminy startu programów część samorządów nie jest w stanie ich prowadzić bez przerw pomiędzy końcem jednej edycji a następną.

Do sejmowej Komisji ds. Petycji trafiły aż trzy petycje dotyczące usystematyzowania programów realizowanych w ramach Funduszu Solidarnościowego – w tym usług asystenckich i opieki wytchnieniowej. Petycje dotyczyły m.in. kwestii ustalenia terminów początku programów, tak by mogły być one realizowanego w sposób ciągły.

Ministerstwo się zobowiązuje

Do treści petycji odniosła się obecna na posiedzeniu komisji Elżbieta Gimlewicz, naczelnik Wydziału do Spraw Obsługi Funduszu Solidarnościowego w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

 - Widzimy konieczność zapewnienia ciągłości realizacji programów w zakresie usług asystenckich i opieki wytchnieniowej. Zobowiązujemy się, że programy dotyczące usług asystenckich i opieki wytchnieniowej uruchomimy wcześniej. Będzie możliwość rzeczywistej realizacji tych usług od stycznia 2022 – poinformowała  Elżbieta Gimlewicz.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Samorządy niezainteresowane programami asystentury i wytchnieniówki
    Bogumiła
    05.07.2021, 17:26
    Małe gminy skarżą się, że nie łatwo znaleźć chetnych na asystenta. Część twierdzi, że same osoby z niepełnosprawnościami nie jest zainteresowana takim programem. Pewnie prawda leży tam gdzie leży. Patrząc od strony osoby z niepełnosprawnością asystenci często odchodzą i znów trzeba przyzwyczajać się do nowej osoby, ale jeszcze trzeba czekać by ten "zmiennik" się w ogóle zgłosił. Część asystentów odchodzi, bo praca na umowę śmieciową dobra jest na trochę, gdy znajdzie się stała z możliwością urlopu i itd. wybierają to co korzystniejsze. Może dla osób studiujących to ciekawe i korzystne, ale ośrodki akademickie i szkoły podyplomowe są w wiekszych miastach. To z moich przemyśleń i obserwacji.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas