Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pomoc w kasacji wyroku

23.09.2021
Autor: A.

Potrzebuję pomocy w kasacji niesłusznego wyroku. Mam pierwszą grupę, leżałem w szpitalu na COVID-19, nie pracuję, jestem na zwolnieniu lekarskim.

Szanowny Panie,

W ramach udzielania porad „Zapytaj Doradcę” nie ma możliwości reprezentowania osób mających sprawy sądowe. W związku z koniecznością przygotowania i wniesienia kasacji, należy zwrócić się do sądu o przydzielenie adwokata z urzędu, który w Pana imieniu wniesie kasację. Do wniosku należy załączyć druk stosownego „oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania”. Znajdzie go Pan w internecie, wpisując nazwę druku.

Jak wynika z Pana zapytania, nie ma Pan uzasadnienia wyroku. Zgodnie z art. 3985 § 1 KPC skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie, w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem stronie skarżącej. Natomiast zgodnie z art. 387 § 4 KPC jeżeli nie sporządzono pisemnego uzasadnienia wyroku ani transkrypcji wygłoszonego uzasadnienia, a w sprawie została wniesiona skarga kasacyjna lub skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, sporządza się je w terminie dwóch tygodni od dnia wniesienia skargi, a jeżeli skarga była dotknięta brakami - od dnia usunięcia tych braków.

Uzasadnienie można ograniczyć do zakresu, którego dotyczy skarga. W orzecznictwie (patrz postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 stycznia 2011 r sygn. akt I PZ 39/10)  podnosi się jednak, że przepis art. 387 § 4 k.p.c. należy odczytywać wyłącznie w ten sposób, że znajduje on zastosowanie w tych sprawach, w których skargę kasacyjną wnosi Prokurator Generalny lub Rzecznik Praw Obywatelskich (podobnie: postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 29.10.2007r. w sprawie II PZ 45/07 - OSNP 2009/1-2/14; Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 26 lipca 2012 r. I UZ 60/12).

Z uwagi na dużą ogólność Pana zapytania, zalecam Panu bezpośredni, jak najszybszy kontakt bezpośredni z prawnikiem, np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas