Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich: usługi zamiast DPS-ów

08.07.2021
Autor: rozmawiał Mateusz Różański, fot. Mateusz Różański
Prof. Marcin Wiącek

Sejm poparł kandydaturę prof. Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). Czy jeśli obejmie on to stanowisko, prawa osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów będą dla niego priorytetem?

 

Mateusz Różański: Pańscy poprzednicy przywiązywali dużą wagę do wdrażania Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami. Czy będzie Pan kontynuował ich pracę?

Prof. Marcin Wiącek: Każda moja wypowiedź dotycząca tego, jak ja widzę pełnienie urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich, rozpoczyna się od problematyki ochrony praw osób z niepełnosprawnościami. To jest mój absolutny priorytet. I będę kontynuował pracę nad realizacją i jak najlepszym wdrażaniem Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami.

Jestem zwolennikiem deinstytucjonalizacji i wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Uważam, że należy apelować do jak największej liczby organów państwa, tak by było jak najwięcej asystentów osobistych, mieszkań chronionych. Tak, żeby nie było konieczności opieki nad osobami z niepełnosprawnościami w domach pomocy społecznej. Dostrzegam też problemy życia codziennego osób z niepełnosprawnościami: bariery architektoniczne, problemy z uzyskaniem pomocy socjalnej, a także potrzebę wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Te kwestie to dla mnie absolutny priorytet.

Użył Pan bardzo ważnego słowa  deinstytucjonalizacja. Jest ono o tyle ważne, że obecnie wiele osób z niepełnosprawnościami jest zamkniętych w domach pomocy społecznej, a ich prawa są drastycznie ograniczane. Czy jako Rzecznik zajmie się Pan tą sprawą?  

Oczywiście. Jednym z pierwszych działań, jakie mam zamiar podjąć, jeżeli zostanę Rzecznikiem Praw Obywatelskich, jest spotkanie z przedstawicielami organizacji społecznych zajmujących się ochroną praw osób z niepełnosprawnościami. A to po to, by poznać najważniejsze problemy i swoje pierwsze działania podjąć w porozumieniu z nimi. Bo to te organizacje społeczne wiedzą najlepiej, jakie są najbardziej palące problemy osób z niepełnosprawnościami.

Dotknął Pan tematu nierówności świadczeń otrzymywanych przez różne grupy opiekunów.

Tu rolą Rzecznika Praw Obywatelskich jest przede wszystkim wystąpienie do organów odpowiedzialnych za kształt polskiego prawa: ministerstw i komisji sejmowych z prośbą o jak najpilniejsze podjęcie dyskusji nad zmianą prawa w tym zakresie. Bo to prawo jest wadliwe.

W najbliższym czasie czeka nas reforma orzecznictwa o niepełnosprawności. Czy będzie Pan jako Rzecznik przyglądać się tej reformie i temu, co ona przyniesie?

W tej chwili mamy w Polsce 6 systemów orzekania o niepełnosprawności. To jest zdecydowanie za dużo. Prowadzi to do wielu nadmiernych formalności i problemów. Dlatego potrzebne jest to, by ujednolicić system orzekania o niepełnosprawności. Ale to też wymaga rozmowy z parlamentem, komisjami sejmowymi i zmian prawnych. I jako RPO zobowiązuję się te rozmowy podjąć.

Wspomniał Pan też o barierach architektonicznych, które w poważny sposób utrudniają osobom z niepełnosprawnością życie. Czy podejmie pan działania również w tej kwestii?  

Jak najbardziej. Są akty prawa międzynarodowego, prawa europejskiego, które trzeba wdrożyć. Bariery architektoniczne powinny być eliminowane wszędzie, gdzie tylko się da. Również w starych budynkach, które powstały przed 1995 rokiem. Bo tu jest problem – nie ma przepisów, które nakładałyby obowiązek dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością budynków powstałych przed 1995 rokiem. W tym temacie też warto byłoby podjąć rozmowę z właściwymi ministerstwami, aby tę kwestię rozwiązać pod względem prawnym.


Rozmowę przeprowadziliśmy 6 lipca 2021 r., natomiast 8 lipca Sejm wybrał prof. Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego kandydaturę, którą poparli nie tylko politycy partii rządzącej, ale też opozycji, musi jeszcze zatwierdzić Senat. Decyzję senatorów poznamy w najbliższym czasie.


Prof. Marcin Wiącek – prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, od 2017 kierownik Zakładu Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Zofia Bidzińska
  Zofia Bidzińska
  13.07.2021, 11:13
  Szkoda słów, ciągle tylko obiecanki a życie swoje. Walka z barierami architektonicznymi to tysiące "tworów" na których można się zabić nikt tego nie kontroluje , pełna samowolka.
  odpowiedz na komentarz
 • Usługi zamiast DPS-ów
  Antoni Chołodniak
  12.07.2021, 21:48
  Moje poparcie Panie Rzeczniku!
  odpowiedz na komentarz
 • Mieszkania chronione
  Mieszkaniec
  12.07.2021, 10:26
  W dps przebywam od 22 lat chociaż mógłbym normalnie funkcjonować w społeczeństwie niestety mieszkania chronione to fikcja chyba że w dużych miastach Wojewoda mopsy wolą dopłacać za pobyt mieszkańca niż pomóc w usamodzielnianiu Tak samo jest w dps regulamin że dom powinien pomagać w usamodzielnianiu sie ale wiecznie tylko kłody pod nogi traktowanie wszystkich jak podludzi Dostałeś żreć zostałeś umyty to sieć cicho zamknij mor..... nie wymyślaj
  odpowiedz na komentarz
 • Dps realia
  Kern
  11.07.2021, 14:04
  Ja dwa lata pracowalem jako ochrony. Dwa lata jako informatyk z dwukrotnym awansem na administratora IT. Zaliczyłem 4 semestry trudnych studiów technicznych. A biegły psychiatra napisał mi zakaz opuszczania dpsu. I takie są realia. Kłody na każdym kroku. OPS w Chorzowie pobił już nawet tego lekarza. Żąda od mnie 20.000 zł za mój samodzielny pobyt. Podejrzewam że to właśnie OPS puścił plotkę że jestem chory psychicznie i niebezpieczny dla otoczenia.
  odpowiedz na komentarz
 • Wracam do dps
  Jaroslaw
  11.07.2021, 12:40
  Właśnie wracam do dps po półtorarocznym usamodzielnieniu się. Nikt nie pomógł. Same kłody po nogę. OPS żąda od mnie 20.000 zł bo nie uznał mojego usamodzielnienia. Tragedia. Absolutnie żadnej pomocy. RPO też nic nie zrobił oprócz nadania numeru sprawie. Przezylem dramat w domu i teraz mnie czeka podobnie w DPS.
  odpowiedz na komentarz
 • Panie Profesorze !
  orzeszek
  09.07.2021, 14:12
  To co Pan mówi to teoria, praktyka wygląda inaczej.
  odpowiedz na komentarz
 • Mieszkania wspomagane (ze wsparciem) i wspomagane społeczności mieszkaniowe
  Monika Lewandowska
  09.07.2021, 08:22
  Warto uświadomić RPO, że każda dorosła OzN powinna mieć prawo dostępu do mieszkalnictwa komunalnego, które powinno być obowiązkowo projektowane uniwersalnie. Mieszkania indywidualne ze wsparciem oraz mieszkania we wspomaganych społecznościach mieszkaniowych, gdzie każdy będzie dysponował własnym mieszkaniem ze wsparciem w formie usług adekwatnym do potrzeb. Warunek i serce deinstytucjonalizacji mieszkalnictwa całodobowego w instytucjach. Należy zmienić także narrację tematyki niepełnosprawności: z opiekuńczej i medycznej na wspierającą ideę niezależnego życia w wymiarze adekwatnym do potencjału OzN, określaną przez ICF a nie „na oko”.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas