Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Lokal socjalny dla osoby niepełnosprawnej

30.09.2021
Autor: S.

Mama jest osobą ubezwłasnowolnioną i niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności; właśnie dostała pismo z gminy o ofercie lokalu socjalnego bez własnej kuchni i bez własnej łazienki o powierzchni 14 m2 - czy taka oferta z gminy jest właściwa, czy raczej dla osób niepełnosprawnych powinno być mieszkanie socjalne?

Szanowny Panie,

Bardzo często gmina dając ofertę lokalu socjalnego, kieruje się swoją sztywną definicją lokalu przystosowanego do osób z niepełnosprawnością. Miałem już kilka takich sytuacji, iż osoba czekała i czekała na ofertę lokalu przystosowanego dla osoby z niepełnosprawnością i gdy otrzymywała ofertę, lokal miał szereg cech wykluczających zamieszkanie tam osoby. Dlatego w podobnych sytuacjach zalecam podejmowanie inicjatywy, polegającej np. na wniesieniu do Urzędu Gminy pisma o przedstawienie  wykazu wszystkich lokali oferowanych do zamieszkania, aby można było zapoznać się ze wszystkimi lokalami oferowanymi przez gminę i zadecydować, czy może któryś z nich spełnia odpowiednie dla konkretnego przypadku warunki. Nie polegajmy tylko na lokalach wskazywanych przez gminę jako dostosowane dla osób z niepełnosprawnością. Sami starajmy się zadecydować, który lokal spełnia nasze potrzeby jako osoby niepełnosprawnej.

W kwestii jak skonstruować takie pismo, zalecam bezpośredni kontakt  z prawnikiem, np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl), który pomoże przygotować pismo.                

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas