Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta po polsku, czyli jak żyć

24.04.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: Integracja 1/2014

Na pytanie, czy możliwe jest przeżycie z samej renty, słychać dwie odpowiedzi: „prawie niemożliwe” i „niemożliwe”. Dla wielu osób z niepełnosprawnością renta jest jedynym bądź głównym źródłem dochodu. Co więc robią, aby za kilkaset złotych kupić leki i żywność, zapłacić rachunki, zapewnić sobie rehabilitację, nie mówiąc już o takich luksusach, jak ubrania czy środki czystości?

O życie na rencie zapytaliśmy beneficjentów warszawskiego Centrum Integracja. Poznaliśmy ich sposoby na finansowy reżim i codzienne oszczędzanie, na strategię zakupów i płacenia rachunków, a także sposoby na zmniejszenie kosztów.

To zaledwie egzystencja

 – Razem z mężem, też rencistą, mamy 1050 zł dochodu – opowiada pani Ewa, beneficjentka projektu „Wsparcie osób z niepełnosprawnością ruchową na rynku pracy” III, prowadzonego przez Integrację, i wylicza: – Z 700 zł musimy wydawać na opłaty. A przecież trzeba coś jeść, kupić leki i buty na zimę.

Sposobem pani Ewy na przeżycie z renty jest dzielenie wydatków. – W jednym miesiącu kupuję leki i żywność na zapas, w innym płacę rachunki, a w następnym zaległy czynsz – opisuje.

Swoją metodę ma też przy robieniu zakupów – wybiera najtańsze dyskonty, porównuje ceny produktów i kupuje te najtańsze. Każdy zakup wymaga dokładnego zaplanowania – zamiast markowych towarów są ich tańsze zamienniki, kontrola paragonów i domowych zapasów, a przede wszystkim dokładne wyliczenia typu: kupić więcej margaryny czy kilka plasterków sera, szampon czy proszek do prania.

– Jakbyśmy się z mężem nie starali, to i tak ciągle jedziemy „pod kreską” i z czymś zalegamy – tłumaczy pani Ewa. – Życie z samej renty to jedynie egzystencja.

Swoje sposoby

– Dostaję rentę socjalną 610 zł brutto i dodatek pielęgnacyjny 153 zł, z tego muszę utrzymać siebie i dziecko – opowiada pani Jolanta również korzystająca z usług warszawskiego Centrum Integracja.
– Jasne, że z takiej kwoty trudno wyżyć. Na powierzchni utrzymuję się głównie dzięki pomocy najbliższych – rodziców i partnera. Gdy mieszkałam z rodzicami, to finansowałam część wydatków przez pewien czas, a przez resztę miesiąca byłam na utrzymaniu rodziny. Dodatkowym źródłem utrzymania dla mnie są też alimenty dla dziecka – ok. 400 zł miesięcznie.

Portfel
Fot.: Ada Herbut

Pani Jolanta wymienia liczne sposoby na zmniejszenie kosztów życia. Przede wszystkim można na skrawku ziemi urządzić przydomową wytwórnię witamin: uprawiać agrest, maliny, czerwone porzeczki, a także pomidory i ogórki. Latem są świetnym urozmaiceniem diety, a jesienią zamieniają się w przetwory – lepsze i tańsze niż te, które można znaleźć na półkach supermarketów. Dobrym patentem są wyjazdy na zakupy poza Warszawę.

– Jeździmy z moją mamą na targ w Nowym Dworze Mazowieckim. Obie nie pracujemy, więc możemy robić zakupy nawet w środku tygodnia. Oszczędzamy na biletach, bo mama jako opiekun osoby z niepełnosprawnością nie musi płacić za przejazd. Kupujemy wiele towarów okazyjnie.

Mimo takich kombinacji i sposobów życie na rencie wiąże się z licznymi wyrzeczeniami. W takim budżecie nie ma kupowania nowych ubrań – wszystkie są albo „odziedziczone” po rodzinie czy znajomych, albo pochodzą z secondhandów.

Jeśli pojawia się coś nowego, to buty i bielizna. Także dla dziecka. Do tego przydają się krawieckie zdolności mamy pani Jolanty, która potrafi dopasować ubrania bądź je przeszyć.

Oczywiście w takim domowym budżecie nie ma biletów do kina ani teatru – jedynym oknem na świat są telewizor i internet, opłacony przez partnera albo rodziców. Działka natomiast to poza źródłem bogatych w witaminy sałatek lub weków także jedyna atrakcja wakacyjna. Nie ma mowy o żadnych oszczędnościach – niemalże wszystkie dostępne środki są na bieżąco „przejadane”.

Dużą część świadczeń otrzymywanych przez rodzinę pani Jolanty pochłania czynsz na dzielone z partnerem mieszkanie komunalne, który po obniżce dochodowej wynosi 500 zł. Gdyby nie pomoc najbliższych nie byłoby mowy o wydatkach, np. na edukację syna. Renta pani Jolanty jest podstawą zapewniającą przetrwanie.

Jak kieszonkowe

– Zaledwie jedną piątą wydatków pokrywam z renty 610 zł – mówi Tomasz, student dziennikarstwa na jednej z warszawskich uczelni. – Oprócz niej otrzymuję alimenty i stypendia z uczelni, razem 810 zł. Finansowo wspiera mnie też brat. Tak naprawdę z renty opłacam czesne i rachunek za telefon, czasem bilet do kina lub na autobus na święta do rodziców.

Renta, jak przyznaje, jest mu potrzebna po to, by dokończyć edukację. Nie wyobraża sobie, że mogłaby być głównym źródłem dochodów. Podobnego zdania jest Jan, który ma 610 zł brutto renty socjalnej.
– Jest to kwota zbyt niska, abym mógł się utrzymać. Tylko to, że wciąż mieszkam z rodzicami, którzy w dodatku cały czas wspierają mnie finansowo, sprawia, że jakoś radzę sobie z kosztami – mówi pan Jan.

Przyznaje, że rentę wydaje na żywności i leki. Nie kupuje ubrań ani środków czystości, nie płaci rachunków. Pozostaje na garnuszku rodziców i wie, że bez ich pomocy by sobie nie poradził.

Zarówno Jan, jak i Tomasz szukają pracy, bo życie z renty jest tak naprawdę na koszt najbliższych.

Dziennikarski eksperyment

Niedawno dziennikarka portalu bankier.pl Justyna Niedbał przeprowadziła eksperyment: próbę przeżycia za płacę minimalną – 1237,20 zł netto. Mimo wsparcia i rad internautów na temat zminimalizowania kosztów przez 12 dni wydała 832 zł, czyli prawie tyle, ile do tegorocznej waloryzacji wynosiła najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Justyna Niedbał zakończyła eksperyment klęską – nie udało jej się, mimo szczerych chęci i wiedzy ekonomicznej, zmieścić w wydatkach: w ciągu miesiąca wydała o 13 zł więcej niż wynosi płaca minimalna. A co mają powiedzieć ludzie, którzy mają 800 lub 900 zł? Jakoś sobie radzą...


Polskie renty

W 2012 r. (ostatnie pełne dane) w Polsce było 1 377 168 osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy, a na ich świadczenia wydano 180 mln zł. Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy to 844,45 zł, z tytułu częściowej niezdolności do pracy to min. 648,13 zł, a socjalna – 709,34 zł.
To sumy brutto, które nawet przy uwzględnieniu dodatkowych świadczeń – dodatku i zasiłku pielęgnacyjnego (odpowiednio: 203,50 i 153 zł) z ledwością wystarczają na opłaty związane z użytkowaniem mieszkania.
W 2012 roku gospodarstwa rencistów rozporządzały dochodem śr. 994 zł, a ich wydatki wynosiły 926,08 zł na osobę. W 2013 r. przeciętny koszt utrzymania mieszkania zajmowanego przez czteroosobową rodzinę wyniósł 880 zł. Nawet jeśli renciści rzadko bywają jedynymi żywicielami rodziny, to i tak pojawia się pytanie, jak można zarządzać domowym budżetem, mając do dyspozycji tak symboliczne kwoty.

Źródło: GUS 2013


Centrum Integracja Warszawa

To pierwsza placówka informacyjno-poradnicza Integracji. Działa od 2003 r. Osoby z niepełnosprawnością uzyskują tu informacje dot. ulg, uprawnień, sprzętu rehabilitacyjnego, systemu orzecznictwa, aktów prawnych, a także zostają objęte szeroko pojętą aktywizacją zawodową i mogą liczyć na nawiązanie
kontaktów z potencjalnymi pracodawcami. Wśród wyspecjalizowanej kadry są prawnicy, psychologowie, doradcy zawodowi, pracownicy socjalni, specjaliści ds. kontaktów z pracodawcami. Centra Integracja znajdują się także w Gdyni, Krakowie, Katowicach i Zielonej Górze.

Kontakt: ul. Dzielna 1, tel.: 22 831 85 82, e-mail: warszawa@integracja.org

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • WYSTARCZY CHCIEĆ!
  fj
  08.07.2019, 14:48
  Jeżeli masz rentę i masz skrawek ziemi, hoduj na nim małe kurki. Taka kurka niesie jaja, rozmnaża się więc po kilku miesiącach, będziesz mieć już więcej kurek. Jaja można jeść ( bardzo zdrowe ) lub sprzedawać. Własne mięso, własne warzywa w ogródku, własna woda. Rentę wydajesz tylko na opłaty, leki i ubranie.
  odpowiedz na komentarz
 • NIESPRAWIDLIWE ZAJĘCIA
  JACK
  11.10.2017, 09:46
  JESTEM NIEPELNOSPRAWNY MAM 1100 ZL BRUTTO RENTY,NIE STARCZA TO NA ZYCIE,NA DODATEK KOMORNIK ZAJAL MI 25% NA POCZET DLUGU DLA DUŻEGO BANKU GDYZ W ZWIĄZKU Z UDAREEM NIE BYLEM W STANIE SPLACIC RESZTY DLUGU.JAK MOZNA ZABIERAC TYLE PIENIEDZY DLA BOGATEGO BANKU OD UMIERAJĄCEGO RENCISTY(NIE WYSTARCZA NA LEKI),JEST TO NIEHUMANITARNE.JEDYNĄ MOJĄ NADZIEJĄ JEST TO,ŻE P KIEDY JUZ BĘDĘ NAD GROBEM TO UREGUKUJE RACHUNKI Z KOMORNIKEM ,KTORY NIE WSTRZYMAL EGZEKUCJI
  odpowiedz na komentarz
 • tylko sie powiesic
  natjacek dab
  16.09.2016, 16:54
  tak zyje za 153 zl miesiecznie zona pracuje i po wszelkich oplatach oplatach jak jej nie potrzeeba lekow zostaje jej 200-250 zl po prozbie nigdy nie chodzilem bo zarabialem dobrze za komuny jak kosciul rozdawal dary u mnie na wiosce wwszyscy byli tylko nie ja bo uwazalem ze mi nie brakuje a sa naprawde rodziny w potrzebie potem mialem prywatke jakos szlo inni walili kase a jakos nie moglem bo nikogo nie oszukiwalem potem mialem prywatke na dzien dobry trafilem na balcerowicza w listopadzie wziolem 4 miliony pozyczki a odsetki za styczen wyniosly 40% w skali miesiaca czyli 1600 000 zl bardzo trudno bylo dobrze ze bank szedl na reke bo juz tedy bylbym dno ale wyszlo sie jakos z tego z transportu przestawilem sie na handel zaczolem od zera i trzeba bylo kilku nastu lat by czlowiek po wieluw wyrzeczeniach mial juz w miare rozwiniety interes ale niestety choroba mnie dopadla a ze zona pracowala tytlko w domu nie miala pojecia o prowadzeniu firmy trzeba bylo zamykac firme mialem 7 sklepow i 18 ludzi zatrudnionych wszystkich na umowe stala firma zostala zamknieta ale z duzymi dlugami prcownicy tez sie dolozyli do tego bo jak kota nie ma to myszy charcuja [nauke z tego wynioslem jedna jak bym mial znowu firme i pracownikow to trzymam ich krotko za morde bo jak sie pracownikow traktuje dobrze to potem pokazuja na co ich stac tak jak w mojej sytacji gdzie wiadomo ze sie firme zamyka ] komornik nie mial bardzo co do sprzedania bo zadbalem o to zeby poplacic oczywiscie na ile mnie bylo stac wierzycieli ktorym bylem winien za towar tak ze mam duze zadluzenie w zusie i skarbowce juz nigdy nie splace tych dlugow bo na zdrowiu tak podupadlem ze juz praktycznie zadnej pracy podjac sie nie moge a dorabialem tak zeby w miare starczalo to ze jestem winien panstwu pieniadze nie chodze po zadne zapomogi czy renty socjalne w tym roku jeszcze mi siadly nerki i jestem dializowany w tej chwili zyje a 153zł a wziolem te pieniadze dlatego ze panie na komisji o niepelnosprawnosci ze sa to pieniaze ktore sie mi naleza z urzdu bez chodzenia i proszenia sie dluznikiem zusu bede do konca zycia bo oni pilnuja by sie dlug nie przedawnil a odsetki roslyktos jak chce u nas pracowac to zarobi by moc przezyc od wiosny tyle jest roboty po rolnikach a i z lasu mozna kupe pieniedzy wynie jagody grzybki ale to trzeba miec trochu zdrowia ja nie mam i mam problem jak przezyc za `153 zl miesiecznie miesiac 2lub 3 mozna bylo by ale do konca zycia nie ma takiej mozliwosci tylko sznurek i powiesic sie
  odpowiedz na komentarz
 • Ja jestem na recie od 20lat i po 19 latach dostałem rente na stałe ale gdyby nie moji rodzice to niebyłoby z czego żyć
  Jarek.Domagała
  08.04.2016, 12:54
  Renty są za małe ludzie biedują
  odpowiedz na komentarz
 • to dziwne
  Adam
  17.10.2015, 19:51
  Pani Jola otrzymuje 610 zł renty socjalnej i dodatek pielęgnacyjny dziwię się ze nie zabierają jej tego dodatku pielęgnacyjnego, bo mnie zabierają i otrzymuję miesięcznie 218 zł, Panie prezydencie Duda i jak żyć, ja na razie chodzę po śmietnikach, dobrzy ludzie wyrzucają tyle dobrego jedzenia i rzeczy użytecznych, a swoją drogą szkoda że nie ma w Polsce eutanazji na żądanie......
  odpowiedz na komentarz
 • No jak żyjemy w biedzie a politycy rozdajom sobie premie i zamiast nie dźwigać emerytur tylko renty to nic nierobiom tylko władzom o krzesło
  Jaro
  14.10.2015, 10:23
  Dziadowizne dostajemy a nie renty
  odpowiedz na komentarz
 • Taka Prawda
  www.TwojaParafia.pl
  21.07.2015, 17:31
  Żyjąc tylko z renty to rzeczywiście jest tylko egzystnecja. Nie da się z 700zl wyżywić i opłacić rachunków, chyba,że mąż pracuje. Wiem, co to znaczy, bo sama byłam na rencie,gdzie zachorowałam na raka jelita. Było to ciężkie przeżycie i ciężka sytuacja, gdzie miałam 4 uczących sie dzieci i trzeba było i za internat zapłacić, i wyżywić,opłaty itd. Ale najgorszy był okres kiedy mąż czasowo nie miał pracy, a mi rentę zabrali jakiś czas temu...a żyć jakoś trzeba było . Dobrze,że z pomocą najbliższych jakoś się przetrwało ten trudny okres, że działka jest,a na dzialce owoce i warzywa..już tego się nie kupilo, grosz był zaoszczędzony. Jednak opłaty i tak robiło się z opóźnieniem, a jak było więcej grosza to wtedy się je wyrownywalo. I tak jakoś trzeba żyć...
  odpowiedz na komentarz
 • renta socjalna
  nitek
  09.01.2015, 18:12
  Nawołuje do strajku w sprawie renty socjalnej trzeba w koncu sie wziasc za to. smieszne limity dorabiania zbyt niska renta 619zł jak tutaj zyc za to. to jest po prostu niereformowalne
  odpowiedz na komentarz
 • Bez przesady
  Wiesiek
  12.12.2014, 08:02
  Jestem rencistą, po 40 latach pracy. Mam ponad 2300 renty, na którą odłożyłem składki przez tyle lat. Dlaczego ktoś kto nie pracował, ma też mieć taką rentę. Skończmy z tym populizmem. Niektórzy nie mają żadnych rent.
  odpowiedz na komentarz
 • Władza się wyżywi
  PAN MIECZYSŁAW
  07.05.2014, 16:52
  WSZELKIE DEBATY NA TEN TEMAT TO ZWYKŁY "PIC NA WODĘ", TYLKO ŻYCZYĆ TYM CO RZĄDZĄ, ŻEBY ODCZULI BIEDĘ I BÓL INNYCH - SZCZEGÓLNIE LUDZI NIEPEŁNOSPRAWNYCH - MOŻE WTEDY ZROZUMIEJĄ I ZMIENIĄ PUNKT WIDZENIA. JEST ZASADA - KTO KRZYWDZI KELEKĘ TEN BĘDZIE KONAŁ W CIERPIENIACH.
  odpowiedz na komentarz
 • Inwalida też człowiek........potrzebuje wsparcia a nie wykluczenia.
  Aurora99
  04.05.2014, 20:16
  Dlatego wszyscy niepełnosprawni wybierzcie w czasie wyborów ludzi ,którzy znają potrzeby chorych ludzi. W Polsce inwalidzi żyją poniżej godności . Renty są bardzo niskie i nie zaspokajają podstawowych potrzeb na zakup leków , na rehabilitację i na sprzęt rehabilitacyjno-ortopedyczny. A co dopiero mówić o odpowiednim wyżywieniu. Muszą sobie wiele rzeczy odmawiać by kupić leki. Szkoła przetrwania. Takie jest życie osób dotkniętych przez los. Wstyd polski Rządzie. Na zbrojenie, rakiety, samoloty to przeznaczacie ogromne sumy pieniędzy.
  odpowiedz na komentarz
 • Jak żyć czy jak wegetować?
  Obcy
  02.05.2014, 12:21
  Na pytanie, czy możliwe jest przeżycie z samej renty, słychać dwie odpowiedzi: „prawie niemożliwe” i „niemożliwe”. Dla wielu osób z niepełnosprawnością renta jest jedynym bądź głównym źródłem dochodu. Co więc robią, aby za kilkaset złotych kupić leki i żywność, zapłacić rachunki, zapewnić sobie rehabilitację, nie mówiąc już o takich luksusach, jak ubrania czy środki czystości?" Tak pytam w pustkę tej POlski bo akurat przyszło mi żyć , wegetować za 153 złote. Kwota kosmiczna i każdego miesiąca mam problem niegalaktyczny: Jak wydać by istnieć dla samego istnienia? Bo czy to życie w Państwie , gdzieś w środku Europy w Unii czy wegetacja?
  odpowiedz na komentarz
 • DODATEK PIELEGNACYJNY 153 ZŁ ZA PiSu MIAŁ CAŁOWICE ZNIKNAC?
  inwalida 1 grupy
  30.04.2014, 15:18
  Za PiSu DODATEK ZOSTAŁ WYWIDOWANY DO SUMY 174.10 zł TO WYRSACZAŁO NAKUPNO WSZYSKICH LEKÓW Możliwos DODATKOWEJ SUMY JAK PREMIER i RZAD ZROBIŁ CZYSTKE INWALIDAMI i EMERYTAMI JAK POLSCE NADROSZE SĄ LEKI CAŁEJ UNI UNI DODATEK PIELEGNACYJNYWYNOSI 2o3.50 KUPIC MOZNA CZES LEKÓW PACJET BORYKA SIĘ CZY ZAPŁACIC CZYNSZ CZY KUPIC LEKI NADROSZE CAŁEJ UNI n.p. INSULINA KOSZTUJE 48zł PASKI KOSZTUJA 6.40 DERMOSAN KOSZTUJE 13,80zł KOSZTOWAŁ 5.00zł PACJET STAŁ SIE WŁANYM LEKARZEM ,PIELEGNIARKA I DEBILOWATE SKIEROWANIE DO CHIRURGA STOPA CUKRZYCOWA ,OKULISTY RETYNOPATIA I ZASTRZYKI 400zł BADAŻE . UNI PACJET DOSTAJE LEKI ZADARMO UNAS BIEGAJ ZA SKIEROWANIEM JAK BYŁY MINISTER ZDROWIA ZA KOMUNY WYSTARCZYŁA KSIAZECZKA CUKRZYKA TERAZ TO SMIECI WEDŁUG ROZPORZADZENIA JAK UNI PO 10 LATACH UNI DODATEK PIELEGNACYJNY WYNOSI 300-1350 ERO + LEKI ZADARMO POLSCE DAJA OCHŁAPY WYNOSI 203.50 =50 ERO DODATEK OPIEKUNCZY UNI WYNOSI 450-850 ERO I NIEMA OKRESU WAZNOSI JEST TRAKTACIE NAPISANE CO NIEPEŁNOSPRAWNY MOZE DOMAGAC OD RZADU JEST POLSCE DYSKMINACJA ŁAMANIE KONSTYUCJI R.P. TO ROBI SADOMIE RZAD PODWODZA PREMIERA I POSŁANEKi POSŁÓW PO-PSL CO WCALE NIEPOMAGAJA TYLKO UTRUDNIAJA ZYCV POLSCE INWALIDA OPIEKUNA NIEMA JEDNOLITYCH CEN ZYWNOSCI i LEKÓW JAK INWALIDA DOSTAJE JAŁUZNE PODYSZKE SOBIE GRUBE TYSIACE? WZAS JAK BYŁO ZA KOMUNY DIETA OPIEWIAŁ SUME DWÓCH SRENICH PESJI ?
  odpowiedz na komentarz
 • Nie ma uczciwych rządzących ....
  Dalia2014
  27.04.2014, 20:02
  Głosujcie na tych ,którzy bronią nasze interesy. W Polsce osoby niepełnosprawne nie są szanowane . Większość żyje na skraju nędzy. Stanowimy najwiekszy elektorat . Więc nie głosujcie na PO, PiS, PSL . Te partie nic nie pomogły a jak tak to tylko jednostkom. Jak np; Posłowi na wózku ,który ma opiekuna i płacą mu 6 tys. złotych. Wstyd aby rodzice żebrali na chore dzieci. Nie wierzcie ministrom . Kłamią . Na zbrojenia ,militaria to mają pieniądze.
  odpowiedz na komentarz
 • Żenada
  Olen
  26.04.2014, 20:14
  Zwłaszcza najniższe renty w Polsce są żenujące. Czy można z tym przeżyć? Jeśli opłaty za mieszkanie są niskie i jeśli zrezygnujesz z urlopu, to niby można - ale co to za życie??? Najniższa renta w Polsce, obecnie, powinna wynosić ok. 100% płacy najniższej i powinny być większe dodatki pielęgnacyjne dla niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • A na więźnia przeznacza się 3000 zł!!!
  bieda
  26.04.2014, 10:30
  Chory kraj, w którym zatracono proporcje do normalnego życia, czynsz prawie tyle co renta a światło, gaz? A życie??????????????????????????????????????????
  odpowiedz na komentarz
 • Przezyc na Rencie socjalnej
  Niepełnosprawny
  26.04.2014, 08:54
  To skandal że za 610 złotych mamy przezyć miesiąc renta socjalna powinna byc minimalne wyngrodzenie czyli 1600 złotych , za to nie ma jak płącić za rachunki , jedzenie ,leki nie mówiąc juz o wyjezdzie do specjalisty do kliniki oddalonej 70km od miejsca zamieszkania!!! Niech ten rząd da nam normalnie zyć i pracować!!! Ja od 2011 roku staram sie o prace i nikt jej mi nie daję, już mam dosyć tego rządu i obiecanek !!! Ludzie zróbmy strajk o podwyższenie naszego świadczenia renty socjalnej to renta głodowa i umieralna dla naszego społeczeństwa!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • i tak macie dużo
  Anna
  26.04.2014, 01:48
  ja żyję z 360zł w tym 153zł zasiłek piel a reszta to zasiłek stały z MOPS. ZUS zabrał mi rentę bo ma studia skończone. Nie daję rady pracować, i czy chce czy nie muszę z tego żyć, płacić rachunki, kupić leki. Leki przestałam kupować, siedzę większość czasu przy świeczkach i jem raz dziennie. Może kiedys się nie zbudzę by nie żyć z głodowych zasiłków
  odpowiedz na komentarz
 • Renta po Polsku??????
  Elka
  25.04.2014, 11:52
  Renta po Polsku to dogorywanie, nędza i upodlenie!!!!!... jak żyć???...zadając takie pytanie to jak by dostać w gębę i to z dwóch stron!!!... ktoś napisał żeby zabrać byłym posłom, a jakim sposobem mogę im zabrać?????.... oni sobie sami przydzielają wszelkie apanaże i bardzo duże sumy -, jak dla nas tych biednych i upodlonych ze względu na swoją niemoc nic nie możemy zrobić tylko po biadolić, ale nikt nie zwraca na to uwagi!!!!... Ja panie premierze Polski DOGORYWAM... POMOCY...., WZYWAM!!!!....
  odpowiedz na komentarz
 • Słuszna kara
  Niesłusznie pokrzywdzony
  25.04.2014, 10:16
  Mądre społeczeństwo w czasie wyborów głosuje na uczciwych ludzi, aferzyści trafiają do sądów i więzień a nie do parlamentu i ministerstw. W Polsce jest inaczej i musi być kara za to. Wg sondaży uczciwi mają obecnie ok. 30% poparcia a to gwarantuję że będzie gorzej a nie lepiej po wyborach, bo teraz przed wyborami to jest mydlenie oczu.
  odpowiedz na komentarz
 • składka ZUS, a renta
  mbm
  25.04.2014, 08:43
  niezrozumiałym jest fakt, że do tak żenująco niskich rent, średnio ok.700zł nasz rząd nie pozwala legalnie dorobić do renty np. zakładając działalność gospodarczą, bo wtedy trzeba zapłacić ponad 1000zł ZUS-owi i opłata składki ZUS jest wyższa niż wysokość pobieranej renty
  odpowiedz na komentarz
 • Posłom tyle dać na życie!
  Vito
  25.04.2014, 01:34
  Dać takie renty socjalne obecnym i byłym posłom i senatorom na przeżycie zamiast horrendalnych diet i corocznych 1000-złotowych podwyżek, może wtedy pojmą, na co skazują ludzi niepełnosprawnych swoimi durnymi ustawami!
  odpowiedz na komentarz
 • komu ma to sużyć ??
  niepełnosprawny
  24.04.2014, 20:15
  komu ma sużyć ta wypowiedz ,przeciez wszystkim tak dobrze w tym kraju gdzie w razie kłopotów pozostaje tylko sznurek bo nigdzie nie dostaniesz pomocy
  odpowiedz na komentarz
 • renta ?raczej koszmar
  Aleksandra
  24.04.2014, 19:04
  już mi sie nie chce nawet pisać na temat upokorzenia jakim jest wys tzw renty-to ludobójstwo,wegetacja,jakiś koszmar w biały dzień,całkiem legalny
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas