Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne dla męża

30.09.2021
Autor: K.

Jestem osobą niewidomą, mam 1 grupę, wymagam opieki osoby drugiej. Czy mój mąż może się starać o świadczenie pielęgnacyjne? Inwalidztwo moje powstało w dzieciństwie. Mąż nie pracuje. A rodzice moi nie żyją i też byli niewidomi. Jestem osobą dorosłą.

Szanowna Pani,

Napisała Pani bardzo ogólnie. Z tego co Pani napisała można generalnie stwierdzić, że Pani mąż, może starać się o świadczenie pielęgnacyjne. Jednakże uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego zależne jest jeszcze od wielu innych czynników.  

Generalna zasada jest taka, że świadczenie pielęgnacyjne reguluje art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i przysługuje ono z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

O świadczeniu pielęgnacyjnym polecam artykuł Świadczenie pielęgnacyjne - niepelnosprawni.pl lub Do sądu po świadczenie pielęgnacyjne - niepelnosprawni.pl.

Jeżeli po zapoznaniu się z ww. artykułem będzie chciała Pani porozmawiać dalej o sprawie, może Pani skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie Pani od razu udzielona porada).

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

           

             

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas