Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej

20.09.2021
Autor: M.

Posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności już od dosyć dawna (nieprzerwanie kilkanaście lat), jednak dopiero niedawno dowiedziałam się o możliwości wykorzystania dodatkowego urlopu. M.in. na Państwa stronie przeczytałam, że można z niego skorzystać po przepracowaniu roku od nabycia orzeczenia. Co jednak, jeśli pracuję dopiero od sierpnia 2020 roku? Czy przysługuje mi już dodatkowy urlop, czy dopiero we wrześniu? Nigdzie nie jest to wyszczególnione i wolę się upewnić. 

Szanowna Pani,

jeżeli jest to pierwsza Pani praca na podstawie umowy o pracę od dnia uzyskania orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, to prawo do pierwszych 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego nabędzie Pani w sierpniu 2021 roku.

Jak wskazano na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – „Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego ze wskazanych powyżej stopni niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego (data wydania orzeczenia).

Przykład: Jan Kowalski zatrudniony od 1 stycznia 2010 r. przedstawił pracodawcy w dniu 15 maja 2012 r. orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z dniem 9 maja 2012 r. Prawo do dodatkowego urlopu nabył z dniem 8 maja 2013 r. (…)

Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, o ile pozostaje w zatrudnieniu”. 

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas