Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kwestia zasiłku dla opiekuna

20.09.2021
Autor: M.

Mama ma 86 lat i wymaga całodobowej opieki. Ma niedowład kończyn dolnych. Porusza się bardzo słabo przy pomocy balkoniku wyłącznie w mieszkaniu. Musiałam zrezygnować z pracy, aby się mamą opiekować. Nie mam wieku emerytalnego. Żyjemy z mamy emerytury. Czy należy mi się zasiłek opiekuńczy i gdzie tę sprawę trzeba załatwić?

Szanowna Pani,

nie napisała Pani, czy Pani Mama pozostaje w  związku małżeńskim. Wiele dzieci występuje o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego (1971 zł.) lub o specjalny zasiłek opiekuńczy (620 zł.) z tytułu opieki nad niepełnosprawnym w stopniu znacznym samotnym rodzicem. Warto dodać, iż świadczenie pielęgnacyjne nie jest ograniczone kryterium dochodowym.

Zgodnie z art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych -

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Warto także pamiętać, iż przepis art. 17 ust 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, który ogranicza prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ze względu na moment powstania niepełnosprawności na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r., sygn. akt K38/13, został uznany za niekonstytucyjny w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną ze względu na datę powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki, a przez to narusza art. 190 ust. 1 Konstytucji RP.

Więcej informacji uzyska Pani w urzędzie gminy – w wydziale zajmującym się przyznawaniem świadczenia pielęgnacyjnego.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas