Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Asystent osoby niepełnosprawnej

14.09.2021
Autor: W.

Potrzebuję asystenta osoby niepełnosprawnej, gdyż od niedawna ojciec jest osobą niepełnosprawną i gdziekolwiek się nie zwracamy o pomoc czy to do MOPS-u czy administracji osiedla, słyszymy, że nie mają pieniędzy i nie są w stanie Ojcu na chwilę obecną pomóc. Chcemy, żeby ktoś pomógł w pewnych sprawach doradczo i powiedział gdzie i do kogo się udawać w celu załatwienia różnych spraw.

Szanowny Panie,

z tzw. Funduszu Solidarnościowego przeznaczono środki na realizację programu asystencji osobistej osoby niepełnosprawnej. Adresatami programu są osoby niepełnoprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych. Lista gmin i miast, które realizują program, a także podmioty odpowiedzialne za realizację programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”.

Z Pańskiego listu nie wynika jakie orzeczenie, jaki stopień niepełnosprawności posiada Pański ojciec. Poniżej znajdzie Pan listę co przysługuje posiadaczom poszczególnych stopni niepełnosprawności.

Po co jest lekki stopień?

Co daje umiarkowany stopień?

Co daje znaczny stopień?

Warto też wiedzieć, że przysługuje ojcu nieodpłatna pomoc prawna (ponad 1500 punktów świadczących tę usługę w Polsce). Więcej informacji i lista tych punktów.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas