Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co z opiekunami, którzy nie otrzymywali i dziś nie mają wypracowanych lat do renty/emerytury?

20.09.2021
Autor: E.

Opiekowałam się dwojgiem rodziców na I grupach, byli po udarach mózgów. Mamą od 2000-2014, tatą od 2001-2019. Nie miałam z tego tytułu żadnych świadczeń, bo to obowiązek córki i rodziców było dwoje, jedno miało opiekować się drugim. Kiedy mama zmarła, był już wprowadzony próg dochodowy, który przekraczaliśmy, choć bardzo mało. Obecnie sama mam drugi stopień niepełnosprawności, cukrzycę, POChP, stan po rozległym zawale w 2019 roku, problemy z narządami ruchu i tzw. podwójną depresję, która jest przyczyną orzeczenia, bo reszty chorób wtedy jeszcze nie miałam. Przy tym wszystkim niewypracowane lata i zupełny brak środków do życia. Czy takie osoby jak ja powinny po prostu umierać? Zasiłek z MOPS nie wystarcza nawet na opłaty. Czuję się poniżona, zrównana z największymi obibokami, a przecież ciężko pracowałam przez wiele lat.

Szanowna Pani,

skoro nie przysługuje Pani renta w trybie zwykłym, może warto rozważyć złożenie wniosku o przyznanie świadczenia w drodze wyjątku, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności zgodnie z art. 82 i 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

  • Art. 82. 1. Prezes Rady Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przyznać emeryturę lub rentę na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie.
  • Art. 83. 1. Ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą - ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek - podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie.

Warto skorzystać z bezpośredniej konsultacji z prawnikiem - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas