Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a praca osoby niepełnosprawnej

17.09.2021
Autor: M.

Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Podjąłem pracę zarobkową z umową o pracę. Moja mama bierze na mnie świadczenie pielęgnacyjne, czy musi z tego wynagrodzenia rezygnować? Nie chcę mieć problemów z MOPS. 

Szanowny Panie,

w przepisach nie ma wprost wyrażonej przesłanki, aby w wyniku podjęcia przez osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym pracy – jego opiekun – członek rodziny tracił z tego powodu świadczenie pielęgnacyjne. Dochodziły co prawda do „Integracji” skargi, iż w niektórych gminach podważano w takim wypadku zasadność wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Pana na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas