Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie do budowy domu

17.09.2021
Autor: H.

Jestem osobą niepełnosprawną (z uwagi na wadę słuchu). Pobieram rentę socjalną. Aktywnie nie szukam pracy na etacie, ale wolę szukać sposobu na wolność finansową. Mam wolne środki finansowe zgromadzone co miesiąc z renty. Mieszkam u ojca (ale moja siostra z mężem i dzieckiem niedługo wprowadzą się do nas). Moim marzeniem jest samodzielność mieszkaniowa i uwolnienie się od obciążeń wynikających z tradycji rodzinnej. Cenię sobie niezależność osobistą i intelektualną. Pragnę być minimalistą życiowym i żyć zgodnie z ekologią. Coraz bardziej interesuję się ekologicznym i energooszczędnym domem. Czy osoba niepełnosprawna ma szansę uzyskać dofinansowanie na budowę małego niezależnego domu ekologicznego? Od jakiej instytucji można o to się ubiegać? Koszt budowy domu może wynieść mniej niż 50 tysięcy, ale bez ekipy, tylko sam zbuduję (z pomocą moich bliskich). Chętnie wyuczę się na warsztacie budowlanym lub z poradnika budowlanego. Jestem singlem.

Szanowny Panie,

nie spotkałem się z programem, który wprost dofinansowywał budowę domu dla osób z niepełnosprawnościami, są oczywiście organizacje pozarządowe, które realizują czasami konkretny projekt pomocy rodzinie, w której członek jest osobą z niepełnosprawnościami.

W kwestii dofinansowania odpowiednich udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w domu warto udać się do swojego powiatowego centrum pomocy rodzinie, które zajmuje się przyznawaniem środków PFRON na terenie danego powiatu.

Warto także zajrzeć na stronę PFRON.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas