Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO interweniuje w sprawie rencistów socjalnych

02.08.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
Źródło: rpo.gov.pl
w piwnicy leżakują drewnianie beczki, meżczyzna w zielonej kamizelce stoi naprzeciw trzech osób które go słuchają w pomarańczowych kamizelkach w tym jedna dziewczyna na wózku

RPO interweniuje u Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w sprawie osób pobierających rentę socjalną i pracujących. Muszą oni zwracać ZUS-owi pieniądze, gdy przekroczą dopuszczalną kwotę przychodu, mówiąc inaczej wpadną w tzw. „pułapkę rentową”.

Pracujący renciści socjalni, a więc osoby z niepełnosprawnością, którą nabyły do 18 r. ż. bądź, gdy się uczyły do 25 r. ż., muszą zwracać do ZUS-u pieniądze, gdy przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Bariera w aktywizacji zawodowej

Do RPO napływają skargi od takich osób. W ich opinii „pułapka rentowa” jest istotną barierą w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością.

„Pojawia się postulat zmiany zasad rozliczania przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego na przewidziane dla świadczeń emerytalno-rentowych określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” – podaje na swojej stronie RPO.

Prosi równocześnie Pawła Wdówika, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • a skarg na brak pracy
    Henio
    09.08.2021, 14:05
    w administracji lub z wynagrodzeniem na poziomie średniej krajowej to nie ma...? Według mnie to pilniejsze i niestety trudniejsze do zrobienia od pr zagrywki.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas