Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Refundacja sprzętu urologicznego

12.05.2014
Autor: Dominika Brendel
Źródło: Integracja 1/2014

Warto wiedzieć, że weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Stało się to po wielu postulatach i staraniach organizacji zrzeszających w Polsce pacjentów z niepełnosprawnością po urazach rdzenia kręgowego, z rozszczepem kręgosłupa i przepukliną oponowo-rdzeniową. Kierowali je oni do Ministerstwa Zdrowia w sprawie dostępności do najbardziej nowoczesnego i bezpiecznego rozwiązania w postaci jednorazowych cewników hydrofilowych, przewidzianych dla dorosłych i dzieci stosujących cewnikowanie przerywane jako metodę opróżniania pęcherza. W rozporządzeniu są widoczne pozytywne zmiany.

Cewniki jednorazowe

Nowe rozporządzenie daje możliwość używania nowoczesnych i bezpiecznych cewników hydrofilowych (kod P96). Osoby z zatrzymaniem (lub zaleganiem) moczu, stosujące metodę cewnikowania przerywane go przy użyciu cewników jednorazowych, mogą w ramach limitu: 144 zł na miesiąc z 30-procentową odpłatnością – odebrać miesięcznie do ok. 27 szt. cewników hydrofilowych.

Chłopiec na wózku
Fot.: mat. firmy Coloplast

Za wprowadzenie powyższej zmiany w rozporządzeniu polscy pacjenci są niezmiernie wdzięczni. Limit ten wciąż jest jednak dość niski w skali miesiąca i potrzeb pacjenta. Nie spełnia to również standardów rekomendowanych przez polskie i międzynarodowe wytyczne, w których pacjentom zaleca się od czterech
do sześciu cewnikowań dziennie.

Osoby z niepełnosprawnością, które na co dzień korzystają ze sprzętu urologicznego koniecznego przy zaburzeniach w oddawaniu moczu (zatrzymania czy nietrzymania moczu), muszą, niestety, dopłacać. Odpłatność 30-procentowa jest dla nich zbyt wysoka. Polscy pacjenci muszą dopłacać do tego typu sprzętu jako nieliczni w Europie.

Cewniki hydrofilowe do cewnikowania przerywanego zakłada się dużo szybciej i łatwiej niż te starej generacji (tzw. cewniki jednorazowe niepowlekane) – a koszt potrzebnych materiałów dodatkowych sprawia, że założenie tradycyjnego cewnika kosztuje więcej.

W Polsce od lat refundowane są tradycyjne (niepowlekane) cewniki, które kosztują około 1 zł. Aby je założyć bez powodowania zranień cewki moczowej, pacjent musi dokupić sterylny żel nawilżający. Równomierne pokrycie cewnika żelem jest bardzo trudne, a ponadto łatwo jest go zakazić. Cewniki hydrofilowe nowej generacji są pokryte żelem i gotowe do użycia, ale ich koszt to 6–7 zł za sztukę. Niemniej jednak ich stosowanie w sumie jest tańsze i bezpieczniejsze, gdyż nie wymagają środków pomocniczych, a przy tym rzadziej dochodzi do trudnych w leczeniu powikłań związanych z zakażeniami dróg moczowych, prowadzących do zaburzeń w funkcjonowaniu nerek.

Cewniki zewnętrzne

W związku z refundacją cewników zewnętrznych dokonano zmiany z limitu miesięcznego 120 zł na ilościowy: limit refundacji za 1 szt. to 4 zł; maks. do 30 szt. na miesiąc z 30-proc. odpłatnością pacjenta.

Worki do zbiórki moczu

Widoczne są korzystne zmiany wobec osób używających worków do zbiórki moczu (kod P97), w przypadku których została zniesiona 30-procentowa odpłatność dla pacjenta. Obecnie pacjentom przysługuje rezwalają żyć godnie, bez obawy niekontrolowanego wycieku moczu w miejscu publicznym lub w gronie przyjaciół.

Polscy pacjenci patrzą z nadzieją na zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Zdrowia, licząc na zwiększenie limitu ilościowego oraz kwotowego jednorazowych cewników hydrofilowych oraz większe zrozumienie ich potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Rodzaj produktu Stary kod Nowy kod Limit Odpłatność
Cewniki zewnętrzne 9241.01 P94 4 zł/szt. do 30 szt./miesiąc 30%
Cewniki hydrofilowe 9241.03 P96 144 zł/miesiąc 30%
Worki do zbiórki moczu 9246.01 P97 6,50 zł/szt. do 12 szt./miesiąc 0%
Nefrostomia 9246.02 P98 120 zł do 12 szt./miesiąc 0%
 
UWAGA! Wraz z nowym rozporządzeniem zmieniają się także kody. Od 2 stycznia 2014 r. powyższe nowe kody są kodami obowiązującymi na zleceniach na zaopatrzenie.

Materiał przygotowany przez firmę Coloplast
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Pomocna dłoń
  Maks
  02.04.2020, 11:10
  Bardzo się cieszę, że mój wnuczek mi pomógł i znalazł sklep ortomerdico.pl, który nam zawsze pomaga w realizacji wniosku jak i daje darmową wysyłkę.
  odpowiedz na komentarz
 • cewniki zewnetrzne
  JAN GAJDA
  27.08.2015, 13:30
  Niekorzystne warunki zakupu cewników zewnetrznych ceny cewników są 5.5-5 .8zł.więc trzeba dopłacić różnice od 4zł i 30procent od 4zł wynosi to2.7-3.0zł za sztuke
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas