Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezes Fundacji „Iskierka” z „biznesowym Oscarem”

16.05.2014
Źródło: inf. prasowa

15 maja podczas uroczystej gali z udziałem ponad 400 przedstawicieli świata biznesu, kultury, nauki i administracji oraz widzów TVN24, TVN24Bis i Onet.pl wręczono „biznesowe Oscary”, czyli Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: Sukces, Wizja i innowacja oraz Działalność społeczna.

Proces selekcji zwycięzców trwał 6 miesięcy. Uczestniczyło w nim prawie 700 Instytucji Nominujących z całego kraju, a następnie 21-osobowa Kapituła Nagrody.  Zwycięzcy otrzymali pamiątkową statuetkę i nagrody pieniężne – po 100 tys. zł.

W kategorii Działalność społeczna zdobywczynią nagrody została Jolanta Czernicka-Siwecka, prezes Fundacji „Iskierka” z Chorzowa, działającej od 20 lat na rzecz dzieci z chorobą nowotworową oraz ich rodzin jako pedagog, trener i animator zmian społecznych.

Czernicka-Siwecka zajmuje się podnoszeniem jakości życia chorych dzieci oraz ich rodzin, a także angażowaniem środowisk artystycznych, samorządowych i biznesowych w działania pomocowe, przekładające się na korzyści dla obu stron.

W kategorii Sukces nagrodę otrzymał Tomasz Zaboklicki, prezes PESA Bydgoszcz, zatrudniającej 4 tys. osób firmy produkującej oraz remontującej nowoczesne pojazdy szynowe dla klientów z kraju i Europy.

Zaboklicki w ciągu 20 lat przeszedł drogę z pozycji szeregowego pracownika do funkcji prezesa i stanowiska dyrektora generalnego swojej firmy. W międzyczasie razem z kolegami z zarządu założył spółkę menedżerską, która odkupiła udziały swojego pracodawcy za kredyt udzielony pod zastaw prywatnego majątku. Tym samym uratował polską firmę o ponad 160-letniej tradycji przed marginalizacją i likwidacją. Jest uznawany za głównego twórcę rynkowego sukcesu firmy, która przeszła jeden z najbardziej udanych procesów przekształceń w polskiej gospodarce: od państwowych zakładów naprawczych do znanej w całej Europie spółki, która dziś zatrudnia 4 tys. osób i pośrednio daje pracę 80 tys. osób pracujących w ekosystemie dostawców firmy.

W kategorii Wizja i innowacja zwycięzcą został Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. Opracował on nowatorską metodę produkcji supernowoczesnego materiału - grafenu, co daje wielkie nadzieje na rewolucyjne produkty wytwarzane dzięki polskiej myśli technicznej. Efekty jego pracy mogą przyczynić się do poprawienia jakości życia ludzi na całym świecie. Od 30 lat pracuje naukowo, a obecnie kieruje grupą uczonych z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie.

Unia Europejska w ciągu najbliższych 10 lat przeznaczy ponad miliard euro na badania związane z grafenem, a polskimi pracami kieruje właśnie tegoroczny laureat „biznesowego Oscara” w kategorii Wizja i innowacja.

Kandydatów do Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta zgłaszały opiniotwórcze Instytucje Nominujące z całego kraju. Następnie 21-osobowa Kapituła wyłoniła po trzech finalistów w każdej z kategorii, aby ostatecznie wybrać po jednym laureacie wcielającym w życie wartości wyznawane przez patrona nagrody, czyli: „Wierzyć. Działać. Dawać.”. Tegoroczny konkurs był już trzecią edycją przedsięwzięcia, a czwarta wystartuje w listopadzie tego roku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas