Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy siostrze przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

15.11.2021
Autor: E.

Opiekuję się niepełnosprawnym bratem i chorą Mamą, otrzymuję tylko z opieki zasiłek dla opiekuna w kwocie 620 złotych, to bardzo niska kwota na podwyżkę tego świadczenia nie mogę liczyć, proszę o pomoc.

Szanowna Pani,

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13), orzekł, że art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w tym przepisie ze względu na moment powstania niepełnosprawności, jest niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji. Ten wyrok jest podstawą na którą powołują się opiekunowie, gdy  chcą w miejsce specjalnego zasiłku opiekuńczego uzyskać świadczenie pielęgnacyjne, lub w ogóle świadczenie pielęgnacyjne (gdy wcześniej nie pobierali specjalnego zasiłku opiekuńczego).

 W tym zakresie należy złożyć odpowiedni wniosek w Organie przyznającym świadczenie. Zalecam jednak dokładne przygotowanie się do złożenia tego wniosku. Dlatego ważne jest, aby wszelkie działania prawne konsultować bezpośrednio z prawnikiem np. w ramach nieodpłatnych porad prawnych Mapa punktów / Darmowa Pomoc Prawna (ms.gov.pl), mającym doświadczenie w świadczeniach rodzinnych.

Niestety na chwilę obecną nie ma jednolitości praktyki Organów w kwestii wydawania decyzji w tym zakresie. Niektóre organy już w pierwszej instancji wydają decyzję pozytywną. Zależy to od praktyki na danym obszarze. Ubieganie się o świadczenie pielęgnacyjne w takim przypadku może być więc związane z koniecznością odwoływania się do SKO od decyzji Organu, a także w niektórych przypadkach z drogą sądową. Zalecam więc także dowiedzieć się w tym zakresie, jaka jest praktyka, we właściwym miejscowo dla Pani Organie.

Ponadto proszę zapoznać się także z artykułem adw. Grzegorza Jaroszczyka Do sądu po świadczenie pielęgnacyjne - niepelnosprawni.pl.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas