Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a rejestracja w urzędzie pracy

18.10.2021
Autor: P.

Opiekuję się mamą i mam specjalny zasiłek opiekuńczy i zawiesiłem ten specjalny zasiłek na poczet świadczenia pielęgnacyjnego, mama ma stopień znaczny niepełnosprawności i wymaga stałej opieki. Mam takie pytanie, czy muszę się rejestrować w biurze pracy, aby mieć ciągłość ubezpieczenia, czy na ten okres do przyznania lub nie świadczenia pielęgnacyjnego jestem gdzieś ubezpieczony. A chcąc się rejestrować w urzędzie pracy, nie będę miał możliwości zapewnienia stałej opieki nad mamą. 

Szanowny Panie,

warto wskazać, iż zgodnie z art. 17 ust. 6 obowiązującej ustawy o świadczeniach rodzinnych – „Zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego”.

Sprawa wymaga doprecyzowania w ramach bezpośredniej konsultacji z prawnikiem. W tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Pana na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas