Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od września mniej dorobisz do renty

31.08.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
seniorka siedzi na fotelu i pisze na laptopie

Od 1 września 2021 r. zmieniają się limity dorabiania do renty i emerytury. Będą one obowiązywać do 30 listopada 2021 r. Tradycyjnie już, będą one niższe w tym okresie, czyli będzie można mniej dorobić do pobieranych świadczeń.

Wynika to z faktu, że statystyki wskazują, iż przeciętne miesięczne wynagrodzenie za II kwartał ogłaszane przez prezesa GUS jest, co roku niższe niż w styczniu.

Od 1 września br. kwota przychodu odpowiadająca:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2021 r. wynosi 3853,20 zł;
  • 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2021 r. wynosi 7155,90 zł.

Zmniejszenie świadczenia (emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy) następuje, gdy przekroczy się 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a zawieszenie – po przekroczeniu 130 proc. Z kolei renciście socjalnemu świadczenie zostanie zawieszone już po osiągnięciu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Limity dorabiania dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną.

Kwoty maksymalnego zmniejszenia

Obowiązuje także tzw. kwota maksymalnego zmniejszenia, która ustalana jest raz w roku (nie dotyczy rent socjalnych). Od 1 marca 2021 r. wynosi ona:

  • dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – 646,67 zł,
  • dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – 485,04 zł,
  • dla renty rodzinnej przysługującej jednej osobie – 549,71 zł.

Kogo nie obowiązują limity

Należy pamiętać, że limity nie obowiązują emerytów i rencistów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Limity nie dotyczą także pobierających rentę inwalidy wojennego lub rentę rodzinną po inwalidzie wojennym oraz rentę inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową i rent rodzinnych po tej osobie. Oni mogą dorabiać bez ograniczeń.

Emeryt i rencista ma obowiązek powiadomić ZUS o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego przychodu. Ma on także obowiązek do końca lutego każdego roku zawiadomić ZUS o łącznej kwocie dochodu osiągniętym w ubiegłym roku kalendarzowym.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas