Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO: Co z reformą orzecznictwa?

31.08.2021
Autor: Mateusz Różański, fot. pexels.com
Źródło: bip.brpo.gov.pl
dłonie na klawiaturze laptopa obok na biurku leży stetoskop i stoją dwie buteleczki z lekiem

W Polsce jest sześć systemów orzekania o niepełnosprawności: cztery ws. uprawnień do świadczeń rentowych, piąty  stopnia niepełnosprawności, a szósty – kształcenia specjalnego. Oznacza to konieczność badań obywateli przez różne zespoły orzecznicze, co w przypadku osób chorych wiąże się z dużymi utrudnieniami, zwłaszcza w okresie pandemii – zwraca się w piśmie do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) prof. Marcin Wiącek. Rzecznik pyta, kiedy można się spodziewać zapowiadanej od lat reformy orzecznictwa.

Prof. Wiącek zwraca uwagę, że w skierowanych do jego biura pismach obywatele cały czas skarżą się na wielotorowość orzecznictwa do celów rentowych i pozarentowych.

6 systemów

„W Polsce funkcjonuje aż sześć systemów orzekania o niepełnosprawności, w tym cztery systemy ustalają uprawnienia do świadczeń rentowych (w ramach ZUS, KRUS, MSWiA i MON), i piąty – o stopniu niepełnosprawności oraz szósty – w zakresie potrzeb kształcenia specjalnego” – zauważa RPO. „Ludzie skarżą się na konieczność poddawania się badaniom przez różne zespoły orzecznicze, które biorą pod uwagę różne aspekty stanu zdrowia. Dla osób chorych wiąże się to z dużymi utrudnieniami, zwłaszcza w okresie pandemii. Dotyczy to także pozyskiwania i kompletowania dokumentacji medycznej z przebiegu leczenia. Przepisy są sprzeczne, dezorientują osoby z niepełnosprawnościami i utrudniają im korzystanie ze swoich praw” – wskazuje w swym piśmie do minister Marleny Maląg.

Problem ciągnie się od lat

Jak zauważa obecny Rzecznik, problem ten był wielokrotnie podejmowany przez jego poprzedników. Po raz pierwszy w wystąpieniu z 15 kwietnia 2008 r. do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Rzecznik przypomina też, że  już  2 lutego 2017 r. powołano Międzyresortowy Zespół ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy – pod przewodnictwem Gertrudy Uścińskiej, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Właśnie ten Zespół dokonał m.in. analizy funkcjonowania systemu orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy, a także opracował projekt ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności i niezdolności do pracy.

Kiedy efekty?

„Kwestie dotyczące reformy orzecznictwa zostały zawarte w Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021–2030, którą przyjęto 16 lutego 2021 r. Celem Strategii jest m.in. stworzenie kompleksowego i zintegrowanego systemu orzekania o niepełnosprawności, zgodnego z postanowieniami Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Koncepcja ta zakłada zasadniczą przebudowę dotychczasowego systemu, w tym również poprzez konsolidację dotychczas funkcjonujących systemów orzecznictwa dla celów rentowych, pozarentowych i edukacyjnych oraz wprowadzenie nowej niezależnej instytucji orzeczniczej – Krajowego Centrum Orzecznictwa” – podkreśla prof. Marcin Wiącek.

Zwraca on też uwagę, że już 10 grudnia 2020 r. prezes ZUS Gertruda Uścińska, przewodnicząca Międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, poinformowała o zakończeniu prac Zespołu i przygotowaniu projektu ustawy.

W związku z tym zastępca RPO Stanisław Trociuk, prosi ministrę Marlenę Maląg o informacje o aktualnym stanie prac nad reformą systemu orzecznictwa wraz z terminem jej zakończenia.

Pismo można znaleźć na stronie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich (PDF, 104 KB). 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Czas się bać
  Borzoi
  02.09.2021, 19:11
  No i nie wiadomo czy jak wprowadzą jeden system czy nie trzeba będzie stawać do weryfikacji.
  odpowiedz na komentarz
 • Żenada
  Piotr
  02.09.2021, 09:31
  Ale MON zostaje osobno, bo boją się zadzierać ze służbami mundurowymi. Już P. Rafalska mówiła, o tym, że mundurowiec musi dostać rentę i nie można go orzekać pozytywnie, skoro nie jest zdolny do służby, a reszta niech robi co chce. Np. Krusowiec może pracować na komputerze jako urzędnik, bo MONowca by to przerosło, a rolnik to światły człowiek sobie poradzi
  odpowiedz na komentarz
 • Oby diabli ją wzięli.
  Lucas
  02.09.2021, 07:42
  W proponowanym kształcie (np. brak sądowego odwołania, co wyszło na jaw). Chcą uprościć? Ustawa zmieniająca ustawy i dwa punkty: likwiduje się orzecznictwo krus, pcpr i co tam jeszcze jest. Punkt drugi. natomiast dotychczasowe obowiązki, kadry i środki przejmuje ZUS, orzekając zgodnie z dotychczasową praktyką.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas