Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Urlop rehabilitacyjny w nowej pracy

18.10.2021
Autor: M.

Czy zatrudniając się od 1 września 2021 r. u nowego pracodawcy należy mi się urlop rehabilitacyjny za ten rok, i ile dni, i do kiedy muszę go wykorzystać? W poprzednim zakładzie pracowałem do stycznia 2021 r. i nigdzie więcej dopiero teraz podjąłem pracę.

Szanowny Panie,

zakładam, iż przepracował już Pan rok z orzeczeniem o co najmniej umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Jak wskazano na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych: „Kolejne urlopy w czasie trwania stosunku pracy przysługują osobie niepełnosprawnej na zasadach określonych w Kodeksie pracy czyli w wymiarze proporcjonalnym. Oznacza to, że w razie ustania zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego niepełnosprawny pracownik otrzyma urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego w roku, w którym zostanie rozwiązana umowa o pracę (dotyczy to łącznie urlopu podstawowego i dodatkowego), chyba że wcześniej pracownik wykorzystał cały urlop”.

W/w zasada została określona w art. 155 ze znaczkiem 1. § 1. Kodeksu pracy - W roku  kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

  • 1) u  dotychczasowego  pracodawcy – w wymiarze  proporcjonalnym do  okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;
  • 2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:
  • a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
  • b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

z zastrzeżeniem § 2.

  • § 2. Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z § 1 pkt 1, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.
  • § 21. Przepis § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.
  • Art.155 ze znaczkiem 2a.§1. Przy ustalaniu  wymiaru urlopu na podstawie art.155 (1) i 155 (2) kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art.154 §1 i2.
  • § 2. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.
  • Art.155 ze znaczkiem 3.§1. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art.155 (1) i 155 (2) niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
  • § 2. Wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art.154 § 1 i 2.

W przypadku dalszych wątpliwości warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Pana) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas