Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odpłatność za pobyt siostry w zakładzie opieki

11.10.2021
Autor: A.

Moja Mama od dwudziestu lat pobiera rentę rodzinną po moim zmarłym Tacie. Od co najmniej dziesięciu lat lub dłużej, połowa tej renty zostaje zabrana przez zakład opieki, w którym od piątego roku życia przebywa moja niepełnosprawna Siostra, której dożywotnio przyznano rentę z racji jej niepełnosprawności. Czy mimo tego, że moja Siostra otrzymuje rentę z tytułu niepełnosprawności, którą pobiera zakład opieki, w którym przebywa, zakład ten ma prawo pobierać połowę renty mojej Mamy, która nigdy na to zgody nie wyraziła? 

Szanowna Pani,

sprawa wymaga doprecyzowania, inaczej wygląda odpłatność członków rodziny za pobyt w domu pomocy społecznej, inaczej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym.

Warto sprawę skonsultować bezpośrednio z prawnikiem, w tym celu można skontaktować się z jednym z Centrów Integracji, których siedziby są w: Gdyni (tel.: 505 606 776), Warszawie (tel.: 505 602 517) i Zielonej Górze (tel.: 570 066 206). Można także skorzystać z punktu nieodpłatnej pomocy prawnej (jeżeli nie stać Panią na poradę) - w każdym powiecie w Polsce działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. W załączeniu przesyłam link do odpowiedniej wyszukiwarki ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas