Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Skąd wziąć środki na dostosowanie spółdzielni inwalidów do wymagań współczesnego rynku?

13.09.2021
Autor: Beata Dązbłaż, konsultacja: Bank Gospodarstwa Krajowego, TISE, fot. pixabay.com
samochód w myjni ma podniesione wycieraczki widać kropelki wody wokół

Prowadzisz podmiot ekonomii społecznej (PES) i chcesz go dostosować do zmieniających się wymagań współczesnego rynku? Podpowiadamy, gdzie znaleźć na to środki na bardzo korzystnych warunkach.

Spółdzielnia Inwalidów CHEGOS na rynku jest od 1954 r. Dawniej jej wiodącym produktem były pasty do czyszczenia Sanolux, dziś jej główną działalnością biznesową jest produkcja opakowań tekturowych. Od wielu lat spółdzielnia borykała się z dużymi problemami finansowymi, jednak w 2020 r. został wypracowany najlepszy od 10 lat wynik finansowy.

Nowa działalność

Spółdzielnia od 2017 roku skorzystała z 8 pożyczek oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), których udzieliło Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE) na łączną kwotę 765 tys. zł. Środki te pozwoliły na rozwój bieżącej działalności, ale też przede wszystkim na zakup maszyn i urządzeń, a także towarów i materiałów do produkcji.

Jednak kluczowe było to, że za pożyczone na preferencyjnych warunkach z BGK pieniądze spółdzielnia mogła rozpocząć zupełnie nową działalność.

- Ze środków programu dla podmiotów ekonomii społecznej od BGK kupiliśmy myjnię samochodową, która dotąd mieściła się na wynajmowanym przez nas placu. Przy tej okazji uruchomiliśmy też obok myjni kolekturę Lotto, wydzierżawiliśmy plac na automaty do wysyłki paczek, wynajmujemy także plac w dni targowe firmie, która sprzedaje odzież – mówi prezes spółdzielni Rafał Krasuski. – Z kolejnej mniejszej pożyczki w zeszłym roku zakupiliśmy urządzenie do odkażania metodą promieniowej jonizacji katalitycznej RCI, niszczącej m.in. wirusy RNA. Zajęliśmy się także dystrybucją tych urządzeń i na pewno była to dobra decyzja, która znalazła potwierdzenie w naszym wyniku finansowym. Pożyczka zaciągnięta w TISE, dzięki której prowadziliśmy tę działalność, już się zwróciła – dodaje.

Sporo da się zrobić

Prezes podkreśla, że TISE była jedyną instytucją, która chciała pożyczać spółdzielni inwalidów pieniądze – banki, ze względu na status podmiotu ekonomii społecznej niechętnie podejmowały rozmowę o finansowaniu.

- Myjnia, dezynfekcja, dystrybucja urządzeń do dezynfekcji – całkiem sporo udało nam się zrobić za pieniądze pożyczone od BGK w ostatnim tylko czasie – wylicza Rafał Krasuski. – Spokojnie mogę powiedzieć, że dziś istniejemy dzięki tym środkom.

Potwierdził to rok 2020, kiedy to po raz pierwszy od dawna spółdzielnia nie miała tak wysokich strat bilansowych jak w ostatnich latach, a wynik finansowy, biorąc pod uwagę przepływy pieniężne, był dodatni.

- W dużej mierze udało się to dzięki pożyczkom z BGK i współpracującego z nim TISE, inaczej nie mielibyśmy szans na funkcjonowanie – konkluduje Rafał Krasuski.

W Spółdzielni CHEGOS zatrudnionych jest 28 osób, dodatkowo 5 osób w spółce wykonującej usługi dla spółdzielni. 90 proc. zatrudnionych to osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Spółdzielnia od 1991 r. posiada status zakładu pracy chronionej.

Długofalowa współpraca

- Cenimy sobie możliwość długofalowej współpracy z danym klientem, możliwość etapowania inwestycji. Stąd w przypadku Spółdzielni Inwalidów CHEGOS – aż 8 pożyczek udzielonych w ciągu 5 lat. To pozwala z jednej strony racjonalnie zarządzać ryzykiem finansowym z perspektywy Funduszu, a z drugiej pozwala klientowi zrealizować zaplanowane cele, daje to też szanse na budowanie partnerskiej współpracy i wzajemnego zrozumienia. Prawdę mówiąc, mam nadzieję, że będziemy mogli wesprzeć i kolejne projekty – mówi Magdalena Czuchryta, dyrektor Działu Ekonomii Społecznej TISE SA. – Kiedy od czasu do czasu zaglądam na stronę spółdzielni, jest mi bardzo miło, że TISE jest wśród wiodących partnerów. Oczywiście to dzięki preferencyjnym pożyczkom, jakimi dysponujemy dzięki współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Niesłychanie ważne było, że równolegle do wsparcia TISE miało miejsce wsparcie merytoryczne i finansowe Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadzonego przez Fundacje Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – dodaje.

Więcej informacji

Zobacz nasz poradnik o tym, kto i jak może starać się o wsparcie z pożyczek dla podmiotów ekonomii społecznej (PES). 

Bank Gospodarstwa Krajowego od 2012 r. realizuje programy wsparcia podmiotów ekonomii społecznej, które polegają na udzielaniu im niskooprocentowanych pożyczek. Aktualny program „Wdrożenie instrumentu pożyczkowego w ramach Krajowego Funduszu Przedsiębiorczości Społecznej” działa w całej Polsce i ściśle wiąże się z misją BGK – wspierania zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

Więcej informacji na stronie BGK

Informacje na stronie TISE.

Zobacz zakładkę na Niepelnosprawni.pl o programach wsparcia BGK.

Więcej informacji o Spółdzielni CHEGOS


Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego

 

Logo Banku Gospodarstwa Krajowego

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Takie info tylko dla reklamy?
    Danuta
    16.09.2021, 07:14
    Bardzo dobry artykuł, jednak tak skąpej informacji dotyczącej rodzajów, sposobów, form, źródeł finansowania zewnętrznego, jako oferty dla tego rodzaju podmiotów dawno nie widziałam.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas