Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od 20 września obchody Międzynarodowego Tygodnia Głuchych 2021

15.09.2021
Autor: inf. prasowa, fot. pexels.com
niesłysząca dziewczyna i chłopak w kawiarni obsługuje ich kelnerska w masce gdzie widać usta

Międzynarodowy Tydzień Głuchych (IWDP) jest inicjatywą Światowej Federacji Głuchych (WFD) i został po raz pierwszy zainicjowany w 1958 r. w Rzymie we Włoszech. Jest obchodzony corocznie przez globalną społeczność Głuchych w ostatnim pełnym tygodniu września, aby upamiętnić ten sam miesiąc, w którym odbył się pierwszy Światowy Kongres WFD. 

Międzynarodowy Tydzień Osób Niesłyszących jest obchodzony poprzez różne działania Społeczności Głuchych na całym świecie. W tych działaniach i wydarzeniach mile widziani są wszyscy członkowie społeczności niesłyszących, w tym rodziny osób niesłyszących, zawodowi i akredytowani tłumacze języka migowego, rówieśnicy, a także zaangażowanie różnych zainteresowanych stron, takich jak rządy krajowe, krajowe i międzynarodowe organizacje praw człowieka oraz Organizacje Osób Niepełnosprawnych.

Tematem przewodnim Międzynarodowego Tygodnia Głuchych w 2021 roku jest: „Świętuj rozkwit społeczności Głuchych”, a tematem Międzynarodowego Dnia Języków Migowych w 2021 roku jest: „Migamy w obronie praw człowieka”.

Więcej informacji odnośnie tegorocznej kampanii można znaleźć na stronie – możliwość zmiany języka na język polski w prawym górnym rogu strony.

Tematy przewodnie na każdy dzień

W ramach naszych obchodów będziemy mieli codzienne tematy podczas Międzynarodowego Tygodnia Głuchych w 2021 roku.

Poniedziałek, 20 września 2021 – pielęgnowanie historii Głuchych

Społeczności Głuchych i nasze języki migowe istnieją od kilku stuleci. Dziś poświęcamy czas na pielęgnowanie dumnej historii osób niesłyszących i naszych prężnych społeczności, a także wielu ludzi, osób głuchych, CODA, naszych przyjaciół, którzy pracowali razem, aby umożliwić rozkwit społeczności obecnych na całym świecie.

Wtorek, 21 września 2021 – zrównoważone przywództwo Głuchych

Społeczności Głuchych na całym świecie stworzyły wokół siebie reprezentatywne stowarzyszenia w celu promowania swoich praw. Organizacje te potrzebują finansowania, budowania potencjału i wzmocnienia, aby realizować zasadę „Nic o nas bez nas”.

Wesprzyj WFD w naszej pracy, przekazując darowiznę na nasze działania na rzecz praw człowieka oraz podpisując naszą Kartę Praw Języka Migowego dla Wszystkich!

Więcej informacji o Karcie Praw Języka Migowego dla Wszystkich można znaleźć na stronie.

Środa, 22 września 2021 – języki migowe dla wszystkich głuchych uczniów

Nabywanie znajomości języka migowego od urodzenia, pozwalającej na płynne posługiwanie się nim, jest kluczowe dla poznawczego i społecznego rozwoju dzieci głuchych. Silny język bazowy jest niezbędny do nauki innych języków, ponieważ wiele głuchych dzieci rodzi się w rodzinach, które nie znają języka migowego. Należy więc umożliwić naukę języka migowego oraz wsparcie dla rodzin, aby mogły uczyć się i używać swoich narodowych języków migowych.

Czwartek, 23 września 2021 – migamy w obronie praw człowieka!

Migamy w obronie praw człowieka! W tym Międzynarodowym Dniu Języków Migowych, świętujemy nasze wspólne wysiłki – społeczności Głuchych, rządów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego – aby poznać i promować ponad 200 różnych narodowych języków migowych na całym świecie. Razem podpisujemy się pod deklaracją wsparcia dla języków migowych, jako podstawowego prawa człowieka dla osób niesłyszących, i podpisujemy się za prawami człowieka!

W Międzynarodowym Dniu Języków Migowych pracujemy razem, aby wspierać i chronić językową tożsamość i różnorodność kulturową wszystkich osób niesłyszących i innych, którzy używają narodowych języków migowych.

Święto to wynika z rezolucji A/RES/72/161 Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjętej w 2017 roku, która uznaje dzień 23 września za Międzynarodowy Dzień Języków Migowych.

WFD z dumą ogłasza Wyzwanie liderów, które ma zostać zrealizowane podczas obchodzonego w 2021 r. Międzynarodowego Dnia Języków Migowych. Wyzwanie to ma na celu promowanie używania narodowych języków migowych przez krajowych i globalnych liderów we współpracy z ich krajowymi stowarzyszeniami osób niesłyszących.

Liderzy z Waszych krajów – mogą to być premierzy, prezydenci, inni urzędnicy państwowi, członkowie parlamentów, członkowie rad miejskich – powinni zamigać w swoim narodowym języku migowym „Migamy w obronie Praw Człowieka!”.

Wyzwanie liderów jest okazją dla krajowych stowarzyszeń osób niesłyszących do nawiązania i utrzymania trwałej współpracy z ich krajowymi liderami poprzez używanie ich narodowych języków migowych.

Krajowe stowarzyszenia osób niesłyszących mogą skontaktować się ze swoimi liderami i poprosić ich o nagranie filmu w ich narodowym języku migowym, przy ich wsparciu technicznym. Filmy powinny być publikowane w mediach społecznościowych z hashtagiem #IDSL #GlobalLeadersChallenge tagując @Wfdeaf.

Na stronie znajdą Państwo więcej informacji na ten temat.

Piątek 24 września 2021 – intersekcjonalne społeczności Głuchych

Intersekcjonalność to ramy pozwalające zrozumieć, w jaki sposób społeczne i polityczne tożsamości mogą być postrzegane holistycznie i jako takie doświadczają dyskryminacji i przywilejów w takich aspektach jak rasa, płeć, niepełnosprawność, seksualność, religia i język. Społeczności Głuchych są zarówno grupą kulturowo-językową, jak i członkami populacji osób niepełnosprawnych. 

Ta intersekcjonalność jest podkreślona w Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, która nakreśla prawa osób niepełnosprawnych oraz prawa językowe i kulturowe dla osób głuchych.

Sobota 25 września 2021 – kultura i sztuka Głuchych

Głusi ludzie regularnie spotykają się, aby dzielić się swoim językiem i kulturą. Kultura Głuchych obejmuje zachowania, tradycje, przekonania, wartości, historię, humor, sztukę, które istnieją w społecznościach Głuchych. Społeczności Głuchych są dumne ze swojej tożsamości językowej i kulturowej i celebrują te tożsamości poprzez ekspresję kulturową i artystyczną w różnych mediach artystycznych.

Niedziela 26 września 2021 – prawa człowieka w czasach kryzysu

Miniony rok pokazał nam nowe potrzeby i nowe sposoby zagwarantowania dobrobytu osób niesłyszących w sytuacjach kryzysowych. W warunkach różnych kryzysów, w tym chorób zakaźnych, zmian klimatycznych, klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych, osoby Głuche na całym świecie doświadczają deprywacji językowej, niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej i audyzmu. Dziś podkreślamy wagę zabezpieczenia i utrzymania praw człowieka wszystkich osób Głuchych podczas różnych, wielorakich i nakładających się na siebie kryzysów, w obliczu których dzisiaj stoimy.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • I Jewszcze jedna przykra sprawa
  ONKA
  20.09.2021, 20:55
  Byłam w Kajetanach w Światowym Instytucie Centrum Patologii Słuchu i Mowy. Niestety moja wizyta tym razem minęła się z nazwą. Brak konkretnej, kadry brak wsparcia u lekarza. Pokonanie ponad 300km na aby tam być było całkiem bez sensu. W głowie nadal huczy i tylko nocą gdy nie mam procesorów. Przykre ale prawdziwe. Wizyta u lekarza trwała około 2 min. Wszyscy boją się COVID 19 a co my pacjenci mamy powiedzieć? Czy lekarze do sklepów nie chodzą??? Szkoda słów....
  odpowiedz na komentarz
 • Implantowana
  ONKA
  18.09.2021, 20:03
  Implanty dostałam w wieku 47 -54 lat o języku migowym mam zielone pojęcie więc i TV jest dla mnie raczej nie przystępne bo tak samo jak kościół nie dba o napisy tak samo jest w telewizji. No cóż po wypadku musiałam się pogodzić z wieloma niedogodnościami, ale nie uwierzę że głusi nie znają liter. Specjalnie o to pytałam logopedę jak i surdologopedę uczącą dzieci w szkole dla głuchych. Te wszystkie artykuły i obietnice nie wiem dla kogo są. Nie chodzę do kościoła bo to jest bez sensu tak samo jak oglądanie informacji w TV bez napisów. Dykcja prowadzących programy woła o pomstę do nieba.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas