Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy warto starać się o orzeczenie?

12.11.2021
Autor: M.

Czy mogę ubiegać się o ustalenie niepełnosprawności, jeśli tak czy jest warte zachodu, mam jedną nerkę od 6. roku życia, od 6. roku życia musiałam być operowana. Od 16. roku leczę się na nadciśnienie tętnicze, mam tężyczkę i uporczywe bóle głowy, leczę się również psychiatryczne. 

Szanowna Pani,

trudno mi oceniać stan zdrowia. Powinna Pani pobrać formularze (wniosku i zaświadczenia lekarskiego) i złożyć je wraz z dokumentacją medyczną w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności, właściwym dla miejsca zamieszkania. Bardzo wiele zależy od złożonego wniosku, dokładnie opisującego kwestie związane z niepełnosprawnością oraz od załączonych do niego dokumentów medycznych. Od orzeczenia powiatowego zespołu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności może Pani ewentualnie odwołać się do wojewódzkiego zespołu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Odwołanie trzeba złożyć za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał decyzję (w ciągu 2 tygodni), pouczenia w tej kwestii będą na końcu decyzji orzeczniczej.

Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności jest organem II instancji, właściwym do rozpatrywania odwołania od orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, wydawanych przez powiatowe i miejskie zespoły orzekające, działające na terenie danego województwa. Wojewódzki zespół może się zgodzić lub nie zgodzić (w części albo w całości) z orzeczeniem powiatowego zespołu. Jeśli z kolei Pani nie zgodzi się z orzeczeniem wojewódzkiego zespołu, przysługuje Pani możliwość odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Należy to zrobić za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu, który wydał decyzję. W postępowaniu sądowym trzeba być przygotowanym na wezwanie na badania lekarskie przez biegłych sądowych.

Więcej informacji na ten temat w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz.U.2021 r. poz.857).

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas