Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak wyjaśnić postępowanie lekarza orzecznika?

05.11.2021
Autor: K.

Dlaczego mając 50% drożności żył w nodze potwierdzone przez USG i nawracające zakrzepice żylne oraz podejrzenie zatorowości płucnej  mam skierowanie na scyntografię płucną - czekam w kolejce na badanie i mając dodatkowo zaświadczenia od pulmonologa oraz neurologa o wieloletnim leczeniu na przewlekle bóle głowy zostałam zakwalifikowana jako stopień lekki niepełnosprawności (właśnie przechodzę u hematologa badania na uwarunkowania genetyczne zakrzepicy, ale też czekam na wyniki) czym kierował się lekarz, wydając to oświadczenie - nie chciało mu się całej dokumentacji oglądać czy rutyna, bo nie rozumiem.

Szanowna Pani,

zasady orzekania o niepełnosprawności oraz kryteria kwalifikowania do niepełnosprawności regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Każdy wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności jest rozpatrywany według tych samych zasad w oparciu o powyższe przepisy prawa. Organami właściwymi do spraw orzekania o niepełnosprawności są:

  • powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności - jako pierwsza instancja,
  • wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności - jako druga instancja.

Natomiast od orzeczeń wydanych w drugiej instancji, tj. przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, służy odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Wydany w tym postępowaniu prawomocny wyrok sądu będzie zatem służył zweryfikowaniu poprawności merytorycznej rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas