Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ministerstwo nie pozostawia złudzeń – zasady przyznawania zasiłku stałego bez zmian

16.09.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
płaski brązowy portfel

„Pomoc w postaci zasiłku stałego w Polsce stoi na żałośnie niskim poziomie, wysokość kwoty zasiłku oraz kryteria ich przydzielania jest niewystarczające do życia” – pisze w interpelacji poseł Małgorzata Niemczyk (KO).

Obecnie zasiłek stały z pomocy społecznej wynosi 645 zł. Nie może być przyznany w kwocie niższej niż 30 zł.

„Zasiłek stały przysługuje osobom samotnym lub pozostającym w rodzinie z uwagi na całkowitą niezdolność do pracy z powodu wieku (osoba w wieku emerytalnym, niepobierająca emerytury ani renty) lub z powodu niepełnosprawności (osoba posiadająca orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub też o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo umiarkowany bądź znaczny stopień niepełnosprawności)” – pisze posłanka.

Pyta ona ministerstwo rodziny i polityki społecznej, czy planowane jest wyrównanie zasiłku stałego do kwoty minimum socjalnego, które w 2020 r. zostało określone na 1251,51 zł miesięcznie, co daje 41 zł dziennie.

Bez minimum socjalnego

„Osoby pobierające zasiłek stały z tytułu niezdolności do pracy, niestety nie mają zapewnionego minimum socjalnego. W obecnych czasach często i chętnie mówi o wsparciu rodzin, o pomocy najuboższym. A tej pomocy nie widać. Inflacja rośnie, płace również, niestety zasiłek pozostaje bez zmian” – konkluduje posłanka.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w odpowiedzi na interpelację posłanki odpowiada jednoznacznie, że ministerstwo nie planuje zrównania zasiłku stałego z minimum socjalnym.

Jednocześnie przypomniał, że od 1 stycznia 2022 r. zmienią się kryteria dochodowe po ich weryfikacji i wyniosą:

  • dla osoby samotnie gospodarującej: 776 zł (obecnie 701 zł – wzrost o 11%, tj. o 75 zł);
  • dla osoby w rodzinie: 600 zł (obecnie 528 zł – wzrost o 14%, tj. o 72 zł).

W związku z tym wzrośnie także o 74 zł kwota zasiłku stałego – od nowego roku wyniesie ona 719 zł.

„Obecnie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej nie są prowadzone prace w zakresie przepisów dotyczących dodatkowej pomocy dla osób uprawnionych do zasiłku stałego” – poinformował wiceminister Szwed.

Pełna treść odpowiedzi na interpelację.

 

Komentarz

  • o co chodzi
    .......
    22.09.2021, 22:56
    wielu osobom odbierany jest stopień umiarkowany tylko dlatego żeby zabrać im nawet ten żalosny zasiłek stały, a rodziny niejednokrotnie bogate dostają 500 + i nie muszą donosić żadnych zaświadczeń, a osoba z niepełnosprawnością musi donosić sterę zaświadczeń. Czy w tym kraju w końcu przestanie zabierać sie najbardziej potrzebującym, a dawć bogatym, o co w tym wszystkim chodzi?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas