Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

18.09.2021
Autor: Redakcja, fot. Adrian Stykowski / Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start (1), pexels.com (2,3,5), Redakcja (4), Marta Kuśmierz (6)
sześć fragmentów zdjęć, m.in. Ewa Pawłowska, młody mężczyzna trzyma telefin w jednej dłoni, a drugiej kartkę kredytową, okładka magazynu Integracja, kelnerka miga z klientem

Budżet osobisty, czyli wolność wyboru; Ogromna zmiana w refundacji cewników. Ewa Pawłowska: „To sukces w walce o godność!”; Karta Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym w całej Polsce? To tylko kilka informacji tego, co wydarzyło się w trzecim tygodniu września. Więcej newsów znajdziesz na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Gdy mowa o niezależnym życiu, oprócz asystencji i deinstytucjonalizacji, pojawia się również kwestia budżetu osobistego osoby z niepełnosprawnością. To rozwiązanie funkcjonuje w politykach i systemach wsparcia innych krajów, w Polsce – nie. Budżet osobisty potocznie kojarzy się z przekazywaniem przez państwo środków finansowych osobom z niepełnosprawnościami i możliwością decydowania przez nie, na co zostaną wydane pieniądze. Czy jednak jest to właściwe rozumienie? Na czym polegają założenia budżetu osobistego? Jak obsługują go inne państwa i czy w ogóle jest szansa wprowadzenia tego rozwiązania w naszym kraju? Z budżetem osobistym zapozna nas Zbigniew Głąb, ekspert ds. niezależnego życia, społecznik, naukowiec i badacz – również problematyki budżetu osobistego. 

– Odziedziczyłam po Piotrze Pawłowskim zadanie, które przyszło mi z sukcesem dokończyć! – o wieloletniej zwycięskiej walce dotyczącej refundacji cewników hydrofilowych dla pacjentów z pęcherzem neurogennym opowiada Ewa Pawłowska, prezes Integracji.

Najważniejsze wydarzenia

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zajmie się analizą i pracami nad ewentualnym wprowadzeniem w całej Polsce Karty Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym. 

Międzynarodowy Tydzień Głuchych (IWDP) jest inicjatywą Światowej Federacji Głuchych (WFD) i został po raz pierwszy zainicjowany w 1958 r. w Rzymie we Włoszech. Jest obchodzony corocznie przez globalną społeczność Głuchych w ostatnim pełnym tygodniu września, aby upamiętnić ten sam miesiąc, w którym odbył się pierwszy Światowy Kongres WFD. 

Praca

Na wtorkowym posiedzeniu, 14 września, Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 roku. W przyszłym roku minimalne pensje wzrosną do poziomu 3010 zł, a stawka godzinowa wyniesie 19,70 zł.

Nasze działania

- U progu jesieni zapraszam do lektury numeru, który poświęciliśmy szeroko pojętej aktywności sportowej. Dzięki dotacji MKDNiS rok temu mogliśmy pokazać twórczość naszego środowiska, a teraz - plejadę osobowości i gamę dyscyplin. Tak oto zachęcamy do wychodzenia z domu, zapisywania się na zajęcia albo choć wyruszenia na wyprawę – zachęca do czytania magazynu Integracja nr 4/2021 redaktor naczelna, Ewa Pawłowska.

Kultura

Na platformie streamingowej Netflix już wkrótce pojawi się druga seria programu „Miłość w spektrum”. Jego bohaterami są osoby w spektrum autyzmu, które próbują poradzić sobie z niełatwą sztuką randkowania. 

Spektakl „Rewolucja, której nie było” Teatru 21 otworzy pierwszy międzynarodowy festiwal on-line „Crossing the Line”. Nagrodzony Paszportem „POLITYKI” warszawski zespół teatralny zaprezentuje się w towarzystwie najważniejszych europejskich teatrów tworzących sztukę z artystami z niepełnosprawności intelektualną. 

Sport

W swoim trzecim meczu rozgrywanych w Krakowie mistrzostw Europy w amp futbolu Polska zremisowała 1:1 z Hiszpanią. Wywalczony punkt sprawił, że biało-czerwoni zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie A i w piątkowym ćwierćfinale zmierzą się z Francją.  

- Dzięki sukcesom reprezentantów Polski w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich możliwe jest zwiększenie finansowania polskiego sportu z budżetu państwa – powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński na uroczystości w Warszawie. 

Relacje

Kłótliwy, lubiący przeklinać, z wyraźną nadwagą, z problemami z prawem, ale też trudną sytuacją rodzinną, do tego bez matury. Czy tak wyobrażamy sobie utytułowanego sportowca z niepełnosprawnością? Raczej nie. Tymczasem dokładnie taki jest bohater, a właściwie antybohater filmu dokumentalnego, czyli Michał Chrobak, jeden z czołowych zawodników narciarstwa alpejskiego osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas