Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Samorząd Mazowsza przekaże 8 mln zł na profilaktykę depresji wśród dzieci i młodzieży

20.09.2021
Autor: PAP, fot. pixabay.com
ręka wyciągnięta w kierunku młodej dziewczyny która zakrywa twarz rękoma

Samorząd województwa mazowieckiego chce przekazać 8 mln złotych na profilaktykę depresji wśród dzieci i młodzieży. Program ruszy w 2022 roku pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – poinformował Urząd Marszałkowski.

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik zacytowany w piątkowym komunikacie podkreślił, że dzieci i młodzież są grupą, która coraz częściej doświadcza zaburzeń depresyjnych.

„W Polsce odsetek dzieci, które chorują na depresję wynosi minimum 9 proc., co oznacza, że leczenia psychiatrycznego i wsparcia psychologicznego wymaga około 630 000 dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. Wiele wskazuje na to, że liczba ta jest zaniżona, a dzieci nie są prawidłowo diagnozowane. Są podstawy, by przypuszczać, że depresja dotyka nawet co trzeciego nastolatka” – zaznaczył.

„Sytuację dodatkowo utrudnia pandemia COVID-19. Dystans społeczny czy izolacja to czynniki, które wywołują u młodych ludzi lęk, poczucie bezradności i osaczenia. W ten sposób sprzyjają występowaniu depresji – czytamy w komunikacie.

Samorząd Mazowsza zaznaczył, że w województwie od 2020 r. trwa 3-letnia kampania edukacyjna na temat zapobiegania zaburzeniom depresyjnym wśród dzieci i młodzieży, na co przeznaczył 700 tys. złotych.

Problem coraz bardziej powszechny

„Edukacja z zakresu depresji jest niezwykle potrzebna, lecz niewystarczająca w przypadku osób już chorujących na depresję. Nieleczona depresja może powodować rozwój chorób somatycznych, a przede wszystkim stanowi czynnik wysokiego ryzyka popełnienia samobójstwa” – podkreśliła cytowana w komunikacie członek zarządu woj. mazowieckiego Elżbieta Lanc.

„Problem depresji wśród dzieci i młodzieży staje się coraz bardziej powszechny. Pojawiają się trudności z dostępem do specjalistów. Właśnie dlatego władze województwa zdecydowały o przekazaniu 8 mln zł na profilaktykę depresji wśród dzieci i młodzieży” – poinformowano w komunikacie.

Grupą docelową programu będą dzieci i młodzież w wieku od 12. do 18. roku życia z województwa mazowieckiego. W planach jest przeprowadzenie badań przesiewowych w kierunku wykrycia depresji, prowadzenie konsultacji ze specjalistami, sesje psychoterapeutyczne i organizacja szkoleń dla kadry pedagogicznej.

„Rozpoczęcie realizacji programu planowane jest na II kwartał 2022 roku, pod warunkiem uzyskania pozytywnej albo warunkowo pozytywnej opinii Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji” – zaznaczył Urząd Marszałkowski.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas