Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy powiedzieć osobie niewidomej „do widzenia” to kpina? Nauka integracyjnych manier w metrze już 22 września

21.09.2021
Autor: Integracja, fot. Jacek Czerwiński
kobiece ręce trzymają broszurę Integracji savoi-vivre wobez osób z niepełnosprawnością w tle bramki do metra

Czy można opierać się o wózek inwalidzki osoby, która się na nim porusza? Czy można nagle dotknąć osoby niewidomej? Czy można krzyczeć do osoby głuchej? Na te i wiele innych pytań o formy właściwego zachowania się wobec osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności odpowiadać będą edukatorzy Fundacji Integracja 22 września br. podczas akcji „Dzień Integracji w metrze”, organizowanej wspólnie z Metrem Warszawskim. 

Przekazanie pasażerom metra rzetelnej wiedzy o niepełnosprawności, wsparcie informacyjne samych osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich, ale także zwrócenie uwagi na społeczne miejsce osób z niepełnosprawnościami – to główne cele „Dnia Integracji w metrze” realizowanego w Warszawie już po raz szósty. 

Inicjatorem akcji jest Piotr Pawłowski, założyciel Integracji, który w wyniku skoku do wody doznał urazu rdzenia kręgowego i przez 36 lat poruszał się na wózku. 

- W 2018 r. odszedł Piotr, ale nie jego idee, pomysły i kampanie, które tworzył, a które, tak jak „Dzień Integracji w metrze” są kwintesencją działalności Integracji. Niezmiennie od 27 lat chodzi nam przecież o pokazanie, że osoby z niepełnosprawnościami są, tak jak osoby w pełni sprawne, integralną częścią społeczeństwa i że wobec nich należy zachowywać się z takim samym szacunkiem, kulturą i życzliwością jak wobec innych – tłumaczy Ewa Pawłowska, Prezes Integracji. 

W 2020 roku, ze względu na reżim sanitarny związany z pandemią COVID-19 „Dzień Integracji w metrze” nie odbył się.

- W tym roku miło nam wrócić do tradycji bezpośredniego spotkania z warszawiakami i gośćmi stolicy podróżującymi metrem. Nie bez powodu wybraliśmy na ten powrót akurat 22 września, czyli Dzień bez Samochodu. Mamy nadzieję, że pozostawicie Państwo swoje auta na parkingach, skorzystacie z komunikacji miejskiej i spotkacie się z nami w metrze – zachęca Ewa Pawłowska. 

Gdzie można nas spotkać?

Integracja zaprasza 22 września, w godzinach 8:00 – 11:00 i 15:00 – 18:00 na dwie stacje: Ratusz Arsenał oraz Nowy Świat-Uniwersytet. Pracownicy organizacji będą w tych miejscach rozdawać pasażerom metra barwny i prosty niczym komiks poradnik pt. „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”. Z publikacji można dowiedzieć się m.in. jak pomagać, a nie przeszkadzać osobom z niepełnosprawnościami w poruszaniu się w miejscach publicznych, a także w jaki sposób z nimi rozmawiać i zachowywać się wobec nich, aby ustrzec się towarzyskich gaf. 

Jak co roku, akcji „Dzień Integracji w metrze” towarzyszą warsztaty edukacyjne dla uczniów warszawskich szkół podstawowych. Prowadzą je edukatorzy z niepełnosprawnościami z Integracji i Metra Warszawskiego, zapoznając młodych warszawiaków nie tylko z integracyjnym savoir-vivrem, ale także zasadami bezpieczeństwa i wzywania pomocy w metrze. 

Również jak co roku, podczas akcji w dniu 22 września Integracja uruchomi na terenie stacji Ratusz Arsenał specjalny Punkt Informacyjny, w którym osoby z niepełnosprawnościami i ich bliscy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad. Punkt prowadzony przez doradców z Centrum Integracja Warszawa będzie czynny w godzinach od 9:00 do 18:00. 

„Dzień Integracji w metrze” otwarty dla mediów 

Edukatorzy z niepełnosprawnościami i eksperci Integracji, a także przedstawiciele Metra Warszawskiego chętnie udzielą Państwu szczegółowych informacji o akcji „Dzień Integracji w metrze” i innych swoich przedsięwzięciach. Zapraszamy Państwa 22 września, w godzinach: 9:00 – 10:00 na stację metra Nowy Świat-Uniwersytet. Warsztaty będą odbywać się w pomieszczeniu R3 na poziomie pośrednim; dokładna lokalizacja na załączonej mapce. Pracowników Integracji będzie można również spotkać przy bramkach biletowych.

***

Integracja – organizacja pożytku publicznego, która od 27 lat zmienia świadomość społeczną, zwiększa dostępność architektoniczną i cyfrową, edukuje, wspiera rynek pracy, dostarcza informacji i integruje osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Od 1994 r. wydaje magazyn „Integracja”, od 2003 r. prowadzi portal Niepelnosprawni.pl i od pięciu lat Sprawniwpracy.com. Jest organizatorem wielu kampanii społecznych, m.in. „Nie chcę być strażakiem”, „Płytka wyobraźnia to kalectwo”, „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu”, „Dlaczego traktujesz nas inaczej”.

Więcej informacji: 

  • Tomasz Pisarzewski, Fundacja Integracja

tel. 505 602 711, e-mail: tomasz.pisarzewski@integracja.org

 

  • Maciej Czerski, Metro Warszawskie

tel. 505 869 548, e-mail: rzecznik@metro.waw.pl

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas