Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoby uprawnione do tzw. emerytury EWK otrzymają wreszcie świadczenie wyrównawcze? Od kiedy zmiana?

23.09.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
seniorka w ogrodzie

Przyznanie świadczenia wyrównawczego w kwocie równej świadczeniu pielęgnacyjnemu tzw. opiekunom EWK zakłada złożony w Sejmie z początkiem września poselski projekt posłów PiS i Kukiz’15. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.

Ustawa o świadczeniu wyrównawczym dla osób pobierających wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki zakłada przyznanie świadczenia wyrównawczego w kwocie różnicy pomiędzy pobieraną emeryturą EWK a świadczeniem pielęgnacyjnym.

Opiekunowie EWK to osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek i posiadały wymagany okres zatrudnienia (20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn) z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością. Ich świadczenie emerytalne jest obecnie kilkukrotnie niższe od opiekunów pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Wielokrotnie poruszaliśmy ten temat na naszym portalu.

Coroczna waloryzacja

„W projekcie ustawy proponuje się, by w trakcie corocznej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, emerytury EWK nie tylko podlegały waloryzacji, ale również w przypadku gdy są one niższe, były podwyższane do kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, obowiązującego od stycznia danego roku” – czytamy w uzasadnieniu do nowych przepisów.

Opiekunowie EWK otrzymaliby także za styczeń i luty wyrównanie w marcu, w terminie waloryzacji emerytur.

Świadczenie z urzędu

Świadczenie wyrównawcze ma być przyznawane z urzędu, co oznacza, że nie będzie trzeba o nie specjalnie wnioskować. Będzie wypłacane wraz z wypłatą emerytury. Decyzję ws. świadczenia wyrównawczego będzie podejmował ZUS, Zakład także będzie je wypłacał.

„Świadczenie wyrównawcze będzie więc przysługiwać miesięcznie, w kwocie brutto, odpowiadającej różnicy pomiędzy kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a kwotą emerytury EWK. Przez kwotę emerytury EWK rozumie się wysokość pobieranej emerytury brutto, wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych, z wyłączeniem dodatków wypłacanych przy emeryturze EWK, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Od 1 stycznia 2022 r. 

Świadczenie uzupełniające będzie opodatkowane i będzie  podlegać składce zdrowotnej.

Projekt zakłada wejście w życie nowych przepisów od 1 stycznia 2022 r. Świadczenie wyrównawcze może dotyczyć ok. 25,3 tys. osób, uprawnionych do emerytury EWK. Koszt świadczenia na rok 2022 szacowany jest w kwocie 165 mln zł.

 

Komentarz

  • Ewk
    Bogdan
    23.09.2021, 19:37
    No a co z opiekunami którzy z ewk przeszli na emeryturę z tytułu osiągniętego wieku emerytalnego i też mają głodową emeryturę.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas