Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoby uprawnione do tzw. emerytury EWK otrzymają wreszcie świadczenie wyrównawcze? Od kiedy zmiana?

23.09.2021
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
seniorka w ogrodzie

Przyznanie świadczenia wyrównawczego w kwocie równej świadczeniu pielęgnacyjnemu tzw. opiekunom EWK zakłada złożony w Sejmie z początkiem września poselski projekt posłów PiS i Kukiz’15. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.

Ustawa o świadczeniu wyrównawczym dla osób pobierających wcześniejszą emeryturę z tytułu opieki nad dziećmi wymagającymi stałej opieki zakłada przyznanie świadczenia wyrównawczego w kwocie różnicy pomiędzy pobieraną emeryturą EWK a świadczeniem pielęgnacyjnym.

Opiekunowie EWK to osoby, które przeszły na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek i posiadały wymagany okres zatrudnienia (20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn) z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością. Ich świadczenie emerytalne jest obecnie kilkukrotnie niższe od opiekunów pobierających świadczenie pielęgnacyjne. Wielokrotnie poruszaliśmy ten temat na naszym portalu.

Coroczna waloryzacja

„W projekcie ustawy proponuje się, by w trakcie corocznej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych, emerytury EWK nie tylko podlegały waloryzacji, ale również w przypadku gdy są one niższe, były podwyższane do kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, obowiązującego od stycznia danego roku” – czytamy w uzasadnieniu do nowych przepisów.

Opiekunowie EWK otrzymaliby także za styczeń i luty wyrównanie w marcu, w terminie waloryzacji emerytur.

Świadczenie z urzędu

Świadczenie wyrównawcze ma być przyznawane z urzędu, co oznacza, że nie będzie trzeba o nie specjalnie wnioskować. Będzie wypłacane wraz z wypłatą emerytury. Decyzję ws. świadczenia wyrównawczego będzie podejmował ZUS, Zakład także będzie je wypłacał.

„Świadczenie wyrównawcze będzie więc przysługiwać miesięcznie, w kwocie brutto, odpowiadającej różnicy pomiędzy kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a kwotą emerytury EWK. Przez kwotę emerytury EWK rozumie się wysokość pobieranej emerytury brutto, wraz z kwotą wypłacaną przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych, z wyłączeniem dodatków wypłacanych przy emeryturze EWK, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń” – czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Od 1 stycznia 2022 r. 

Świadczenie uzupełniające będzie opodatkowane i będzie  podlegać składce zdrowotnej.

Projekt zakłada wejście w życie nowych przepisów od 1 stycznia 2022 r. Świadczenie wyrównawcze może dotyczyć ok. 25,3 tys. osób, uprawnionych do emerytury EWK. Koszt świadczenia na rok 2022 szacowany jest w kwocie 165 mln zł.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • co z matkami ,które korzystają z emerytury EWK , a dziecko niepełnosprawne zmarło w 2021roku?
  Grażyna
  28.11.2021, 23:06
  Mam przyznaną emeryturę EWK od 1990 (mój staż pracy wynosił 23lata i 6 m-cy) W kwietniu tego roku zmarł mój niepełnosprawny syn w wieku 50 lat. Czy ten dodatek mnie obejmie? Uważam,że jestem pokrzywdzona ponieważ mamy, które nie pracowały opiekując się dzieckiem niepełnosprawnym dostawały o kilkaset złotych więcej niż ja. To nie powinien być dodatek tylko wyrównanie ,żebyśmy nie czuły się emerytkami niższej kategorii. Dobrze byłoby uwzględnic też staż pracy.
  odpowiedz na komentarz
 • Dotyczy wypłaty swiadczenia
  Pasternak Elżbieta
  23.11.2021, 22:07
  Mam 64 lata.Do 60 lat pobieralam emeryturę Ewk.Obecnie moja emerytura powszechna wynosi netto 1218 zl.Czy należy mi się świadczenie uzupełnieniajadę?
  odpowiedz na komentarz
 • Ola
  Marta
  23.11.2021, 15:39
  Witam, Moja mama otrzymuje EWK z powodu opieki nad moją siostrą, która zmarła 10lat temu. Czy w tej sytuacji, gdy jest na wcześniejszej emeryturze, ale córka która się opiekowała już nie żyje, również takie wyrównanie otrzyma? Z góry dziękuję za informację.
  odpowiedz na komentarz
 • co z rodzicami emerytami po 60
  matka
  05.11.2021, 09:33
  a co z osobami które przeszły ze względu na wiek na emeryturę i maja mają w wysokości 920 zł a dalej się opiekują dziećmi w znacznym stopniu niepełnosprawności leżącymi czy tych się pomija??
  odpowiedz na komentarz
 • Szkoda gadać
  Aneta
  29.09.2021, 20:18
  Tą ustawę firmowaną jako wspólną można określić jako transakcję wiązaną za poparcie Kukiza ustawy medialnej. Sęk w tym, że powstaje kolejny bubel, nie mający nic wspólnego z prawem i sprawiedliwością. Ale po kolei. Pierwszym bublem było przyznanie wysokich świadczeń jednej grupie tzw. protestujących w sejmie. Można powiedzieć, że to wina Tuska, no bo on to podpisał i PIS nic nie mógł. Problem w tym, że ta grupa została sprowadzona przez Pana Posła Mularczyka z wiadomego nadania. Potem rząd już, PIS- u stwierdził, że dla reszty nie ma pieniędzy, choć w międzyczasie znalazły się na bony turystyczne, kolejne dla dzieci itd. Teraz zamiast wszystkim matkom mającym dzieci ze znacznym stopniem w myśl zasady, że na tyle krawiec szyje ile materii staje dorzucić dla wszystkich parę złotych do limitu 1500, czy 1600, oferuje się znowu spore pieniądze kolejnej wybranej ( wyssanej z palca) grupie mającej jakiś dziwny symbol ewk, a innym nic. Równie dobrze, można przyznawać dosypki na zasadzie, że tata dziecka jest blondynem wykluczając brunetów i rudych, albo tylko na dzieci, ze znacznym urodzonym w dni parzyste. Dodam jeszcze,że wśród matek ewk jest duża grupa otrzymująca świadczenie na dziecko z grupą umiarkowaną, bo wtedy była taka możliwość na dwa rodzaje niepełnosprawności, czyli posiadają zdrowsze dzieci od nas. Bardzo dobrze to ujęła Pani dwa komentarze niżej. Sama mam podobny przypadek, i płacę kolejny raz wielką cenę, że pracowałam do końca, wyręczając się rodzicami, mężem, drugim dzieckiem, bo nie wiedziałam, że takie coś jak ewk istnieje w ogóle. Dostaję najniższą emeryturę i nafal opiekuję się dzieckiem. Choć wszystkie wymogi spełniam nie posiadam tego nieszczęsnego symbolu ewk. Naprawdę, choćby człowiek chciał spełnić obywatelski obowiązek i iść do wyborów, to nie ma na kogo zagłosować.
  odpowiedz na komentarz
 • Osoby uprawnione do tzw. emerytury EWK otrzymają wreszcie świadczenie wyrównawcze? Od kiedy zmiana?
  Antoni Chołodniak
  25.09.2021, 22:10
  Wreszcie po wieloletnich monitach i pracach został wniesiony wniosek projekt uchwały. Jest tylko jedno pytanie do MRiPS dlaczego do dzisiejszego dnia nie podjęło prac w kierunku uregulowania prawnego
  odpowiedz na komentarz
 • Wyrównanie emerytur.
  Asia, Kasia
  25.09.2021, 12:50
  Nadal projekt ustawy jest krzywdzący. Wszyscy opiekunowie niepełnosprawnych dzieci w stopniu znacznym powinni otrzymac wyrównanie. Do tej grupy należą nie tylko matki na EWK, ale renciści i emeryci nadal sprawujący opiekę.Sytuacje zyciowe były różne, sa osoby na rentach inwalidzkich, oraz na emeryturach( nie skorzystali z mozliwosci wypracowania tylko 20-25 lat) ale dobili do wieku emerytalnego Niejednokrotnie ich uposażenie jest niższe niż obecne świadczenie pielegnacyjne. Wykładnią wyrównania powinien być orzeczenie, aktualne o stopniu niepełnosprawnosci ich dziecka. W latach 90 gdy przyznawano EWk opiekunowi dziecka z orzeczeniem umiarkowanym oraz znacznym, więc wiele osób obecnie nie kwalifiuje sie do wyrównania, a w takiej sytuacji również z tego skorzystają, co jest nieuczciwe. Ustawa do poprawki.
  odpowiedz na komentarz
 • Wyrównanie emerytury dls osob opiekujacych sie niepelnosprswnym
  Wella
  23.09.2021, 21:58
  A co z osobami ktore pobieraja rente ze wzgl na swoj stan zdrowia a jednoczesnie sprawują opiekę nad niepelnosprawnym?
  odpowiedz na komentarz
 • Bielowka
  Bielówka
  23.09.2021, 21:42
  16 marca zmarł mój niepełnosprawny syn a ja kończyłam 55 lat 20 sierpnia obecnie jestem na zaś dla bezrobotnych do 14 października proszę o pomoc bo w ZUS powiedzieli że świadczenie przedemerytalne mi się nie należy bo miałam mieć ukończone 55 lat przed śmiercią syna, bardzo proszę o pomoc jakieś rady bo ja po 33 latach opieki nie znam rynku pracy a i mój stan zdrowia, po 14 października nie będzie mnie stać nawet na chleb. Proszę o pomoc
  odpowiedz na komentarz
 • Ewk
  Bogdan
  23.09.2021, 19:37
  No a co z opiekunami którzy z ewk przeszli na emeryturę z tytułu osiągniętego wieku emerytalnego i też mają głodową emeryturę.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas