Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Łódź: wystartował „Weekend kultury bez barier” dla osób z niepełnosprawnościami

24.09.2021
Autor: PAP, fot. pixabay.com
Manufaktura w Łodzi fragmenty

Muzea, teatry i domy kultury w Łodzi stworzyły specjalną ofertę dla osób z niepełnosprawnościami, która obejmuje m.in. pokazy filmowe, wykłady, oprowadzania kuratorskie po wystawach i warsztaty. W ramach „Weekendu kultury bez barier” będą one dostępne od piątku, 24 września.

- Najbliższe wolne dni - już od piątku - będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały przygotowane specjalnie dla osób z niepełnosprawnościami. Łódzkie muzea, teatry i domy kultury stworzyły specjalną ofertę, która obejmuje m.in. pokazy filmowe, wykłady, oprowadzania kuratorskie po wystawach i warsztaty. Wydarzenia zostały uzupełnione o narzędzia z zakresu dostępności - tłumaczenia na polski język migowy (PJM), audiodeskrypcję i elementy audiodeskrypcji, napisy, informacje o wydarzeniach w formacie ETR (ang. easy-to-read - tekst łatwy do czytania i zrozumienia), rozwiązania przyjazne sensorycznie – poinformował Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta Łodzi.

Co i gdzie?

Muzeum Kinematografii w piątek, 24 września, zaprasza na wykład „Polski punkt widzenia – malarskość filmu 3.0”, który będzie tłumaczony na PJM, połączony z seansem filmowym „Ziemia obiecana” z napisami, a także na zwiedzanie nowej wystawy stałej „Łódź filmowa” z przewodnikiem – będzie ono przyjazne sensorycznie. Z kolei Muzeum Fabryki organizuje warsztaty integracyjne z młodzieżą niesłyszącą na temat wystawy „Zostawić coś po sobie - historie łódzkich rodzin robotniczych”.

Biblioteka Otwarta przy ul. Narutowicza zaproponuje planszówki dla każdego prowadzone w językach: polskim, angielskim, hiszpańskim i migowym. Miejska Galeria Sztuki organizuje finisaż i oprowadzanie po wystawie „Spotkania i Spojrzenia: Lyon w Łodzi” (Recontres et Regards: Lyon a Łódź) z tłumaczem PJM.

Poza tym w kolejnych dniach będzie można m.in. obejrzeć wystawę Centralnego Muzeum Włókiennictwa „Łódzkie mikrohistorie, ludzkie mikrohistorie” nagrodzoną tytułem „Wydarzenie historyczne roku 2020”. Oprowadzanie odbędzie się w obecności kuratora i tłumacza języka migowego oraz będzie zawierać elementy audiodeskrypcji.

W Muzeum Miasta Łodzi osoby z niepełnosprawnościami będą mogły w obecności przewodnika-deskryptora zwiedzić wystawę „Łodzianin w podróży”; udostępnione zostaną grafiki i obiekty dotykowe. Swoją ofertę przygotowały Teatr Powszechny, Teatr Lalek Arlekin i Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych, domy kultury – Górna i 502, a także EC1.

Świadectwo zmian

Przez cały weekend na Kinonauci.pl dostępne będą filmowe wideospacery z napisami po Wytwórni Filmów Oświatowych, Łodzi Bajkowej, łódzkiej Szkole Filmowej i Muzeum Sztuki. Na YouTube.com będzie można obejrzeć filmowy spacer z napisami i tłumaczeniem PJM po cmentarzu żydowskim z Joanną Podolską i Adamem Sitarkiem z Centrum Dialogu imienia Marka Edelmana.

Zdaniem władz Łodzi, „Weekend kultury bez barier” – to świadectwo zmian, które są potrzebne, aby wszyscy mieszkańcy mogli na równi korzystać z miejskiej oferty kulturalnej. Jak zauważono, zmieniają się nie tylko budynki, ale też wprowadzane są techniczne udogodnienia w muzeach, teatrach, domach kultury; działania sprzyjające dostępności są bardzo pozytywnie odbierane przez łodzian.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas