Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Prudniku oficjalnie otwarto Warsztaty Terapii Zajęciowej

24.09.2021
Autor: PAP, fot. pixabay.com
biały laptop na klawiaturze męskie ręce

W Prudniku w czwartek, 23 września, otwarto oficjalnie pierwsze w powiecie Warsztaty Terapii Zajęciowej. Prowadzona przez braci bonifratów placówka podjęła się aktywizacji 50 osób z niepełnosprawnością. Koszt uruchomienia WTZ ponosi PFRON i starostwo powiatowe w Prudniku.

Powiat prudnicki do września był jedynym w województwie opolskim, w którym nie działały Warsztaty Terapii Zajęciowej. Dzięki staraniom Konwentu Bonifratrów i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, kosztem 1,5 mln złotych, wyremontowano budynek byłego szpitala, w których prowadzone są zajęcia aktywizacyjne dla 50 osób z niepełnosprawnością.

Działalność WTZ w Prudniku będzie finansowana w 90 procentach przez PFRON. Pozostałe 10 procent wyłoży samorząd powiatowy. Obecny na otwarciu Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych, podkreślił starania ze strony państwa na rzecz poprawy sytuacji osób z niepełnosprawnością. Poinformował też o planowanym zwiększeniu nakładów finansowych na ten cel.

Nowy WTZ

Jak poinformował przeor klasztoru w Prudniku, brat Eugeniusz Kret, do dyspozycji uczestników WTZ jest dziesięć pracowni: m.in. ogrodnicza, muzyczna, gastronomiczna, informatyczna i teatralna, w których zakwalifikowani do zajęć osoby z niepełnosprawnością będą mogły skorzystać zarówno z rehabilitacji społecznej, jak i przygotowywać się m.in. do podjęcia dalszej nauki zawodu.

Odpowiedzialna za ochronę zdrowia wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura zwróciła uwagę na potrzebę koordynacji działań na rzecz osób z niepełnosprawnością, mających problemy na otwartym rynku pracy.

- Otwarcie tych warsztatów to doskonała wiadomość dla mieszkańców powiatu i całego regionu, a zarazem wymazanie ostatniej białej plamy na mapie WTZ-ów w naszym województwie. To także doskonały przykład współdziałania strony rządowej, samorządu i bonifratrów, którego beneficjentami będą ludzie do tej pory znajdujący się na obrzeżu normalnego życia. Osobiście mam nadzieję, że dzięki tej inicjatywie znacząca większość z nich będzie mogła kontynuować pracę i rozwijać umiejętności w Zakładach Aktywizacji Zawodowej, wspieranych przez samorząd regionu – powiedziała Donath-Kasiura.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Jesteśmy szczęśliwi
    Anna Mientus
    25.09.2021, 11:51
    Jestem szczęśliwa że mogę być uczestnikiem WTZ w Prudniku w końcu mogłam się doczekać takie chwili że z DPS mogłam wyjść do ludzi
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas