Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dwie strony medalu

02.05.2007
Autor: Tomasz Przybyszewski, konsultacja: Maria Białek, Centrum Integracja Warszawa
Źródło: Dodatek Praca

Czy informować pracodawcę o niepełnosprawności? Jeśli tak, to kiedy?


W idealnym świecie informacja o niepełnosprawności zawarta w aplikacji do pracy (CV, list motywacyjny) nie powinna mieć wpływu na zainteresowanie pracodawcy. Osoby sprawne i niepełnosprawne powinny mieć jednakowe szanse, ale każda rekrutacja jest inna, a idealnego świata na razie nie ma.

Nowy zakład pracy trzeba poinformować o niepełnosprawności, jeśli pobiera się świadczenia z ZUS. Inaczej grożą kary. Jeśli nie korzysta się z pieniędzy ZUS, istnieje możliwość, choć nie do końca zgodna z prawem, ukrycia tego faktu, trzeba jednak liczyć się z konsekwencjami. Najpoważniejsze niesie zatajenie informacji przed lekarzem medycyny pracy.

Oczywiste jest, że po ukryciu orzeczenia nie ma co liczyć na uprawnienia przysługujące w pracy części osób niepełnosprawnych, jak dodatkowy urlop czy 7-godzinny dzień pracy. Problem pojawi się, gdy np. pogorszy się stan zdrowia pracownika. W razie zaś wypadku w pracy, spowodowanego niepełnosprawnością, cała odpowiedzialność spada na osobę niepełnosprawną. Może nie mieć prawa do odszkodowania, a jeszcze gorzej, gdy ucierpi osoba trzecia. Zatajenie informacji o niepełnosprawności jest wprowadzaniem pracodawcy w błąd i może być zakwalifikowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych i skutkować nawet dyscyplinarnym zwolnieniem.

Jeśli więc przyszła praca może być niebezpieczna ze względu na stan zdrowia, to we własnym interesie lepiej nie wprowadzać w błąd pracodawcy i lekarza medycyny pracy.

O niepełnosprawności najlepiej poinformować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Szef firmy nie powinien dowiedzieć się tego dopiero z działu kadr. Może poczuć się oszukany. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie należy jednak robić z niepełnosprawności głównej informacji i nie mówić o tym jako o czymś negatywnym. Należy przedstawić swoje ograniczenia, ale i podkreślać, w czym się jest mocnym. Atutem są też korzyści finansowe dla pracodawcy płynące z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.

Nie należy liczyć na to, że pracodawca zapyta o niepełnosprawność, szczególnie jeśli jest niewidoczna (pytanie o stan zdrowia jest jedną z praktyk dyskryminacyjnych).Pracodawcy nieprzychylnie reagują na niepełnosprawnych kandydatów do pracy. Wiele osób decyduje się więc ukryć swą niewidoczną niepełnosprawność. Warto jednak pamiętać, że kij ma dwa końce.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Stopień niepełnosprawności
  Beata
  20.07.2020, 11:34
  Kończy mi sie zwolnienie lekarskie i idę na badania kontrolne ,czy muszę poinformować lekarza że dostałam umiarkowany stopień niepełnosprawności? Jak i na jakich zasadach powiadomić zakład pracy?
  odpowiedz na komentarz
 • aga
  agnieszka
  02.09.2018, 12:01
  staram sie o grupę ale nie wiem jaką mi przypisza a jestem zatrudniona na naolmalna umowę o pracę pytanie: czy jak dostane lekki stopień muszę o tym poinformować pracodawcę
  odpowiedz na komentarz
 • Tomson
  Podpis
  11.04.2018, 22:47
  Ja chętnie bym ukrył nawet u lekarza medycyny pracy ale cięzko. Stomii nie da się od tak ukryć. Ale w pracy mozna ukryć grupe bez problemu
  odpowiedz na komentarz
 • PYTANIE
  Hubert
  28.12.2017, 23:13
  Witam. Pobieram rente rodzinną po zmarłym ojcu. W ostatnim czasie dostałem orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Moje pytanie jest takie : Czy jeżeli dam mojemu pracodawcy moje orzeczenie to będe miał jakieś nieprzyjemności ze strony ZUS-u albo pracodawcy ? Bo z tego artykułu wynika że tak : http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/18648 Przypominam że umowa jest na czas nieokreślony o pracę. Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Orzeczenie
  Andrzej
  25.10.2017, 18:45
  Posiadam orzeczenie od 8lat I do tej pory nie informowała pracodawcy o tym teraz chciałbym to zrobić- czy może on wyciągnąć jakieś konsekwencje wobec mnie ?? Orzeczenie mam stopień umiarkowany i wydany tylko z powiatowego centrum orzekania o niepełnosprawności- nie pobieram żadnych świadczeń
  odpowiedz na komentarz
 • Orzeczenie jest dla osoby niepelnosprawnej
  EWa
  06.08.2017, 10:50
  Obecnie uznaje sie, że nie ma ŻADNEGO obowiązku ujawniania informacji o posiadanym stopniu o niepełnosprawności. Orzeczenie jest dla osoby niepełnosprawnej, nie dla pracodawcy, chyba, że niepełnosprawny pracownik i pracodawca chcą korzystać z przywilejów. Obowiązek ujawnienia posiadanego orzeczenia nie wynika ani z Kodeksu pracy, ani z ustawy o rehab. zawodowej, moze natomiast przyczynić się do nieotrzymania pracy i bardzo cięzko będzie udowodnić dyskryminację ze względu na niepelnosprawność. Zamieszanie wprowadzily 2 wyroki, bodajże z 2000 i 2002 roku, ale tam chodziło o niezdolnośc do pracy (ZUS), a nie stopień z PFRON. Inną sprawą jest to, że np. osoba mająca problemy z błędnikiem nie powinna się decydować na pracę na wysokości, ale tak czy inaczej, obowiązku informowania o tym nie ma. Po prostu przed przystapieniem do pracy, ktora wiąże się z ryzykiem powinny być porządne badania wstępne i zdolnośc do pracy powinien ocenić lekarz, a nie pracodawca, wg uprzedzeń. P.S. odsyłam do komentarza do ustawy o rehab. zawodowej, pisała o tym M. Paluszkiewicz. W publikacjach GOFIN też jest poruszona ta kwestia.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawność w pracy
  Paul
  29.03.2016, 19:54
  Dobrze a co jeśli taka osoba pobiera rente albo inne świadczenie?
  odpowiedz na komentarz
 • tomasz
  tomasz
  22.11.2015, 21:29
  Wg. Mnie informowanie nie ma kompletnie żadnego sensu.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas