Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dwie strony medalu

02.05.2007
Autor: Tomasz Przybyszewski, konsultacja: Maria Białek, Centrum Integracja Warszawa
Źródło: Dodatek Praca

Czy informować pracodawcę o niepełnosprawności? Jeśli tak, to kiedy?


W idealnym świecie informacja o niepełnosprawności zawarta w aplikacji do pracy (CV, list motywacyjny) nie powinna mieć wpływu na zainteresowanie pracodawcy. Osoby sprawne i niepełnosprawne powinny mieć jednakowe szanse, ale każda rekrutacja jest inna, a idealnego świata na razie nie ma.

Nowy zakład pracy trzeba poinformować o niepełnosprawności, jeśli pobiera się świadczenia z ZUS. Inaczej grożą kary. Jeśli nie korzysta się z pieniędzy ZUS, istnieje możliwość, choć nie do końca zgodna z prawem, ukrycia tego faktu, trzeba jednak liczyć się z konsekwencjami. Najpoważniejsze niesie zatajenie informacji przed lekarzem medycyny pracy.

Oczywiste jest, że po ukryciu orzeczenia nie ma co liczyć na uprawnienia przysługujące w pracy części osób niepełnosprawnych, jak dodatkowy urlop czy 7-godzinny dzień pracy. Problem pojawi się, gdy np. pogorszy się stan zdrowia pracownika. W razie zaś wypadku w pracy, spowodowanego niepełnosprawnością, cała odpowiedzialność spada na osobę niepełnosprawną. Może nie mieć prawa do odszkodowania, a jeszcze gorzej, gdy ucierpi osoba trzecia. Zatajenie informacji o niepełnosprawności jest wprowadzaniem pracodawcy w błąd i może być zakwalifikowane jako naruszenie obowiązków pracowniczych i skutkować nawet dyscyplinarnym zwolnieniem.

Jeśli więc przyszła praca może być niebezpieczna ze względu na stan zdrowia, to we własnym interesie lepiej nie wprowadzać w błąd pracodawcy i lekarza medycyny pracy.

O niepełnosprawności najlepiej poinformować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Szef firmy nie powinien dowiedzieć się tego dopiero z działu kadr. Może poczuć się oszukany. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie należy jednak robić z niepełnosprawności głównej informacji i nie mówić o tym jako o czymś negatywnym. Należy przedstawić swoje ograniczenia, ale i podkreślać, w czym się jest mocnym. Atutem są też korzyści finansowe dla pracodawcy płynące z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.

Nie należy liczyć na to, że pracodawca zapyta o niepełnosprawność, szczególnie jeśli jest niewidoczna (pytanie o stan zdrowia jest jedną z praktyk dyskryminacyjnych).Pracodawcy nieprzychylnie reagują na niepełnosprawnych kandydatów do pracy. Wiele osób decyduje się więc ukryć swą niewidoczną niepełnosprawność. Warto jednak pamiętać, że kij ma dwa końce.

Komentarz

  • tomasz
    tomasz
    22.11.2015, 21:29
    Wg. Mnie informowanie nie ma kompletnie żadnego sensu.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas