Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rozpoczyna się 9. Festiwal Kultury bez Barier

30.09.2021
Autor: inf. prasowa, fot. Rafał Motyl
napis możesz ustawiony w przestrzeni miejskiej

Wielkie święto kultury dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami, podobnie jak w zeszłym roku, zapowie iluminacja Pałacu Kultury i Nauki. 30 września fasada PKiN rozbłyśnie festiwalowymi barwami.

Program festiwalu tworzy kilkadziesiąt instytucji i organizacji partnerskich z kilkunastu polskich miast, również z Warszawy. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi #MOŻESZ! być blisko. W Festiwalu Kultury bez Barier udział może wziąć każdy, bez względu na rodzaj niepełnosprawności, wiek czy status społeczny. 9. Festiwal Kultury bez Barier będzie, podobnie jak w poprzednich edycjach, wydarzeniem integrującym i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego. Dzięki rozwiązaniom, takim jak m.in. pętla indukcyjna dla niesłyszących, tłumaczenie na polski język migowy, napisy do filmów czy brak barier architektonicznych, osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach na równi ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.

Razem przeciw barierom

- Razem przełamujemy bariery, tworzymy nowe rozwiązania i umożliwiamy uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych. Warszawa cały czas dba o rozwijanie infrastruktury dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami w różnych instytucjach. Przed nami festiwalowe spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty, udostępnione za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów do dotykania czy pomocy festiwalowych asystentów – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Podczas festiwalu zaplanowano blisko 200 wydarzeń, w tym seansów kinowych, spektakli teatralnych, wystaw, spacerów czy spotkań dyskusyjnych. Większość z nich jest bezpłatna, a te biletowane dostępne są w specjalnej festiwalowej cenie. Ponadto, goście festiwalu mogą liczyć na pomoc oraz wsparcie doświadczonego i przeszkolonego zespołu, w tym: ekspertów ds. dostępności, koordynatorów dostępności w poszczególnych instytucjach oraz asystentów-wolontariuszy, którzy zostali przeszkoleni z obsługi widzów z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Zadbano również o odpowiednie formy komunikacji odbiorców wydarzenia z organizatorami, m.in. mailowo oraz poprzez SMS. Zaproszenia przygotowano natomiast w specjalnej, dostępnej formie, m.in. w edytowalnych dokumentach czy wideo z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM).

Organizatorami Festiwalu Kultury bez Barier są Fundacja Kultury bez Barier, Urząd m.st. Warszawy, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich oraz Disney Polska. Szczegółowe informacje dot. wydarzenia dostępne są na stronie internetowej festiwalu. Strona zgodna jest ze standardem WCAG 2.0.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas