Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Seksualność: akceptacja zamiast mitów - wygraj książkę

09.07.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: inf. własna

„Seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną to wciąż temat tabu” – to zdanie, powtarzane w setkach artykułów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz na wykładach na wyższych uczelniach, świetnie charakteryzuje poziom społecznej wiedzy na ten temat. Co jednak zrobić, by „odtabuizować” ten aspekt życia osób z niepełnosprawnością? Na pewno potrzebna jest do tego rzetelna i poparta głębokimi badaniami wiedza.

O tym właśnie mówi książka dra Remigiusza Kijaka, adiunkta w Instytucie Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pt. „Seksualność człowieka z niepełnosprawnością intelektualną a rodzina”.

Odrzucenie w miejsce akceptacji

Przedstawione przez dra Kijaka dane jasno pokazują, jak często wiedza rodziców, opiekunów czy nawet terapeutów rozmija się z tym, jak w rzeczywistości wygląda kwestia seksualności ich dzieci i podopiecznych. Zaledwie 3,8 proc. rodziców akceptuje to, że ich dzieci z niepełnosprawnością intelektualną stają się w pewnym momencie istotami seksualnymi, z kolei aż 37,4 proc. przyjmowało wobec tego faktu postawę odrzucenia.

Dr Kijak dopatruje się przyczyn tego stanu rzeczy w infantylizowaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podaje tu przykład domów pomocy społecznej, gdzie często bardzo dorośli już ludzie żyją w otoczeniu kolorowanek i zabawek, będąc pod opieką często młodszych od siebie „mamuś” i „cioć”.

Maniacy lub bezpłciowe aniołki

Drugą ważną barierą, która utrudnia zrozumienie tej problematyki, jest funkcjonowanie przeróżnych mitów, które niejako zastępują rzetelną wiedzę. Pierwszy z tych mitów przedstawia osoby z niepełnosprawnością intelektualną jako zanurzone w wiecznym dzieciństwie istoty aseksualne, które nie tylko nie potrafią odczuwać uczuć romantycznych, ale też nie są zdolne do odbierania wrażeń seksualnych.

Drugi mit mówi o czymś zupełnie przeciwnym, czyli rzekomej hiperseksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną, które miałyby kompletnie nie panować nad tą strefą swojego życia. Świadczyć mają o tym takie zachowania, jak kompulsywna, powtarzana wielokrotnie masturbacja w miejscach publicznych czy akty homoseksualne, mające miejsce w zamkniętych placówkach.

Brak zrozumienia

Zdaniem dra Kijaka te mity są efektem braku zrozumienia tego, że człowiek, niezależnie od sprawności intelektualnej, jest istotą seksualną i zwyczajnie w pewnym wieku zaczyna odczuwać popęd płciowy. Jako ilustrację swojej tezy podaje przykład tego, jak osoby z niepełnosprawnością intelektualną wykorzystują internet do zaspokajania swoich potrzeb.

Chodzi tu zarówno o pornografię, jak i poszukiwanie za pomocą sieci partnerów seksualnych. „Hej wszystkim. Na wstępie zaznaczam, że jestem chłopakiem i szukam też chłopaka, który szuka przyjaciela do zabaw erotycznych wszelkiego rodzaju” – to fragment jednego z cytowanych przez autora ogłoszeń, umieszczanych na portalach randkowych dla osób z niepełnosprawnością.

Dr Kijak podaje też przykłady państw, m.in. Niemiec, Holandii i Izraela, gdzie kwestię potrzeb seksualnych osób z niepełnosprawnością intelektualną traktuje się bardzo poważnie i funkcjonuje nawet specjalna „instytucja” asystentów seksualnych.

Trudne tematy

Praca porusza wiele bardzo trudnych tematów – przyjmowanie przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną ról płciowych, ich rodzicielstwo, napięcie erotyczne między nimi a ich nauczycielami czy terapeutami, a nawet kwestię homo- i transseksualizmu.

Jej myślą główną jest jednak to, że bez akceptacji intymnej sfery życia osób z niepełnosprawnością intelektualną i zadbania o nią, nie można zapewnić im pełnego i satysfakcjonującego życia.

Remigiusz Kijak „Seksualność człowieka z niepełnosprawnością intelektualną a rodzina”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014


KONKURS: wygraj książkę „Seksualność człowieka z niepełnosprawnością intelektualną a rodzina”

Okładka książki Remigiusza Kijaka Portal niepelnosprawni.pl oraz magazyn „Integracja” są patronami medialnymi publikacji. Dlatego mamy dla naszych Czytelników dwa egzemplarze książki „Seksualność człowieka z niepełnosprawnością intelektualną a rodzina” do wygrania w naszym konkursie.

By wygrać jedną z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: redakcja@niepelnosprawni.pl:

1. Krótką odpowiedź na pytanie: Dlaczego Twoim zdaniem seksualność osób z niepełnosprawnością to wciąż temat tabu?
2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 16 lipca 2014 r. włącznie.

Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książką dra Remigiusza Kijaka „Seksualność człowieka z niepełnosprawnością intelektualną a rodzina”. Zwycięzcy (i tylko oni) zostaną powiadomieni mailowo.

Więcej w regulaminie konkursu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas