Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta socjalna także za granicą

14.07.2014
Autor: Łukasz Stec
Źródło: inf. własna

Prawo do renty socjalnej przysługiwać będzie osobom posiadającym do niej uprawnienia i czasowo przebywającym za granicą. Osoby te, podobnie jak w Polsce, będą musiały zgłaszać informacje o wysokości swoich dochodów, które nie mogą przekroczyć kwoty 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Projekt ustawy regulującej tę kwestię realizuje zapisy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 25 czerwca 2013 r. Wynikające z niego przepisy mają umożliwić obywatelom polskim pobieranie renty socjalnej mimo tymczasowego przebywania poza granicami Polski. Możliwość pobierania renty socjalnej uzyskują także określone grupy cudzoziemców – mieszkający w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały lub czasowy oraz rezydenci długoterminowi, pochodzący z państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

- Takiej możliwości wcześniej nie było, a renta socjalna przysługiwała tylko osobom przebywającym w Polsce – mówiła Elżbieta Seredyn, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, które odbyło się 10 lipca 2014 r.

Zmiany w ustawie mają pomóc m.in. studentom z niepełnosprawnością pobierającym naukę poza granicami Polski. Ministerstwo Pracy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie mają jednak danych na temat liczby osób, które mogą skorzystać na zmianie ustawy. Szacunki ZUS mówią o stu osobach.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Niepełnosprawność
    Chartuniewicz Beata
    17.05.2018, 09:36
    Witam,mam pytanie czy w przypadku gdy osoba przebywa za granica i tam pracuje i jest ubezpieczona,tamulega wypadkowi i ma amputowaną nogę ,czy może ona wrócić do Polski i bd miała tu jakieś prawa do renty??
    odpowiedz na komentarz
  • Renta socjalna i praca?
    matka socjalnego rencisty
    17.07.2014, 18:37
    Skoro ktoś może pracować, nie powinien mieć renty socjalnej! W końcu ta renta jest dla osób, którzy są niezdolni do jakiejkolwiek pracy.
    odpowiedz na komentarz
  • Renty za granicą.
    Jerzy Kunz
    17.07.2014, 18:15
    Mam pytanie : a co z rentami innymi.Czy osoba niepełnosprawna,która przebywa ponad rok ,czy na stałe np.we Włoszech, może liczyć,że jego renta będzie przeliczona w taki sposób,aby odpowiadała rencie włoskiej.Oczywiście wliczając lata pracy, stopień inwalidztwa itd. Piszę o tym , ponieważ nasze renty w prostym przeliczeniu na euro są śmiesznie niskie i trudno się za nie utrzymać.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas