Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co z tą kartą parkingową? Warszawa śle listy

21.07.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: inf. własna

Wprowadzanie nowych przepisów dotyczących kart parkingowych to poważne przedsięwzięcie, zwłaszcza w dużych miastach. Warto przyjrzeć się, jak z tym trudnym zadaniem poradzili sobie pracownicy Stołecznego Centrum Osób Niepełnosprawnych.

- Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych już wcześniej przygotowało się do operacji wymiany kart parkingowych – tłumaczy Agata Łuzdowska, zastępca dyrektora Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Stołecznego Centrum Osób Niepełnosprawnych (SCON). – Zrobiliśmy to w następujący sposób: zweryfikowaliśmy dane z rejestrów: kart parkingowych osób niepełnosprawnych, ewidencji ludności i osób niepełnosprawnych (38 tysięcy osób, które posiadają karty parkingowe). Pozwoliło to na wykluczenie nieżyjących osób niepełnosprawnych, posiadających ważne karty parkingowe. Jak się okazało, prawie 9 tysięcy kart należało do osób zmarłych. Spośród pozostałych wyselekcjonowaliśmy te osoby, które mają znaczny stopień niepełnosprawności, przynajmniej jeden z kodów oznaczających odpowiednią niepełnosprawność (04-O, 10-N lub 05-R) i oczywiście wskazanie do karty parkingowej.

Do tej grupy osób wystosowano oficjalne pisma z informacją o konieczności wymiany kart parkingowych, ponieważ osoby te zachowują swoje uprawnienia; wystarczy, że przyjdą z wnioskiem o wymianę starego dokumentu na nowy.

- Korespondencję wysłaliśmy m.in. po to, by przedstawiciele tej grupy nie czekali z wymianą kart do ostatniego dnia – wyjaśnia Agata Łuzdowska.

Kolejną grupą byli rodzice dzieci z niepełnosprawnością, natomiast trzecią grupę, do której wysłano listy, stanowiły osoby z umiarkowanym stopniem, które mają w orzeczeniu jeden ze wspomnianych kodów i wskazanie do posiadania karty. Przedstawiciele tej grupy otrzymali informację, że ponownie muszą się stawić przed komisją, która stwierdzi, czy spełniają warunki otrzymania karty parkingowej na nowych zasadach, tj. czy mają znaczne ograniczenia w poruszaniu się. Wynika to z wyraźnego zaostrzenia przez nową ustawę kryteriów przyznawania kart parkingowych.

- W sumie wysłaliśmy 12 tysięcy listów. Pozostali również muszą stawić się w SCON i przejść weryfikację – mówi dyrektor Łuzdowska.

Przygotowani na najgorsze

Choć karty fizycznie mają trafić do SCON dopiero w przyszłym tygodniu, to i tak, jak podkreśla Agata Łuzdowska, wnioski należy wypełniać i składać jak najprędzej.

- Wszystkie nasze działania nakierowane są na to, by ludzie jak najszybciej zgłaszali się z wnioskami, a nie czekali na ostatnią chwilę – mówi wicedyrektor SCON. – Mamy świadomość, że nie wszyscy posiadacze uprawnień do karty parkingowej zachowają je. Znaczna część osób niepełnosprawnych będzie musiała ponownie stanąć przed komisją i poddać się ocenie orzeczników, czy ich ograniczenia w poruszaniu są znaczne. Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności jest przygotowany na zwiększony napływ wniosków. Zostały przygotowane dodatkowe gabinety na zorganizowanie zwiększonej liczby komisji orzeczniczych. Dodatkowo powołano kilku specjalistów orzeczników.

Wydawanie samych wniosków odbywa się w SCON w trzech punktach – u dwóch stażystek i w punkcie informacyjnym. Dzięki temu udało się uniknąć kolejek. Na wszelkie pytania dotyczące nowych przepisów odpowiedź można zdobyć, dzwoniąc na specjalny numer infolinii: 22 620 66 25 w godz. 8.00-16.00.

- Nie zauważam w tej chwili jakiegoś szczególnego wzrostu ruchu w urzędzie, ale jesteśmy przygotowani na przyjęcie w krótkim okresie bardzo dużej liczby osób – zapewnia Agata Łuzdowska.

Komentarz

  • Żeby tak było wszędzie ...
    Ynio
    21.07.2014, 11:35
    W każdym urzędzie pracowali by ludzie z wyobraźnią . Byli by przygotowani na to co niechybnie nastąpi . Zmiana kart parkingowych jest również czasem w którym z bliska można zobaczyć czy może trzeba zmienić nie tylko kartę ;) . Nie wyobrażam sobie -; ) by tak nie było.. Pozdrawiam :).

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas