Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co z tą kartą parkingową? Warszawa śle listy

21.07.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: inf. własna

Wprowadzanie nowych przepisów dotyczących kart parkingowych to poważne przedsięwzięcie, zwłaszcza w dużych miastach. Warto przyjrzeć się, jak z tym trudnym zadaniem poradzili sobie pracownicy Stołecznego Centrum Osób Niepełnosprawnych.

- Stołeczne Centrum Osób Niepełnosprawnych już wcześniej przygotowało się do operacji wymiany kart parkingowych – tłumaczy Agata Łuzdowska, zastępca dyrektora Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Stołecznego Centrum Osób Niepełnosprawnych (SCON). – Zrobiliśmy to w następujący sposób: zweryfikowaliśmy dane z rejestrów: kart parkingowych osób niepełnosprawnych, ewidencji ludności i osób niepełnosprawnych (38 tysięcy osób, które posiadają karty parkingowe). Pozwoliło to na wykluczenie nieżyjących osób niepełnosprawnych, posiadających ważne karty parkingowe. Jak się okazało, prawie 9 tysięcy kart należało do osób zmarłych. Spośród pozostałych wyselekcjonowaliśmy te osoby, które mają znaczny stopień niepełnosprawności, przynajmniej jeden z kodów oznaczających odpowiednią niepełnosprawność (04-O, 10-N lub 05-R) i oczywiście wskazanie do karty parkingowej.

Do tej grupy osób wystosowano oficjalne pisma z informacją o konieczności wymiany kart parkingowych, ponieważ osoby te zachowują swoje uprawnienia; wystarczy, że przyjdą z wnioskiem o wymianę starego dokumentu na nowy.

- Korespondencję wysłaliśmy m.in. po to, by przedstawiciele tej grupy nie czekali z wymianą kart do ostatniego dnia – wyjaśnia Agata Łuzdowska.

Kolejną grupą byli rodzice dzieci z niepełnosprawnością, natomiast trzecią grupę, do której wysłano listy, stanowiły osoby z umiarkowanym stopniem, które mają w orzeczeniu jeden ze wspomnianych kodów i wskazanie do posiadania karty. Przedstawiciele tej grupy otrzymali informację, że ponownie muszą się stawić przed komisją, która stwierdzi, czy spełniają warunki otrzymania karty parkingowej na nowych zasadach, tj. czy mają znaczne ograniczenia w poruszaniu się. Wynika to z wyraźnego zaostrzenia przez nową ustawę kryteriów przyznawania kart parkingowych.

- W sumie wysłaliśmy 12 tysięcy listów. Pozostali również muszą stawić się w SCON i przejść weryfikację – mówi dyrektor Łuzdowska.

Przygotowani na najgorsze

Choć karty fizycznie mają trafić do SCON dopiero w przyszłym tygodniu, to i tak, jak podkreśla Agata Łuzdowska, wnioski należy wypełniać i składać jak najprędzej.

- Wszystkie nasze działania nakierowane są na to, by ludzie jak najszybciej zgłaszali się z wnioskami, a nie czekali na ostatnią chwilę – mówi wicedyrektor SCON. – Mamy świadomość, że nie wszyscy posiadacze uprawnień do karty parkingowej zachowają je. Znaczna część osób niepełnosprawnych będzie musiała ponownie stanąć przed komisją i poddać się ocenie orzeczników, czy ich ograniczenia w poruszaniu są znaczne. Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności jest przygotowany na zwiększony napływ wniosków. Zostały przygotowane dodatkowe gabinety na zorganizowanie zwiększonej liczby komisji orzeczniczych. Dodatkowo powołano kilku specjalistów orzeczników.

Wydawanie samych wniosków odbywa się w SCON w trzech punktach – u dwóch stażystek i w punkcie informacyjnym. Dzięki temu udało się uniknąć kolejek. Na wszelkie pytania dotyczące nowych przepisów odpowiedź można zdobyć, dzwoniąc na specjalny numer infolinii: 22 620 66 25 w godz. 8.00-16.00.

- Nie zauważam w tej chwili jakiegoś szczególnego wzrostu ruchu w urzędzie, ale jesteśmy przygotowani na przyjęcie w krótkim okresie bardzo dużej liczby osób – zapewnia Agata Łuzdowska.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Wydawanie nowych kart parkingowych to fajna rzecz
    Wojciech Ochman
    15.05.2015, 10:07
    Kierują cię na ponowne badania pomimo że jesteś po amputacji obu kończyn kolnych i brak widoczny jest od 40 lat. Teraz poczułem się jak by mi nogi odrosły przed komisją . Lekceważą ożeczenia ZUS o inwalidztwie. Paranija.
    odpowiedz na komentarz
  • na Andersa ciągłe kolejki i nic się nie zmienia
    basia
    26.07.2014, 14:44
    może poseł Piechota zajrzy do warszawskiej placówki PCPiR i zobaczy w jakich warunkach czekają osoby niepełnosprawne na swoją kolejkę.To jest zgroza. Panie obsługujące mało sympatyczne i pracują jak z łaski. W jednym okienku składa się wniosek o kartę parkingową a w innym o legitymację. To jest horror, a pani dyrektor ma świetne samopoczucie i nic nie robi, aby ułatwić składanie wniosków i odbiór gotowych kart i legitymacji.
    odpowiedz na komentarz
  • infolinia głuchy telefon
    Arek Jabłoński
    25.07.2014, 12:05
    Niestety infolinia to głuchy telefon, nikt nie odbiera. Po co piszecie niesprawdzone informacje. Jeśli coś się pisze to trzeba sprawdzić czy działa, a wy opieracie się na tym co powie urzędnik. A urzędnik ma ważniejsze sprawy niż odbiranie telefonów jak mniemam.
    odpowiedz na komentarz
  • Tarnów jeszcze śpi
    artur
    25.07.2014, 11:53
    na stronie tarnowskiego urzędu miasta brak informacji o nowej ustawie. Nieco lepiej (jakkolwiek dziwnie) poinformowana jest pani w MZDOoN przy ul.Okrężnej - usłyszałem, że jesli złożę dokumenty to za trzy miesiące zostanę wezwany na komisję (mam "stopień znaczny" i "05-R"), która ustali ponownie moją grupę i ewentualnie wyda kartę parkingową...
    odpowiedz na komentarz
  • jak to wygląda w Krakowie....
    artur
    25.07.2014, 11:46
    w miejskim BIP jest do pobrania formularz i instrukcja. Gorzej nieco z pracownikami - usłyszałem, że przejęli obowiązki od lipca i jeszcze nie wiedzą jak weryfikacja i wydawanie karty wyglądać będzie w praktyce. Pani poradziła bym zadzwonił ponownie w okolicach września - wtedy będzie wiedzieć więcej.
    odpowiedz na komentarz
  • ANDERSA czyli ...
    kjw
    24.07.2014, 21:50
    Zgadzam się z osobami nt. Andersa ! Tłum dziki jak onegdaj w kolejkach po mięso. A urzędnicy jak zawsze z dobrym samopoczuciem i mocno odrealnieni. A wystarczyło - póki co - zweryfikować karty STAŁE, a te pozostałe - OKRESOWE weryfikować już na bieżąco. Ale to takie trudne, że posłowie na to nie wpadli... Zresztą dostań się inwalido TERAZ I W TRYBIE PILNYM DO LEKARZA Z DRUKIEM DO WYPEŁNIENIA, koniecznym, w sprawie tej karty !!!
    odpowiedz na komentarz
  • nieprawda
    Dorota
    24.07.2014, 18:20
    Należę do grupy osób ze stopniem umiarkowanym ( orzeczenie wydane na stałe) 05 - R i wskazaniem do posiadania karty, niestety żadnego pisma nie dostałam.
    odpowiedz na komentarz
  • WICEPREMIER POL WPROWADZIŁ NOWA KARTE UNIJNA MIALA SLUZYC BARDZO DŁUGO ?
    inwalida 1 grupy
    23.07.2014, 22:28
    w/W LEGITYMACJA JEST AKTALNA CALEJ UNI OPRÓCZ POLSKI JAK POSLANKI posłowie PO _PSL DOPUSCILI DO KUPOWANIA w/w LEGITYMACJI RAZ INWALIDA PŁACIŁ ZA LEGITYMACJE URZEDNICY MIEJSCY ZAŁATALI KOLESIA POKOTNIE JAK POLSCE JEST GETTO PRZESLADOWANIE INWALIDOW ZA WSZAWE GROSZE LEPIEJ MWOL:AC KARATKE DO SZPITALA GDZIESA MAKSA DWIE KOPERTY JAK PYZYJEDZIE NASEPNY PLAC TAK DBAJA POSLOWIE DUZYCH MIASTACH NIEPEŁNOSPRAWNYCH JAK WYROBIENIE DOWODU POSOBISTEGO PŁACI ZA ZDJECIE ZADNEJ OPŁATY JAAK JEST TRAKTOWANY INWALIDA UNI TYLKO NIE POLSCA GDZIE JEST DYSKMNACJA INWALIDÓW CO NIECHCA BYC CIEZAREM DO SPOŁECZESTWA TEN TEMAT PORUSZALI POSLOWIE MNIEPELNOSPRAWNYCH RZUCILI w/w SPRAWIE HASLO ZERO RALIZACJI POLSCE JEST DYSKMINACJA TOTALNA ZADNEJ POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM NIEMA JEST ŁUPANIE ILE INWALIDA WYCZYMA OCHLAPAMI?
    odpowiedz na komentarz
  • nieważne karty
    niepełnosprawny
    21.07.2014, 13:29
    Czyli jednak da się zweryfikować karty osób nieżyjących. Wystarczyło zestawić wydane karty z ewidencją ludności i od razu było wiadomo ile jest nieważnych kart w pierwszej weryfikacji.
    odpowiedz na komentarz
  • Na Andersa
    Paweł
    21.07.2014, 13:20
    Cóż, uderzałem tam kilka razy. Dziś było tak. Aby złożyć wniosek na komisję czeka 50 osób, pani w okienku przyjmująca wnioski o kartę (kolejka 8 osób) powiedziała, że nie mam już uprawnień do karty. Pani wydająca druki, że mam, ale jak komisja tak orzeknie - czyli muszę od początku przytargać dokumentację medyczną, papier od lekarza itp.
    odpowiedz na komentarz
  • karta
    21.07.2014, 11:58
    Widać Pani Dyrektor korzysta z innych drzwi. Byłem w ubiegłym tygodniu w SCON i do informacji czekał tłum tak na oko ok 50 osób.
    odpowiedz na komentarz
  • Żeby tak było wszędzie ...
    Ynio
    21.07.2014, 11:35
    W każdym urzędzie pracowali by ludzie z wyobraźnią . Byli by przygotowani na to co niechybnie nastąpi . Zmiana kart parkingowych jest również czasem w którym z bliska można zobaczyć czy może trzeba zmienić nie tylko kartę ;) . Nie wyobrażam sobie -; ) by tak nie było.. Pozdrawiam :).
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas