MŚ w strzelectwie: Polacy o włos od medalu

21.07.2014
Autor: Adrian Lipiński
Źródło: inf. własna

W niemieckim mieście Suhl od piątku trwają Mistrzostwa Świata w Strzelectwie Sportowym Osób Niepełnosprawnych. W niedzielę Polacy byli bliscy medalu w będącej poza programem olimpijskim konkurencji drużynowej pistoletu pneumatycznego (SH1); ostatecznie jednak bardziej precyzyjni okazali się rywale znad Bosforu. To na razie jedyne punktowane miejsce reprezentantów naszego kraju.

Biało-czerwoni, w składzie: Filip Rodzik, Sławomir Okoniewski oraz Szymon Sowiński w nieolimpijskiej konkurencji pistoletu pneumatycznego SH1 zajęli pechowe czwarte miejsce. Nasi zawodnicy uzyskali, tak jak reprezentanci Turcji, 1660 pkt, jednak to do ich rywali trafił brązowy medal.

Bezkonkurencyjni okazali się Koreańczycy (Youngkyun Seo, Heejung Lee oraz Juhee Lee), zdobywcy  1677 pkt. Pierwszy medal w MŚ w Suhl otrzymali zaś drudzy Azerowie (1665 pkt.). Indywidualnie po złoto sięgnął Heejung Lee, z wynikiem 193,4 pkt, który był lepszy o zaledwie 0,5 pkt od wyniku Rosjanina Siergieja Małyszewa. Na najniższym stopniu podium stanął Cevat Karagol (172.6 pkt.). Oprócz wspomnianej czwórki kwalifikację na IO'2016 zgarnęła Szwecja dzięki Joackimowi Norbergowi.

Bliscy awansu do ośmioosobowego finału byli Polacy. Filip Rodzik zajął dziesiąte miejsce, zaś czternasty był Sławomir Okoniewski. Trzeci z naszych zawodników, Szymon Sowiński, był 33. w gronie 60 strzelców.

Wśród pań bezkonkurencyjne były Ukrainki w składzie: Iryna Liakhu, Anastasiia Skok oraz Olga Mustafaieva (1089 pkt.). Wygrały one z zawodniczkami z Iranu przewagą 8,0 pkt. Medal brązowy zdobyły Rosjanki z 1071 pkt. Indywidualnie najlepsza była Sareh Javanmardidomani z Iranu (195,6 pkt).
Podium uzupełniły Krisztina David z Węgier (192.0 pkt) oraz Olivera Nakovska-Bikova z Macedonii (164,5 pkt). Dwie pierwsze zawodniczki wywalczyły dla swoich państw prawo startu w IO w 2016 roku. 29. miejsce zajęła Beata Andruszkiewicz, zaś stawkę 33. zawodniczek zamknęła Agnieszka Pytel.

Złote medale w konkurencji drużynowej SH1 w karabinie pneumatycznym 10 m stojąc wywalczyły Brytyjki w składzie: Mandy Pankhurst, Deanna Coates oraz Karen Butler; pobiły one rekord świata, zdobywając 1215,9 pkt. Srebro powędrowało do Niemek (1210,3 pkt), a brąz - do Chinek (1209,6 pkt).

Rekord globu padł również wśród mężczyzn w tej konkurencji. Koreańczycy z Południa ustrzelali 1864,5 pkt. i pewnie pokonali Szwedów i Niemców. Między tymi dwoma reprezentacjami o podziale medali zadecydowało zaledwie 0,7 pkt. W składzie Korei startowali Jinhwa Jeon, Seungschul Lee oraz Jinho Park. Indywidualnie w tej konkurencji wśród kobiet triumfowała Słowaczka Veronika Vadovicova; uzyskała 202,7 pkt.

Srebro zawisło na szyi Cagli Bas z Turcji (201,6 pkt), a brąz powędrował do Yunri Lee z Korei Południowej (180,8 pkt). Zarówno Słowaczka, jak i Turczynka wywalczyły kwalifikację dla swojego kraju na IO w Rio de Janeiro. Po osiemnasty tytuł mistrza świata sięgnął Szwed Jonas Jacobsson dzięki wynikowi 204,2 pkt. 49-letni reprezentant "Trzech Koron" pokonał Seungchula Lee o 0,4 pkt. Podium uzupełnił reprezentant Ukrainy Andrii Doroshenko (182,7
pkt). 37. miejsce w gronie 41. zawodników startujących w kwalifikacjach zajął Waldemar Andruszkiewicz.

W nieolimpijskiej konkurencji mieszanej - strzelaniu z karabinu małokalibrowego leżąc z odległości 50 metrów SH2 zwyciężyła Ukraina. Najlepszy w Suhl okazał się Vasyl Kovalchuk z 621,0 pkt, który pewnie prowadził on od początku do końca rywalizacji. Drugi był James Bevis z Wielkiej Brytanii, a brąz powędrował do Chorwata Ivicy Bratanovicia.