IV Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych

16.05.2007
Autor: Marek Winiarczyk

W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Almatur w Giżycku w dniach 12-13 maja 2007 r. odbyła się pierwsza edycja tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych.

Otwarcia regat dokonał Sebastian Kuźniewski, Dyrektor Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PFRON. Po otwarciu zawodnicy wylosowali jachty i czekali na poprawę pogody, gdyż wiał silny szkwalisty wiatr o sile 4-6 stopni w skali Beauforta. Po godzinie 13 wiatr osłabł i rozpoczął się pierwszy wyścig. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo wygrał Wiesław Nowakowski z Kwidzyna przed Andrzejem Burym z Jastrzębia Zdroju. W kategorii osób niesłyszących zwyciężył Zbigniew Gumiński przed Tomaszem Gumińskim. W końcowej fazie drugiego wyścigu wiatr tak osłabł, że z trudnościami udało się go dokończyć.

Drugiego dnia regat nastąpiła (wbrew prognozom) radykalna zmiana pogody i w słońcu i przy wietrze 2-3 w skali Beauforta rozegrano cztery wyścigi. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych do końca trwała zacięta walka o zwycięstwo między Andrzejem Burym i Wiesławem Nowakowskim. Ostatecznie na najwyższym stopniu podium stanął Bury, który zwyciężył w ostatnim wyścigu. W kategorii żeglarzy niesłyszących pewnie zwyciężył ubiegłoroczny zdobywca Pucharu Polski, Tomasz Gumiński.