PŚ w kolarstwie: Kolejny udany start biało-czerwonych

28.07.2014
Autor: Adrian Lipiński
Źródło: inf. własna

Grad medali przywiozą reprezentanci Polski w kolarstwie z Pucharu Świata w hiszpańskiej Segowii. Dwa złote medale wywalczyła Anna Harkowska, dwa srebra - Renata Kałuża, a po jednym - Rafał Wilk oraz Iwona Podkościelna z pilotem Aleksandrą Wnuczek; dodatkowo nasz tandem zgarnął jeszcze brąz. Na najniższym stopniu podium stanął również Arkadiusz Skrzypiński, który startował na handbike'u.

Rywalki zdeklasowała w "czasówce" Anna Harkowska. Nasza medalistka olimpijska z Londynu pokonała w kategorii C5 - o prawie 22 sekundy! - drugą na mecie Gretę Naimanas z USA. Trzecia zawodniczka, Niemka Kerstin Brachtendorf, straciła 37,07 sek.

Drugą lokatę podczas PŚ zdobyła Renata Kałuża. Zawodniczka bielskiego Startu przegrała z Amerykanką Alicią Brelsford Daną o nieco ponad osiem sekund. Brąz przypadł Karen Darke z Wielkiej Brytanii, która straciła do Polki ponad 15 sekund.

W wyścigu na czas (22 km) handbike'ów (H4) na drugim miejscu zakończył zmagania Rafał Wilk. Polak  przegrał o nieco ponad dziesięć sekund z Austriakiem Thomasem Fruehwirtem. Trzeci Australijczyk Nigel Barley stracił do Polaka nieco ponad pół minuty. Krystian Giera zajął miejsce dwunaste (+2:07.80), Zbigniew Wandachowicz sklasyfikowany został na miejscu siedemnastym (+3:13.68), zaś Arkadiusz Skrzypiński skończył rywalizację na 19. miejscu w gronie 27. zawodników (+3:28.05).

Trzecią lokatę w kat. niewidomych i niedowidzących (tandem B) zdobyła Iwona Podkościelna z pilotem Aleksandrą Wnuczek. Polka straciła prawie minutę i trzynaście sekund do pierwszej Brytyjki Lory Turnham (pilot: Corrine Hall). Druga była Japonka Yurie Kanuma ze stratą prawie 13 sekund (pilot: Mai Tanaka).

Swojego reprezentanta mieliśmy również w kat. H3. Nasz zawodnik Robert Nowicki zajął 27. miejsce - ze stratą 4:06.22 do zwycięzcy Amerykanina Williama Lachenauera - w stawce 29. zawodników.

Na dziesiątym miejscu w stawce 30. tandemów uplasował się nasz duet Marcin Polak z pilotem Michałem Ładoszem. Biało-czerwoni stracili do zwycięzców Ignacio Acily Rodrigueza i Joana Fonta Bertoliego (pilot) nieco ponad 40 sekund. Przemysław Wagner z pilotem Piotrem Czopkiem był 17. (+1:26.37), zaś Piotr Kołodziejczuk z Arturem Korcem - 18. (+1:43.25).

Udane wyścigi ze startu wspólnego

Po drugie złoto sięgnęła Harkowska. Nasza kolarka pokonała o 3 minuty i 45 sekund Amerykankę Heinrich oraz Niemkę Kerstin Brachtendorf. Ostatecznie srebro trafiło do tej pierwszej.

Świetnie w wyścigu tandemów B spisała się Iwona Podkościelna, która wspólnie z pilotem Aleksandrą Wójcik zajęła drugie miejsce. Polki przegrały jedynie z Turnham i jej pilotem Corrine Hall (+1:18 sek.). Brązowe medale wywalczyły Hiszpanki Josefa Benitez Guzman z pilotem Judit Masdeu Cort (+1:28 sek.).

Identyczna kolejność jak w czasówce była w kat. H3 kobiet. 36 kilometrową trasę Renata Kałuża pokonała w godzinę, jedenaście minut i piętnaście sekund, co dało jej drugi rezultat. O prawie cztery minuty wygrała z Polką Amerykanka Brelsford Dana. Drugi brąz zapewniła sobie Karen Darke z Wielkiej Brytanii (+4:18).

Na podium zakończył wyścig ze startu wspólnego Arkadiusz Skrzypiński. Na 60-kilometrowej trasie (kat. H4) Polak zajął trzecie miejsce ze stratą prawie 3 minut do Niemca Vico Markleina. O 24. sekundy przegrał ze swoim rodakiem drugi na mecie Bernd Jeffre. Rafał Wilk zakończył zmagania na ósmym miejscu ze stratą nieco ponad siedmiu i pół sekundy. Na szesnastej pozycji rozgrywkę zakończył Wandachowicz (+12:15), a na dziewiętnastej - Krystian Giera (+13:19).

W wyścigu ze startu wspólnego (108 km, 9. pętli) najlepiej z polskich tandemów spisali się Kołodziejczuk z pilotem Korcem. Polacy finiszowali w czołowej grupce. Ostatecznie stracili 14. sekund do zwycięzców z czasówki Hiszpanów, pięć sekund do srebrnych Kanadyjczyków Daniela Chalifoura i pilota Alexandre Cloutiera oraz dziewięć sekund do Słowaków Vladislava Janovjaka i jego pilota Roberta Mitosnika. Polak i Ładosz zajęli 15. miejsce ze stratą 3 minut i 13 sekund, zaś Wegner i Czopek nie ukończyli konkurencji.

W kategorii H1 na dystansie 24 km wystartował Rafał Mikołajczyk. Nasz reprezentant zajął piąte (ostatnie) miejsce ze stratą ponad piętnastu sekund do Patrika Jahoda z Czech. Drugie i trzecie miejsce przypadło kolarzom z Finlandii, Teppo Polviemu oraz Jarriemu Sopanenowi.

W sztafecie mieszanej Polacy w składzie: Renata Kałuża, Arkadiusz Skrzypiński i Robert Nowicki nie ukończyli konkurencji. Wygrali Włosi w składzie: Alessandro Zanardi, Vittorio Podesta i Luca Mazzone. Srebro powędrowało do Amerykanów, a brąz - do Belgów.